Výrobcovia chystajú špičkové Bluetooth príslušenstvo k mobilom

Na prvom tohtoročnom veľtrhu CES v Las Vegas sme sa mohli zoznámiť s novým bezdrôtovým príslušenstvom s Bluetooth pre mobilné telefóny.

Novinky naznačujú, že výrobcovia sa opäť posunuli výrazne vpred a tento rok budú na trhu mimoriadne zaujímavé zariadenia.

Motorola H5 Miniblue
Motorola sa pochválila novým Bluetooth slúchadlom H5 Miniblue, ktoré ponúka úplne nový spôsob vloženia do ucha. Momentálne predávané bluetooth slúchadlá majú slimáčik, ktorý sa vloží do ucha a jeho kraj sa zasunie za ucho – slúchadlo tak drží na uchu, no po celodennom nosení používateľ riadne cíti jeho váhu. Nové slúchadlo H5 má nový systém – jednoducho sa len vloží do ucha a na prenos zvuku aktívne využíva zvukovod v uchu. Podobný systém napríklad ponúka Sony Ericsson v slúchadlách k telefónu W800i. Zvuk sa šíri prirodzenou cestou a slúchadlo využitím zvukovodu ucha eliminuje rušivé vplyvy rušného prostredia.
Slúchadlo však ponúka aj ďalšie výhody – má 3,3 x 4,1 cm a váži len 7,5 gramu. Na jedno nabitie vydrží približne 1,5 hodiny hovoru, no s prídavnou nabíjacou základňou sa čas hovoru predĺži až na 7,5 hodiny. Motorola však zatiaľ základňu nepredstavila.
Slúchadlo sa začne predávať v prvej polovici tohto roka.

Slúchadlo Motorola H605
Ešte tento mesiac sa začne predávať ďalšie Bluetooth slúchadlo od Motoroly. Tentoraz ide o klasický koncept, aj keď ho dizajnéri opäť riadne prerobili podľa svojich predstáv. Hranatú bondovku v tomto prípade nahradil futuristický pretiahnutý tvar, ktorý pripomína struk hrášku.
Slúchadlo má tri ovládacie tlačidlá: na nastavenie zvuku, vypnutie mikrofónu a prijatie hovoru. Má integrovaný miniUSB konektor na nabíjačku. Jeho parametre sú slušné: na jedno nabitie vydrží približne 10 hodín hovoru a 200 hodín v pohotovostnom režime. Podporuje Bluetooth v najnovšej verzii 2.0 so spätnou podporou formátov 1.1 a 1.2.

Klávesnica Motorola TXTR D7
Motorola prináša novinku aj pre tých používateľov, ktorí radi posielajú správy a nevyhovuje im klávesnica na telefóne. Bezdrôtové Bluetooth zariadenie TXTR D7 má veľkú plnohodnotnú QWERTY klávesnicu so samostatným displejom. Displej je podsvietený a zmestí sa na neho dohromady 80 znakov naraz (po 20 znakov v 4 riadkoch). Prostredníctvom Bluetooth možno zariadenie pripojiť k akémukoľvek kompatibilnému telefónu a prijímať a odosielať SMS správy. Prijaté SMS sa zobrazia priamo na displeji klávesnice. Pri spojení s telefónom je dosah zariadenia 10 metrov, na dve zariadenia TXTR D7 si navzájom porozumejú až do vzdialenosti 100 metrov.
Klávesnica má rozmery 54 x 18 mm a váži 48 gramov. Batéria vydrží na jedno nabitie približne 24 hodín.
Na trh sa dostane v prvom polroku 2006.

