Tím Francoisa Forgeta z Univerzity Paríž 6 (Francúzsko) podporil záver, že veľké ľadovce v rovníkových oblastiach Marsu, ktorých existenciu pred niekoľkými miliónmi rokov prezrádza tamojší terén, vznikli vyzrážaním vody z atmosféry, nie jej vzdutím z podzemia.
Podľa Williama Dietricha a J. Taylora Perrona z Kalifornskej univerzity v Berkeley (USA) na Zemi niet typu terénu, topografického "podpisu", ktorý by jednoznačne poukazoval na život.
Tím Sheri Simmonsovej z MIT objavil na severovýchode USA vodné baktérie, ktoré unikajú pred kyslíkom, ktorý je pre nich jedovatý, orientujúc sa vďaka čiastočkám železa podľa magnetického poľa Zeme. No tieto severné paradoxne mieria k južnému magnetickému pólu (na obrázku).
Peter Reich z Minnesotskej univerzity (USA) s kolegami zistil, že univerzálna biologická súvislosť medzi rýchlosťou metabolizmu a veľkosťou organizmu nejestvuje. Pri rastlinách má inú matematickú podobu ako pri živočíchoch. Kľúčom je obsah dusíka v danej rastline.
Richard Preece z Cambridgeskej univerzity (Veľká Británia) dospel analýzou DNA k záveru o príbuznosti suchozemských slimákov na atlantických ostrovoch, vzdialených od seba až neuveriteľných 9-tisíc kilometrov. Podľa všetkého ich tam poroznášali sťahovavé vtáky.
Vanessa D'Costaová z McMasterovej univerzity (Kanada) s kolegami odhalila odolnosť voči minimálne siedmim z širokej palety používaných antibiotík, vrátane niektorých najnovších liekov, pri 480 pôdnych mikróboch rodu Streptomyces, ktoré vytvárajú spóry.
Jošiki Nišimura z Tokijskej univerzity (Japonsko) s kolegami zistil, že mitochondriálnu DNA spermie vajíčko skoro po oplodnení vstrebe. Vysvetľuje to dedičnosť tejto DNA "po praslici".
Tím Taruna Kapoora z Rockefellerovej univerzity (USA) doložil, že chromozómy, ktoré sa pred delením bunky nedopatrením pripnú iba k jednému pólu bunky, ešte stále môžu správne doraziť do jej stredu - "zvezú" sa na obojpólovom pripojení iných (s pomocou istej bielkoviny).
Jessica Flacková zo Santaféskeho inštitútu (USA) s kolegami odhalila výskumom v zajatí žijúcej skupiny opíc makakov sviňochvostých existenciu "primátej polície". Kľúčoví jedinci riešením konfliktov iných zabezpečujú sociálnu stabilitu a kooperatívnosť skupiny.
Tím Stanislasa Dehaenea z INSERM-CEA (Francúzsko) potvrdil pokusmi s amazonskými Indiánmi z kmeňa Mundurukú už Sokratov záver, že vnímanie základných geometrických pojmov a koncepcií máme vrodené. Mundurukúovia ich chápu, hoci kmeň pre ne nemá slová.