
Veľké a bohaté vývojárske firmy sa nerady púšťajú do hier, ktoré nejdú vyšliapanými chodníčkami populárnych žánrov. Mnohé, inak zaujímavé projekty, tak končia podfinancované a technicky zaostávajú. Firme Valusoft sa však podarilo vydať niekoľko úspešných alternatívnych produktov, medzi ktorými je aj séria simulácií kamiónovej dopravy 18 Wheels Of Steel.
Jej najnovší diel s podtitulom Convoy skúša opäť osloviť všetkých, ktorí preferujú pomalšie herné tempo a nepotrebujú bežné pretekanie.
Autori vsadili hlavne na voľnosť a slobodu, ktorá je pre "truckerský" život typická. Od začiatku hry môžete vyraziť na cesty po celých USA a aj kúsok za hranice. Ako začínajúci dopravca na slabom kamióne začnete voziť náklad reprezentovaný voľne dostupnými prívesmi v mestách či rôznych fabrikách. Včasnou dopravou zarobíte prvé peniaze a môžete začať budovať svoje impérium. Najskôr príde osamostatnenie a prvé vylepšenia automobilu a postupne môžete vlastniť aj celú dopravnú sieť. Cesty Ameriky potom budú brázdiť celé konvoje vašej dopravnej firmy. Kým sa však stanete veľkým manažérom, čakajú vás hodiny za volantom a tisícky kilometrov.
Šoférska časť hry je, našťastie, spracovaná veľmi dobre. Výborne vymodelovaným kamiónom sekunduje slušná grafika okolia ciest a hlavne väčších miest. Premávka pôsobí vierohodne a na cestách vás okrem nástrah počasia čaká aj nepodplatiteľná polícia. Samozrejmosťou je komplexné dopravné značenie alebo funkčné križovatky, ale napríklad aj colná kontrola. Priviezť náklad včas už nie je v neskorších fázach hry žiadna hračka. Ešte dôležitejšia ako peniaze je vaša reputácia a tú si udržíte iba ako spoľahlivý dopravca.
Oplatí sa teda majiteľom predošlého dielu investovať do pokračovania, hoci ponúka prakticky rovnakú náplň? Určite áno, ak túžia po prepracovanejšom a väčšom hernom svete s podstatne zlepšenou grafikou. Autori sa však nevyhli ani prešľapom v podobe vynechania atmosférickej vysielačky či nastaviteľnosti spätných zrkadiel. Výrazne za zvýšili aj hardvérové nároky. Pre mnohých tak môže byť dobrou voľbou aj predošlý diel s podtitulom Pedal to the Metal. Na Slovensku ho však zoženiete iba ťažko.
www.valusoft.com/products/18wheelsconvoy.html