SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

HP Compaq nx6125 - biometria a 64 bitový výkon pod kapotou

Bezpečnosť dát by pri mobilných počítačoch nemala byť podceňovaná. Heslá môžete nahradiť odtlačkom prstu, ktorý vás identifikuje nielen v operačnom systéme, ale aj v aplikáciách. Ak to skombinujete so 64 bitovým procesorom, výkonným akcelerátorom a moder

nou platforomu, získate ideálneho spoločníka pre náročné komerčné aplikácie.

HP Compaq nx6125 sa na prvý pohľad svojim industriálnym zovňajškom príliš neodlišuje od svojich kolegov určených pre podnikové nasadenie. Dokáže vám však ponúknuť používateľský komfort, vysoký výkon a bezpečnosť na úrovni, ktorú by ste od neho neočakávali. Nezabúda však ani na kompatibilitu so starším príslušenstvom.


FOTO - MILAN GIGEL

Plastové veko so zabudovaným LCD panelom poskytuje útočisko pre dvojicu WiFi antén, ktoré s rôznym natočením zaisťujú optimálny príjem signálu i bez toho, aby ste notebook museli natáčať do strán. Precízne vyhotovenie zaisťuje pevnosť rámu, ktorý chráni zapuzdrený LCD panel, vonkajšia plocha je rovná bez typickej stredovej vypukliny. Keďže v prípade podnikového nasadenia vstupuje do hry intenzívna záťaž, výrobca použil pigmentovaný plast, ktorého povrch nemení oterom svoje vlastnosti - nemusíte sa tak báť, že sa časom povrch zošúcha a von "vykukne" svetlošedý plast.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V zadnej časti veka sa pri kĺbovom úchyte nachádza otvor, za ktorým je ukrytý mikrofón. Ten má vyústenie i na vnútornej strane na spodnom ráme displeja, takže pri hlasových poznámkach je prakticky jedno, kde sa v miestnosti nachádzate. Vďaka všesmerovosti môžete nahrávať nielen seba, ale i okolie.


FOTO - MILAN GIGEL

Kĺbové úchyty sú omnoho robustnejšie, ako by sa pri pohľade na ich plastové krytky mohlo zdať. Ich kovové telá sú priskrutkované k robustnému rámu takže je minimálna pravdepodobnosť, že by mohli zlyhať. Fixačný odpor je na celej dráhe kĺbov rovnaký, displej si stabilne drží svoju polohu. Pri vibráciách sa vrchná strana displeja pohybuje v rozsahu 6 milimetrov.


FOTO - MILAN GIGEL

Čelná strana pôsobí uhladeným, usporiadaným dojmom a nájdete tu niekoľko praktických prvkov. Ergonómia hrá v tomto prípade rovnako dôležitú úlohu ako konštrukčná stabilita. Veko s displejom je k základni fixované dvojicou západiek, ktoré sú centrálne ovládané vrúbkovaným posuvným ovládačom. Notebook je možné pohodlne otvoriť jednou rukou i v prípade, ak v druhej držíte mobilný telefón s klientom na linke. Aby veko rovnomerne priliehalo k základni, vybavené je na všetkých okrajoch gumovými segmentami, ktoré bránia tomu, aby sa displej priblížil ku klávesnici natoľko, aby sa mohol poškrabať či zošúchať. Použitá konštrukcia však nebráni tomu, aby mohol v aktovke cudzí predmet vniknúť medzi základňu a veko a to až do hrúbky 3 milimetrov. Zabránila by tomu alternatívna konštrukcia s prekrytým rámovaním displeja a skosením hrán základne (používa napríklad Lenovo na ThinkPadoch).

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na oboch stranách skoseného čela a nachádzajú husto rebrované prieduchy, za ktorými sú umiestnené reproduktory. Jemný náklon a skosenie smerujú akustické vibrácie na dosku stola, ktorý napomáha intenzite zvuku a jeho dynamike. Stereofónny zvuk má i pri malej vzdialenosti reproduktorov od seba priestorový charakter. Aby sa zabránilo vniknutiu náhodne rozliateho nápoja prieduchmi dnu, výrobca ich podvihol 5 milimetrov nad dosku pracovného stola.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej strane nájdete štvoricu LED indikátorov, ktoré vám poskytnú informáciu o stave bezdrôtového pripojenia, napájaní, stave akumulátora a práci pevných diskov. Kedže LEDky sú viditeľné i pri zaklopenom veku, na jeho čele sa nachádza sekundárna potlač s popiskami, ktoré nájdete i vo vnútri na opierke zápästia.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Stredná časť umiestnená pod touhpadom je vyhradená pre čítačku pamäťových kariet formátov Secure Digital, Memory Stick, Memory Stick Pro, MultiMedia Card, Smart Media a xD Picture card. Aby ste mali prehľad o činnosti, vpravo je zabudovaná LEDka. Z frekventovaných formátov chýba jediný CompactFlash, ktorý si môžete doplniť pomocou cenovo dostupnej PCMCIA karty. Z týchto médií je možné aj bootovať.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný panel je navrhnutý tak, aby minimalizoval spleť káblov zavadzajúcich na stole a doprial tak pohodlie i tým používatľom, ktorí zatiaľ stolný dock kúpený nemajú. Väčšinu plochy zaberá akumulátor, ktorý tak v budúcnosti môže dosahovať väčšiu šírku presahujúcu cez rámec tela notebooku.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Na ľavej strane sa nachádza otvor štandardu Kensignton, ktorý je určený pre zabezpečenie notebooku na pevnom pracovisku či v spoločenských priesoroch. Otvor vyúsťuje do 1,5 mm hrubého plechu rámovania, takže jeho robustnosť zodpovedá robustnosti dostupných uzamykacích systémov.


