tiež oznámila, že jej novým technickým riaditeľom bude od februára Jošinori Suzuki.
Burza chce dať za informačné technológie v priebehu troch rokov od tohtoročného februára najmenej 50 miliárd jenov, teda 355 miliónov eur. "Investície do systému zaujmú najväčší podiel našich budúcich finančných plánov," povedal Nišimuro. "V novom programe má náš plán uviesť vlastné akcie na burzu ako nižšiu prioritu," dodal.
TSE musí skracovať obchodnú dobu od minulého týždňa, kedy hrozilo, že sa počítačové systémy burzy kvôli objemným predajným príkazom zrútia. Otázky okolo kapacity počítačového systému sa objavili už vlani v novembri, kedy burza musela zastaviť obchodovanie skoro na celý deň kvôli chybne spracovaným transakciám za 350 miliónov dolárov.
Nárast obchodov burze zdvojnásobil čistý zisk za deväť mesiacov tohto fiškálneho roku. Kvôli nedostatku investícii do počítačových systémov sa ale s nástupom internetových obchodov zvýšilo riziko zrútenia systémov.
Na burze TSE sa obchoduje s emisiami viac ako 2300 spoločností a burza spracováva približne 90 percent akciových obchodov, ktoré sa v Japonsku uskutočnia. Vlani v apríli burza oznámila, že v priebehu troch rokov do marca 2008 investuje do IT 23,4 miliardy jenov.
Od júla 2002 tokijská burza viac ako strojnásobila kapacitu, aby bola schopná spracovať päť miliónov obchodov za deň a denne tak môže spracovať až deväť miliónov príkazov. Vlani v decembri burza uskutočnila v priemere 2,94 milióna obchodov za deň.
Pre porovnanie newyorská burza (NYSE) spracováva denne v priemere okolo piatich miliónov obchodov. NYSE ale do vylepšenia systémov investovala za posledných 12 rokov viac ako 2,5 miliardy dolárov.
Čistý zisk tokijskej burzy za apríl až december minulého roka dosiahol 12,8 miliardy jenov. V rovnakom období predchádzajúceho roku burza vytvorila zisk 6,4 miliardy jenov. Odhad výsledku za celý rok do konca marca burza nezverejnila, napísala agentúra Reuters.