
nier Intelu Mark Bohr.
Pamäťový čip o veľkosti nechtu je vybavený miliardou tranzistorov o veľkosti len 45 nanometrov, čo je asi tisíckrát menej ako napríklad červená krvinka. "Zmestí sa na neho asi dvakrát toľko tranzistorov na jednotku plochy ako v súčasnosti a bude pritom spotrebovávať menej energie. Budúce produkty a platformy vďaka tomu zlepšia výkon," povedal Bohr.
Intel chce začať vyrábať počítačové čipy novou technológiou v druhej polovici budúceho roka. Firma ovláda viac ako 80 percent svetového trhu procesorov pre osobné počítače a notebooky.
Vlani Intel začal vyrábať čipy technológiou 65 nanometrov. Firma každoročne vydáva na výskum a vývoj miliardy dolárov, aby zabránila konkurentom ako Advanced Micro Devices znižovať jej podiel na trhu.
Nový čip je ďalším potvrdením takzvaného Mooreovho zákona. Spoluzakladateľ Intelu Gordon Moore kedysi odhadol, že počet tranzistorov na čipe, teda kapacita a výkon čipu, sa bude zdvojnásobovať každých 18 mesiacov až každé dva roky.
Na otázku, či snaha inžinierov o stále menšie čipy nenarazí v dohľadnej dobe na fyzické limity, Bohr povedal: "Myslím, že to bude ešte nejakú dobu pokračovať. Vlastne to nikdy neskončí, bude sa to vyvíjať a zmenšovanie bude pokračovať iným spôsobom."