FOTO - MILAN GIGEL

V pravej časti nájdete dutinkový napájací konektor, ktorý je vstupnou bránou pre 18,5 voltový napájací štandard. Gigabitová ethernet sieťovka je vybavená LED indikáciou, aby ste získali prehľad o rýchlosti a stave pripojenia. USB 2.0 konektor poslúži pre pripojenie tlačiarne alebo USB hubu, ku ktorému máte pripojené všetky stolové periférie. Dvojzložkový S-Video výstup umožňuje klonovanie obrazu i rozšírenie pracovnej plochy.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Pravá strana je od ovládacích prvkov a periférií podstatne odbremenená, aby používateľ pri práci s dokumentami alebo externou myšou nemusel bojovať s prekážkami.


FOTO - MILAN GIGEL

Analógové vytáčané pripojenie je dnes skôr núdzovým spôsobom pripojenia k internetu, či vzdialeného prístupu k podnikovej sieti, predsa len ide o akýsi výbavový štandard - príležitostne pripojený kábel k V.92 modemu nebude prekážať. Osadená optická mechanika zvláda čítanie a zápis médií DVD+-R/W s podporou dvojvrstvového záznamu.


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavý bočný panel poskytuje široké možnosti periferiálnej rozšíriteľnosti a tak sa môže jednoducho zmeniť na "neskrotnú chobotnicu". Všetky konektory sú pre ochranu zalícované s povrchom panelu, sloty sú vybavené plastovými záslepkami. Ak ich kdesi stratíte sloty notebooku zostanú nechránené. Sklopné dvierka s pružinou by boli praktickejšie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zadná menej dostupná časť je vybavená prieduchmi tepelného výmenníka a analógovým VGA výstupom pre pripoejnie externého monitora či dátového videoprojektora. Bočné umiestnenie je v business triede notebookov prezieravosťou. Pri rokovaní nehrozí situácia, kedy bude horúci vzduch fúkať na partnera sediaceho oproti vám.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre prácu s externými perifériami sú dostupné vysokopriepustné sériové zbernice FireWire a USB 2.0, takže k dispozícii máte kompletnú štandardnú výbavu. Zvuk si však vychutnáte iba v dvojkanálovom variante. Analógové 3.5 mm jacky v sebe neskrývajú optický digitálny výstup, ako sa už v posledných rokoch stalo zvykom. To je však skôr doménou multimediálnych notebookov, ako podnikovej triedy.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vysunuté záslepky rozširujúcich slotov vám odhalia skryté tajomstvo. Používať môžete staré karty formátov PCMCIA a CARDBUS, ale i nové ExpressCard karty, ktoré poskytujú vyššiu priepustnosť. Ako voliteľné príslušenstvo k notebooku dodáva výrobca i čítačku smartkariet. Tá je pevne zabudovaná do notebooku a ochudobní vás tak o CARDBUS slot. Niektorí výrobcovia to riešia sekundárnou štrbinou umiestnenou tesne pod rozširujúcim slotom.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak odklopíte veko so zabudovaným 15" LCD displejom s rozlíšením 1400x1050 bodov (v závislosti od konkrétneho modelu), získate prístup ku klávesnici, polohovaciemu zariadeniu a biometrickému snímaču. Opierky zápästí sú pohodlne veľké, použitá klávesnica a ovládač poskytujú priestor pre komfort.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný biometrický snímač odtlačku prstu používa lineárnu technológiu snímania - plochou prsta je potrebné prejsť správnym smerom cez celú snímaciu plochu. Dodávateľom modulu je spoločnosť AuthenTec a pre komunikáciu sa používa interný USB prepoj. Váš odtlačok prstu dokáže nahradiť všetky heslá. V operačnom systéme Windows XP je predinštalovaný HP Credential Manager, ktorý sa naučí vaše heslá z webu, e-mailov a aplikácií, ktorých vkladanie nahradí zosnímanie odtlačku. Tento typ snímačov sa v praxi osvedčil svojou robustnosťou a mechanickou odolnosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre polohovanie grafického kurzora myši je notebook vybavený touchpadom značky Synaptics. Opticky je označená horúca zóna pre skrolovanie, osadená je dvojica tlačidiel. Snímač má nastaviteľnú citlivosť a dynamicky reaguje na zmenu rýchlosti pohybu prsta.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica má plnoformátové vyhotovenie so samostatným blokom so šipkami a navigačnou sekciou uloženou v jednom stĺpci. Tlačidlá majú jasne definovateľný chod s jemným klikaním, a sú vyhotovené z nepraskavého robustného plastu. Tradičným defektom je krátky ľavý shift, kde by nápravu poskytlo odvodenie od US klávesnice namiesto od UK - snáď budú objednávatelia lokalizácie nabudúce na to myslieť.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnicový modul je zapuzdrený samolepiacou plastovou fóliou, takže elektronika ktorá je pod ním uložená je chránená proti náhodne rozliatym tekutinám. Nehoda s rozliatou kávou či nápojom sa tak dá riešiť v najhoršom prípade výmenou klávesnice.


