
Vynálezca z Južnej Afriky vytvoril náramkové hodinky, ktoré upozornia svojho majiteľa, ak dostane maláriu. Jednoduchý prístroj môže podľa autora Gervana Lubbeho zachrániť tisícky životov, pretože maláriu odhalí ešte predtým, ako sa prejavia akékoľvek jej príznaky, a umožní tak rýchlu liečbu.
Hodinky obsahujú miniatúrnu ihlu, ktorá štyrikrát denne získa vzorku pár kvapiek krvi zo zápästia majiteľa a otestuje ju na prítomnosť malárie. Ak sa parazit v krvi vyskytne, z hodiniek sa ozve alarm a začne na nich blikať veľký obrázok moskyta. Človek si potom musí do 48 hodín vziať antimalarikum, aby sa choroby zbavil.
"Ak parazita zachytíte a zlikvidujete tak rýchlo, šanca zomrieť na maláriu je absolútne nulová, ani ak sa u vás neprejavia typické chrípkové príznaky," povedal agentúre Reuters 38-ročný vynálezca, ktorý sa už v minulosti preslávil svojím zariadením na uvoľňovanie bolesti. Hodinky proti malárii Gervan Lubbe vytvoril na zákazku veľkej africkej banskej spoločnosti, pre ktorú predstavovala častá malária zamestnancov vážny problém. Hodinky dokážu bezdrôtovo komunikovať aj s inými zariadeniami, a tak môže firma napríklad automaticky monitorovať zdravie zamestnancov pri vstupe do bane.
Vynálezca hodinky začne vyrábať na budúci mesiac a už dnes má objednávky na 1,5 milióna kusov. Jeden kus bude stáť v prepočte asi 8500 korún, čo je menej, než stojí jedna liečebná kúra pacienta postihnutého maláriou. Hodinky zároveň zbavia ľudí cestujúcich do rizikových oblastí nutnosti preventívne brať drahé antimalariká, ktoré majú často veľmi nepríjemné vedľajšie účinky.
Choroba zabíja každý rok viac než milión ľudí a 300 miliónom ďalších spôsobuje vážne zdravotné problémy.