Motorola Music Duo a stereo slúchadlá HT820
Po uvedení telefónov s podporou služby iTunes rozvíja Motorola spoluprácu s Apple aj pri vývoji hardvéru. K obľúbeným prehrávačom iPod si teraz možno kúpiť Bluetooth adaptér TEN Technology naviPlay a prostredníctvom neho počúvať skladby na stereo bezdrôtových slúchadlách Motorola HT820. Adaptér naviPlay bol testovaný priamo na spoluprácu so slúchadlami, tie však, samozrejme, môžete spojiť aj s akýmkoľvek telefónom podporujúcim Bluetooth. Motorola dokonca tvrdí, že slúchadlá dokáže spojiť zároveň s iPodom ale aj telefónom. Ak telefón začne vyzváňať, hudba sa automaticky stlmí a znova sa zapne po ukončení hovoru.
Slúchadlá HT820 sú bezdrôtové, no prostredníctvom štandardného 3,5 mm jacku ich možno spojiť aj so zariadením, ktoré Bluetooth nepodporuje.
Celý set sa bude predávať pod názvom Motorola Music Duo a bude kompatibilný s prehrávačmi iPod tretej generácie (napríklad iPod, iPod mini, iPod nano) s Dock konektorom. Zariadenie sa dostane na trh už túto jar.

Stereo okuliare O ROKR
Motorola uviedla v spolupráci s firmou Oakley na trh už druhé originálne riešené okuliare druhej generácie s názvom O ROKR. Okuliare kombinujú kvalitnú optiku s bezdrôtovými technológiami, ktoré používateľovi sprostredkujú počúvanie hudby, či diskrétne telefonovanie bez použitia rúk.
Prostredníctvom Bluetooth možno počúvať streamovanú muziku v stereo kvalite, pričom okuliare na jedno nabitie dokážu fungovať až 4 hodiny, ak hovoríte a 100 hodín v pohotovostnom režime. Okuliare nebudú vďaka spojeniu kvalitnej optiky a bezdrôtovej technológie lacné, výrobca preto siahol po kvalitných materiáloch. Ultraľahký rám O Matter dopĺňajú sklá Plutonite, ktoré dokonale filtrujú všetky zložky UV žiarenia.
Okuliare sa začnú predávať v prvej polovici tohto roka.

Najmenšie a najľahšie slúchadlá od Nokie
Nokia predpovedala, že v tomto roku vzrastie predaj telefónov s Bluetooth až o 65% a hneď na to predstavila svoje tri novinky. Ide o novú sadu Bluetooth slúchadiel BH-200, BH-800 a BH-900, medzi ktoré patrí najmenšie a najľahšie slúchadlo tohto výrobcu.
Model BH-800 patrí medzi najmenšie a najľahšie slúchadlá na svete – váži len 9 gramov. Pritom nezaostáva v parametroch – jeho batéria vydrží 6 hodín hovoru a 160 hodín v pohotovostnom režime. Predávať sa bude v dvoch farbách - coffee black a silver white. Má tri tlačidlá – na zapnutie, kontrolu hlasitosti a zodvihnutie hovoru, nechýba ani podpora hlasového rozoznávania kontaktov. Tento model je zároveň prvým slúchadlom Nokie s podporou Bluetooth 2.0 s dosahom až 100 metrov.
Model BH-900 nemá také malé rozmery a váhu ako BH-800, váži 18 gramov. Jeho komfortný a ergonomický dizajn je určený pre najnáročnejších používateľov, ktorí slúchadlo nosia po celý deň. Ponúka vynikajúcu kvalitu zvuku s redukciou neželaného hluku z prostredia a eliminuje aj echo. Zároveň má veľmi slušnú výdrž batérie – 8 hodín hovoru a 180 hodín v pohotovostnom režime. Zaujímavou novinkou je podpora Push To Talk priamo v slúchadle.
Nokia BH-200 ponúka podobný komfort ako BH-800, váži 14 gramov a trojicu noviniek dopĺňa nielen jednoduchosťou dizajnu ale aj veľmi jednoduchou obsluhou. Slúchadlo vydrží na jedno nabitie 5 hodín hovoru a 150 hodín v pohotovostnom režime.
Modely BH-800 a BH-200 budú dostupné do jari, BH-900 sa začne predávať najneskôr v lete. Cena slúchadiel by sa mala pohybovať od 1700 – 4000 Sk.