FOTO - MILAN GIGEL

Nad klávesnicou sa nachádza rad doplnkových tlačidiel s preprogramovateľnou funkciou doplnený od LEDky preraďovačov. V základnej výbave má používateľ prístup k aktivovaniu bezdrôtových periférií (WiFi a BlueTooth), aktiváciu prezentačného rižumu a riadeniehlasitosti. Za tlačidlami stojí aplikácia Quick Launch Buttons, ktorá umožňuje nastavenie detailov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej časti sa nachádza dvojica kabinetov, v rámci ktorých získava používateľ možnosť rozšíriť technické parametre svojho notebooku i bez návštevy servisného strediska. Dno je uhlovo skosené pre komfort pri písaní, gumové nožičky vytvárajú medzi pracovnou doskou stola a telom 3 mm medzipriestor pre voľnú cirkuláciu vzduchu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pozornosti by nemala ujsť dvojica konektorov, ktoré zaisťujú pripojenie externých doplnkov. Dlhší konektor slúži pre pripojenie stolného docku, ktorý zjenodušuje nasadenie notebookov na pracoviskách, kde je stála stolová výbava s klávesnicou, myšou a monitorom - pri odchode do terénu stačí pohodlne vytiahnuť telo notebooku a dáta s aplikáciami sú pripravené na použitie kdekoľvek. Druhý slúži pre pripojenie sekundárneho cestovného akmulátoru, ktorý predlžuje výdrž pri práci v teréne v priemere o 4 hodiny. Externý dock i akumulátor môžu byť osadené súčasne.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

8 článkový cestovný akumulátor má narozdiel od zabudovaného 6 článkového tvar písmena "U" a jeho hmotnosť neprekračuje 450 gramov. Pre spodné pripojenie k notebooku používa štvorbodový uzamykací systém.


FOTO - MILAN GIGEL

Výhodou je, že i kedykoľvek bez jeho pripojenia k notebooku získate prehľad o stave jeho nabitia - bez pripojenia k notebooku ho však nenabijete. Do budúcnosti by bolo zaujímavé, ak by sa nabíjací obvod a konektor pre pripojenie k adaptéru nachádzal i priamo na cestovnom akumulátore.


FOTO - MILAN GIGEL

Osadený sekundárny akumulátor nepôsobí rušivo a je skvelým pomocníkom. Okrem toho, že si môžete vychutnať celodennú prácu v teréne(rozumej pracovné hodiny nie 24 hodín), notebook získava pri položení na stôl nový sklon, ktorý pohodlnejšie sprístupní klávesnicu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V systéme je osadený disk s rozhraním paralel ATA. Výrobca dodáva 60 a 80 gigabajtové disky Seagate Momentus s 5400 otáčkami, ktoré sú zapuzdrené na jednej strane hliníkovým tienením. Na výkonnejšiu SATA platformu si budete musieť počkať pri niektorom z novších modelov.


FOTO - MILAN GIGEL

Pod pevným diskom sa na dostupnom mieste nachádza modul bluetooth rozhrania s čipovou sadou Broadcom.


FOTO - MILAN GIGEL

V cenntrálnej časti sa nachádza kabinet s dvojicou SO-DIMM slotov. V závislosti od konfigurácie bude obsadený jeden alebo dva sloty - čo môže byť pri rozširovaní drobnou prekážkou. Celkovo je možné osadiť 2 gigabajty operačnej pamäti.


