SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Prvé hi-tech väzenie budúcnosti

Elektronický obojok na krku, špičkový LCD monitor na každej posteli a všade okolo vás mikrofóny monitorujúce úroveň emócií vo vašom hlase. Vitajte v hi-tech väzení budúcnosti. Prvé nápravné zariadenie obsahujúce všetky tieto technológie začalo fungovať .

V novom holandskom väzení si väzni sami plánujú denný program s pomocou počítačov umiestnených pri každej posteli (na fotografii vľavo ukryté v plechových skrinkách). Všetky priestory sú monitorované z jedného miesta (vpravo) a počítače automaticky rozoznávajú zvuky, ktoré by mohli signalizovať násilné správanie. FOTO - SITA/AP

Elektronický obojok na krku, špičkový LCD monitor na každej posteli a všade okolo vás mikrofóny monitorujúce úroveň emócií vo vašom hlase. Vitajte v hi-tech väzení budúcnosti. Prvé nápravné zariadenie obsahujúce všetky tieto technológie začalo fungovať minulý týždeň v holandskom meste Lelystad.

Počítač pre každého väzňa

Keď väzeň v Lelystade ráno vstane, musí si najskôr sám naplánovať denný program. Na posteli má počítač s dotykovou obrazovkou, na ktorom si zvolí presnú činnosť pre každú hodinu dňa - vybrať si môže prechádzku po dvore, šport či niektorý zo vzdelávacích kurzov.

Systém potom celý deň monitoruje jeho skutočný pohyb vďaka obojku, ktorý má na krku, a detektorom v každých dverách. Ak väzeň v stanovenom čase nesedí napríklad na určenej prednáške, ale namiesto toho sa povaľuje na posteli, ozve sa alarm a väzeň je automaticky potrestaný znížením "kreditu". Ten možno naopak získať vzorným správaním a potom vymeniť za rôzne výhody - dlhšie návštevné hodiny, viac televíznych kanálov, telefonát či dokonca presťahovanie do inej cely.

Podľa hovorcu holandského ministerstva spravodlivosti je cieľom tohto systému najmä "naučiť väzňov zodpovednosti za svoje činy".

Automatická kontrola emócií

Na kontrolu väzňov slúži aj rozsiahly kamerový systém, kvôli ktorému si zariadenie hneď vyslúžilo prezývku "Väznica Veľkého brata". Kamery sú však len v spoločných priestoroch, chýbajú v kúpeľni i pri posteliach. Vo všetkých celách sú však umiestnené priestorové mikrofóny a zvuk z nich neustále monitoruje špeciálny počítačový program. Ten určuje úroveň emócií v hlasoch väzňov. Ak zachytí vzrušené hlasy, vyhlási poplach.

"Ak väzni kričia, pretože sledujú futbal a práve padol gól, systém to neznepokojí," povedal novinárom hovorca holandského ministerstva Hans Janssens. "Ak však kričia v štýle: 'Rýchlo poďte sem, strhla sa bitka', alebo sa hádajú, rozozná to a upozorní strážcov."

Technológie ušetria peniaze

Hlavným cieľom vybudovania nového väzenia prešpikovaného modernými technológiami bola, na prvý pohľad paradoxne, snaha holandskej vlády ušetriť peniaze. Dozorcovia v novej väznici v meste Lelystad majú totiž k dispozícií toľko rôznych technológií, že na udržanie poriadku stačí oveľa menej ľudí - len šesť namiesto bežných pätnástich na stráženie 150 väzňov.

Na rozdiel od bežného väzenia sú väzni v celách po šiestich namiesto po dvoch, väčšie skupiny totiž podľa analýz znižujú riziko agresívneho správania. Do väznice budú počas prvých šiestich mesiacov skúšobnej prevádzky zatiaľ umiestňovaní len ľudia, ktorí o preradenie z bežného zariadenia sami požiadali. Nesmú medzi nimi byť žiadni väzni odsúdení za násilné činy alebo s psychickými poruchami.

Na výhrady kritikov, že nové väzenie je luxusnejšie, ako napríklad väčšina študentských internátov, zástupcovia ministerstva odpovedajú, že hlavným trestom pre väzňov má byť vždy odňatie slobody rozhodovať o tom, čo budú robiť - a na tom sa ani v novom väzení nič nezmenilo.

Odborový zväz zamestnancov väzníc upozorňuje aj na to, že v hi-tech väzení budú mať dozorcovia oveľa menší kontakt s väzňami, a ich práca sa tak stane menej zaujímavou. "A navyše," povedala hovorkyňa odborov, "každý elektronický systém sa môže zrútiť a čo budeme robiť potom?"

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?

Zuzana Kepplová.
Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič prichádzajú na tlačovú konferenciu v Prezidentskom paláci.

Neprehliadnite tiež

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.