Bluetooth klávesnica, ktorú možno zrolovať
Spoločnosť Eleksen predstavila látkovú Bluetooth klávesnicu ElekTex Smart Fabric, ktorú možno kedykoľvek zrolovať. Klávesnica má 63 kláves, napájajú ju 2 AAA batérie v plastovom kryte na ľavej strane. Na jedno nabitie môžete pracovať až 10 hodín. Zložená klávesnica má len 126 x 48 x 32 mm a zmestí sa tak kamkoľvek.
Cena klávesnice ešte nie je známa.

Špičkové Bluetooth zariadenia podľa Bluetooth Special Interest Group
Organizácia Bluetooth Special Interest Group (SIG) oznámila na veľtrhu CES svoj rebríček najlepších zariadení pre Bluetooth, ktorý zostavila po dlhodobom testovaní rôznych výrobkov:

Najlepší Bluetooth telefón: Samsung SGH-D600
Samsung SGH-D600 patrí medzi najlepšie mobilné telefóny uplynulého roka. Rozmery mobilu sú 96 x 46,5 x 21,5 mm, váži 99 gramov. Má veľký displej s rozlíšením 240 x 320 bodov, ktorý zobrazuje 262000 farieb. Medzi ďalšie ťaháky patrí integrovaný fotoaparát s rozlíšením 2 megapixelov s s bleskom, MP3 prehrávač s podporou formátu AAC, priestorový 3D zvuk, Bluetooth, výstup na televízor, GPRS triedy 10 a EDGE. V telefóne je aj manažér súborov, podpora tlače cez Bluetooth, video s ukážkami volajúceho počas vyzváňania či e-mail.
Interná pamäť telefónu má úctyhodných 88 MB, rozšírite si ju však miniatúrnou pamäťovou kartou TransFlash. Samsung ponúka aj model SGH-D600e s podporou rýchlych prenosov dát cez EDGE.

Najlepší headset: Jabra BT500
Značka Jabra na Slovensku nie je príliš známa a málokto vie, že ide o jedného z najvýznamnejších výrobcov Bluetooth príslušenstva na trhu. Bezdrôtové slúchadla Jabra BT500 patrí k špičke, predovšetkým vďaka premyslenému dizajnu. Slúchadlo sa zasúva do ucha, no jeho telo nesmeruje k tvári, ale stáča sa poza ucho až po jeho spodnú časť. Ucho tak menej trpí, keďže slúchadlo nedrží len „štupeľ“ v uchu – ocenia to hlavne tí, čo telefonujú počas celého dňa. Jabra BT500 váži 19 gramov, na jedno nabitie vydrží 8 hodín hovoru a 240 hodín v pohotovostnom režime a ponúka obvyklé funkcie na správu hovorov. Viacfarebná dióda používateľa upozorní na stav spojenia cez Bluetooth, nízku kapacitu batérie alebo stav dobíjania energie.

Najlepšia autosada: Parrot 3400LS-GPS Bluetooth Car Kit
Autosadu najlepšie využijete, ak ju spojíte s inteligentným telefónom, alebo PDA s integrovaným navigačným systémom. S autosadom sa zariadenie spojí cez Bluetooth a môže využívať nielen jeho farebný displej, ale aj GPS anténu. Autosada je kompatibilná s väčšinou rozšírených navigačných systémov ako je Navigon, Route 66, Tom Tom a Viamichelin. Hlasové príkazy sa ozývajú v reproduktoroch auta. Na veľkom farebnom displeji sa zobrazujú informácie z adresára, číslo volajúceho ale napríklad aj fotografie, ak sú uložené v adresári.

