
Napálili ste si svoje digitálne fotografie na CD a tešíte sa, ako ich o pár rokov budete ukazovať deťom? Alebo sa spoliehate na cédečká pri zálohovaní údajov zo svojho účtovníctva? Chyba.
Fyzik a expert na ukladanie dát nemeckej pobočky IBM Kurt Gerecke minulý týždeň vydal správu, v ktorej upozorňuje, že doma napaľované CD by sa v žiadnom prípade nemali považovať za bezpečné médium pre dlhodobejšie uchovávanie informácií.
"Napálené CD majú relatívne krátku životnosť, zväčša od dvoch do piatich rokov v závislosti od kvality CD," povedal Gerecke. "Môžete urobiť pár vecí, ktorými ju predĺžite - napríklad uchovávať disky na chladnom a tmavom mieste - ale oveľa dlhšie aj tak nevydržia."
Nie je CD ako CD
Hoci originálne CD z obchodu a napálené CD vyzerajú až na potlač rovnako, je medzi nimi zásadný rozdiel v použitej technológii uloženia dát. Napálené CD nemajú nad tou dátovou už žiadnu inú ochrannú vrstvu a tak nijako nemožno zabrániť jej postupnej degradácii plochy vplyvom svetla, prachu či dotykov až na úroveň, keď pre počítač prestane byť čitateľná.
"Kedysi výrobcovia uvádzali na CD nápisy ako 'životnosť až sto rokov', ale rýchlo s tým prestali," hovorí Omar Sandoval, manažér firmy Memorex vyrábajúcej záznamové médiá. "Ľudia si totiž povedali - ak má CD vydržať sto rokov, hodím ho do priehradky auta a malo by byť v poriadku. V skutočnosti sa tam chemikálie z povrchu CD vysušili za dva-tri mesiace a CD sa stalo nepoužiteľným," povedal Sandoval časopisu PC World. "Ak budete mať CD odložené (na slnku) v aute, môžete hovoriť o šťastí, ak sa bude dať hudba z neho prehrať ešte po dvoch rokoch."
Na nosičoch nešetrite
Kurt Gerecke z IBM odporúča ako najlepšie riešenie uchovávať dáta na tradičných magnetických páskach. Tie sú však pre domácnosti príliš drahé.
Bežní majitelia počítačov sa teda môžu len pokúsiť o niečo predĺžiť trvanlivosť svojich CD. Na dlhšie uchovávanie sa napríklad nehodia najlacnejšie CD zo supermarketov alebo z výpredajov. Na cédečká zatiaľ neexistujú presné štandardy, a teda ani jednoznačné tabuľky určujúce, ako dlho dané médium vydrží. Vo všeobecnosti však zväčša lepšie výsledky vykazujú médiá známejších značiek. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj špeciálne médiá s garanciou 40 či dokonca 100-ročného uchovania informácií. Stoja aj desaťnásobne viac ako bežné médiá, ale pri dôležitých dátach sa môžu vyplatiť.
Aj takéto CD však môžu byť ľahko poškodené jediným náhodným škrabancom - proti poškriabaniu ich preto môžete ochrániť špeciálnymi nálepkami (viac na pc.sme.sk/c/2474005/) alebo aspoň plastovým obalom, opatrným zaobchádzaním a čo najmenšou frekvenciou používania.
Bez ohľadu na vašu opatrnosť by ste však mali z času na čas, aspoň raz za dva roky, celý svoj archív dôležitých CD vybrať zo škatule a znova napáliť ich kópie na úplne nové CD nosiče, skôr, než začnú byť prvé súbory na tých starých nečitateľné.
Aby napálené CD dlhšie vydržali
- Skladujte ich v tieni mimo dosahu slnečných lúčov (aspoň v škatuli).
- Na jednotlivé CD používajte plastové, nie papierové obaly.
- Prísne oddeľujte záložné CD od kópií, s ktorými bežne pracujete. Každá manipulácia s CD ho poškodzuje a tak by nosiče, ktoré sa majú zachovať dlhší čas, mali ležať nepohnuté v archíve a nemali by ste ich bežne vkladať do počítača.
- Pri dlhodobom skladovaní (mnoho rokov) rozhoduje aj teplota - skutočne dôležité dáta by mali byť uložené v chladničke v nepriepustnom plastovom vrecku, cez ktoré neprenikne vlhkosť.
- Na uschovávanie cenných dát nepoužívajte najlacnejšie CD z výpredajov.
- Ak niektoré súbory z CD už neviete prečítať, prezrite si ich na čo najnovšej CD mechanike, citlivosť laserov sa totiž používaním postupne znižuje.
Autor: TOMÁŠ BELLA, (mg)