FOTO - MILAN GIGEL

Zvyšné súčasti sú integrované pod klávesnicou a pre ich sprístupnenie je potrebná istá zručnosť a výbava. Po demontáži klávesnice je zrejmá pedantná ručná práca pri montáži na linke a prítomnosť mnohých galvanických pospojovaní, ktoré by ste pri produktoch iných výrobcov hľadali iba márne.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Dodávateľom WiFi karty je spoločnosť Broadcom pričom podporovaná je komunikácia so sieťami štandardov IEEE 802.11 b/g. Pre pripojenie k systému je použitá zbernica miniPCI, takže nie je problém s využitím alternatív.


FOTO - MILAN GIGEL

Aktívny chladiaci systém, ktorý má tichú takmer neznateľnú prevádzku súčasne obsluhuje tepelné emisie 64 bitového procesora AMD Turion, ako aj grafického čipu ATi Mobility Radeon X300, ktorý používa zdieľanú videoram. Odvod tepla k výmenníku zaisťuje systém heatpipe. Ak bude v budúcnosti potrebné, procesor je možné meniť za rýchlejší. To znamená spolu s rozšíriteľnosťou RAM a vymeniteľnosťou disku a optickej mechaniky ochranu investície.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook HP Compaq nx6125 je postavený na modernej mobilnej platforme. Srdcom systému je 64 bitový procesor AMD Turion 64 Mobile, ktorý poskytuje excelentný výkon a značnú energetickú vyrovnanosť s nízkymi príkonovými nárokmi. Jeho plný potenciál však s dodávaným 32 bitovým operačným systémom nevyužijete. V úlohe čipovej sady vystupuje pomerne rozšírený set ATI RADEON Express 200M, ktorý je doplnený o dedikovaný grafický akcelerátor ATI Mobility Radeon X300. Používateľ tak môže očakávať rýchlu odozvu nielen kancelárskych aplikácií ale i výkon pri práci s lokálnymi databázami, či jednoduchšou konštrukčnou grafikou. Zvládnutie multimédí je samozrejmosťou.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetka sila však nie je iba v hardvéri. Bolo by chybou zabudnúť na softvérovú výbavu. V predinštalovanom operačnom systéme Windows XP Home edition nájdete predkonfigurovaný bezpečnostný štít od Symantecu ale i omnoho dôležitejšiu aplikáciu Altiris Recovery, ktorú sa oplatí zaiste sprevádzkovať. Prostrednícvom prehľadného sprievodcu vytvoríte servisnú partíciu pre uloženie obrazu čistého operačného systému, kde je možné naplánovať každodenné vytvorenie nového obrazu s aktuálnymi nastaveniami a dátami. Ak operačný systém zlyhá, jednoducho ho obnovíte so záložnej partície k stavu želaného dňa v plnej konfigurácii i s dátami. Manažér beží na pozadí a po primárnom zálohovaní automaticky vytvára snapshoty. Ak ste na cestách a softvér zlyhá, jednoducho si poradíte i bez technickej podpory.

Skryť Vypnúť reklamu


Balíček HP Protect Tools sa postará o vašu bezpečnosť a sprístupní vám bezpečnostné nastavenia BIOSu a konfiguráciu dodávaného Credential Manageru. Ten nahradí klávesnicou vkladané heslá odtlačkami prstov a uľahčí vám život. Mohli by ste namietať že dáta chránené nebudú - ak útočník neprelomí overenie totožnosti, potom môže jednoducho zapojiť disk k inému PC a dáta prečítať. Práve preto je notebook vybavený systémom DriveLock, ktorý zamedzí čitateľnosti dát mimo tela notebooku. Disk je šifrovaný s použitím hesla, ktoré si zvolíte sami.
Notebook HP Compaq nx6125 je určený pre podnikový segment, kde okrem kvalitného mechanického vyhotovenia a odolnosti notebooku proti vonkajším vplyvom záleží i na výkone a bezpečnosti. Biometria umožňuje prekonať lenivosť pracovníkov používať komplikované heslá, výkonný procesor s dostatkom operačnej pamäti ponúkne rýchly prístup k databázam i konštruktérskej vizualizácii. O zabezpečení dát proti zneužitiu pri strate notebooku a možnosti obnoviť funkčnosť systému v teréne zo zálohy ani nehovoriac...

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://h10010.www1.hp.com/wwpc/sk/sk/sm/WF25a/....
Orientačná cena: 36100 s DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

10 h
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

2 h
Petra Vlhová po zjazde v Crans Montane.

Slovenka obsadila siedme miesto.

3 h
Daniel Lipšic.

Poslanci zabudli neprokurátorom umožniť, aby požiadali o previerku.

20 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

14 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 992
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 498
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 962
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 264
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 996
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 8 507
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 332
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 949
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 725
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 623