Najlepšie stereo audio: Bluetake i-PHONO mini Bluetooth Stereo Headphone
Malé, no výkonné slúchadlá americkej spoločnosti Bluetake i-PHONO mini sú určené pre aktívnych používateľov, ktorí potrebujú modernú technológiu vtesnanú do malého priestoru. Slúchadlá možno pripojiť k akémukoľvek Bluetooth zariadeniu, ktoré podporuje profil A2DP, môže to byť MP3 prehrávač, PC alebo PDA. Navyše cez profil AVRCP možno na diaľku ovládať priamo v slúchadlách základné funkcie hudobného prehrávača. Po pripojení k Bluetooth mobilu možno pri vyzváňaní prerušiť hudbu, ktorá začne hrať ďalej ihneď po ukončení hovoru. Slúchadlá tiež možno prepojiť s programami Skype, MSN Messenger a Yahoo Messenger a užívať si s nimi bezdrôtový hovor.
Slúchadlá získali okrem ocenenia Najlepšie stereo audio aj celkové ocenenie SIG Best of CES pre najlepšie zariadenie.

Najlepšie zariadenie pre tlač a obrázky: Tlačiareň HP Photosmart 385
Čoraz častejšie sa na trhu objavujú fototlačiarne s podporou tlače cez Bluetooth. Jednou z nich je aj Hewlett-Packard Photosmart 385.
Do prenosnej tlačiarne sa obrázky jednoducho skopírujú prostredníctvom Bluetooth a z telefónu tak môžete tlačiť priamo, bez použitia počítača. Tlačiareň s technológiou Photoret III tlačí fotopapier v optimalizovanom rozlíšení 4800 x 1200 dpi a ak vlastníte telefón s fotoaparátom s rozlíšením viac ako 1,3-megapixelu, vytlačené fotografie sa kvalitou blížia k bežným.

Najlepšia výbava pre PC: Logitech diNovo Media Desktop Laser
Logitech predáva klávesnicu s myšou s Bluetooth - Logitech diNovo Media Desktop Laser. Klávesnica i myš je spojená s PC bezdrôtovo cez Bluetooth 2.0 a používateľovi prinášajú vysoký komfort ovládania. Multimediálna klávesnica s množstvom ovládacích prvkov má samostatnú časť s displejom a číselnicou a možno ju použiť ako inteligentnú kalkulačku. Myš dokonale kopíruje pohyb rukou vďaka laserovému lúču, ktorý nahradil bežne používanú LED diódu.

Unikátna aplikácia: Motorola Audex Protective Gear
Na CES ocenili aj súpravu špeciálneho oblečenia – prilbu na motocykel alebo bicykel s Bluetooth a špeciálnu čapicu so slúchadlami.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Polícia obvinila Kotlebu za šeky na 1488 eur

Banskobystrickému županovi hrozí za prejavovanie sympatií k extrémistickým hnutiam šesť mesiacov až tri roky.

Neprehliadnite tiež

Odfoťte čo sa vám páči a eBay vám nájde predajcu

Ak neviete názov, eBay sa pokúsi zistiť o aký tovar sa zaujímate.

DETSKÁ RUBRIKA

Priletel z južnej Európy. Orla kráľovského k nám vyhnalo globálne otepľovanie

Samec sa okamžite stáva vzorným budúcim oteckom, partnerku zásobuje potravou a keď už sa jeho družka potrebuje preletieť, pri sedení na znáške ju vystrieda.

Apple oficiálne zabil dva iPody

Z predaja zmiznú modely, ktoré neumožňujú nakupovať obsah cez službu Apple Music.

Vedci z Oregonu po prvý raz v USA upravili gény ľudského embrya

Využili metódu CRISPR, ktorá umožňuje pozmeniť alebo nahradiť časti DNA.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 2. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Equadiff 2017 – svetová konferencia o diferenciálnych rovniciach
 2. Priemerné ceny bytov v júni boli vyššie ako pred rokom
 3. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 4. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 5. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 6. Modesta Real Estate sprostredkovala pre Emil Frey halu v P3
 7. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 8. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 9. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 10. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 10 356
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 682
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 4 262
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 182
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 912
 6. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 023
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 714
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 298
 9. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek 2 090
 10. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného 1 770