Epson Stylus Photo R240 - do fotolabu už nemusíte...

Dnešné atramentové tlačiarne, kvalitné atramenty a papiere dokážu podať výsledok, ktorý je kvalitnejší ako snímky z fotolabu získané tradičnou fotocestou. Ak chcete šetriť čas a nechcete asistenciu svojho PC, vystačíte si s jediným pomocníkom - tlačiarňou

Epson Stylus Photo R240.

Tlačiareň ponúka zabudovanú čítačku pamäťových kariet, rozhranie PictBridge pre priamu tlač z digitálneho fotoaparátu, a vysokorýchlostné USB pripojenie k PC. Zaobíde sa i bez neho - jej procesor obslúži všetky aktivity. Vytlačenie 20 bezokrajových snímkov rozmeru 10x15 cm zaberie v priemere 24 minút - to v všetko s rozlíšením 5760x1440 optimalizovaných DPI.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačiareň pôsobí robustným dojmom a výrobca pre presnosť tlače použil oceľový rám, ktorý obliekol do plastového šasi. Plastové výlisky sú pomerne hrubé a tak sa nemusíte báť, že by tlačiareň bola nejaká "citlivka" - práve naopak. Jediným nepriateľom je prach a preto sú všetky podávače vyhotovené tak, aby sa dali zaklopiť a chránili mechanizmus posuvu papiera pred nečistotami z okolia.


FOTO - MILAN GIGEL

Výstupný zásobník je umiestnený na čelnej strane tlačiarne a jeho vyhotovenie je teleskopické. Ak tlačíte na formát 10x15 cm, nemusíte zaberať zbytočné miesto na stole, ktoré potrebujete pri formáte A4. Vstupný zásobník je umiestnený v zadnej časti tlačiarne. Kapacita vstupného zásobníku dosahuje približne 100 hárkov papiera, na výstupe je situácia o čosi lepšia.


FOTO - MILAN GIGEL

Priesvitným krytom je chránená čítačka flash kariet, rovnako ako kabinet určený pre prácu so zásobníkmi atramentu. Karta zostáva pri práci skrytá pred okom a tak si dajte pri odchode do terénu pozor, aby ste si svoj digitál nezobrali bez nej.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane sa nachádza dominantný LCD panel a sada ovládacích tlačidiel, ktoré sú navrhnuté pre maximálnu jednoduchosť obsluhy. Pozornosti by však nemal ujsť zabudovaný USB port, ktorý slúži pre načítavanie fotografií priamo z digitálneho fotoaparáta prostredníctvom rozhrania PictBridge. Jeho vyhotovenie je však kompromisom - kým USB rozhranie pre pripojenie k počítaču zodpovedá štandardu USB 2.0, port pre pripojenie digitálu pracuje iba rýchlosťou USB 1.1. Ak je váš digitál rýchlejší, jeho potenciál nebudete môcť využiť. Prenos dát je však väčšinou i tak rýchlejší ako samotná tlač.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo tlačiarne je navrhnuté tak, aby šetrilo priestor na pracovnom stole a tlačiareň mala slušnú stabilitu i pri zadnej hrane stola, za ktorým môže zostať medzera pre vysunutie vstupného zásobníka. Napájací kábel smeruje nabok, takže jeho konektor neprekáža pri prisunutí k stene.


FOTO - MILAN GIGEL

Na zadnej strane je umiestnený pohodlne dostupný USB konektor s príslušnou popiskou a pasívny ventilačný blok. Ten je umiestnený nad zdrojovou časťou, pretože výrobca nepoužíva externý napájací adaptér. To môže byť nepohodlné pri jej zlyhaní - namiesto adaptéra musí do servisu poputovať celá tlačiareň. Nechýba ani priezor na kontrolu odpadovej nádoby, ktorá vám napovie ako intenzívne používate tlačiareň.


FOTO - MILAN GIGEL

Tá je vystlaná absorbčnou vláknitou hmotou a mala by poslúžiť na celú dobu životnosti. Práve sem putuje časť atramentu ktorá sa použije pri každom spustení tlačiarne pre jej inicializáciu, alebo pre čistenie trysiek. Preto i tu platí pravidlo ako pri všetkých ostatných atramentových tlačiarňach - zbytočné je zapínať tlačiareň vždy spolu s PC ak nejdete tlačiť a zbytočné je vypínať ju ak viete, že o chvíľu príde ďalšia tlačová úloha.


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej časti sa nachádzajú protisklzové gumové nožičky, ktoré ochránia dosku pracovného stola a zabránia zošuchnutiu tlačiarne v prípade, ak ju umiestnite blízko okraju stola. Zadná dvojica nožičiek je predvídavo pred podávačom, ktorý môže cez dosku stola pretŕčať.


FOTO - MILAN GIGEL

Centrálny ovládací panel zabezpečí všetky funkcie, ktoré potrebujete aktivovať pri režime samostatnej prevádzky, alebo vám zobrazí potrebné informácie pri tlači úloh z pripojeného PC. Namiesto toho, aby ste sa museli komplikovane prehŕňať v niekoľkoúrovňovom menu, sústredil výrobca všetky hlavné funkcie na samostatné tlačidlá s LED indikátormi - to poteší hlavne technické antitalenty a tých, ktorí neradi mrhajú čas nastaveniami.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačidlo MODE slúži pre voľbu pracovného režimu. Dostupná je tlač zvolených fotografií z pamäťovej karty, tlač fotografií zo zariadenia pripojeného rozhraním PictureBridge (resp. tlač všetkých fotografií z karty) alebo tlač náhľadového hárku, pri ktorom sa automaticky predpokladá použitie obyčajného kancelárskeho papiera.


FOTO - MILAN GIGEL

Druhé z tlačidiel slúži na voľbu kvality papiera. Keďže tlačiareň automaticky nerozoznáva optickým snímačom druh vloženého média, používateľ ručne volí lesklý fotopapier, matný fotopapier a obyčajný kancelársky, či recyklovaný papier.


FOTO - MILAN GIGEL

Rýchlou predvoľbou je dostupná i rýchla manuálna zmena formátu výsledného výtlačku. Tu sú k dispozícii tri najpoužívanejšie možnosti. Narozdiel od iných výrobcov zatiaľ EPSON nedodáva panoramatické fotografické médiá, takže s nimi nedokáže natívne pracovať.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný displej má 1,5" uhlopriečku a poskytne vám informácie o priebehu činností a náhľady jednotlivých fotografií. Namiesto textu všade vládne intuitívna grafika.


FOTO - MILAN GIGEL

Rovnako prehľadne sú zobrazované požiadavky tlačiarne, alebo položky menu pre uskutočňovanie servisných zákrokov a údržby. I človek ktorý si neporadí s PC túto tlačiareň zvládne hravo i s jej nastaveniami. Absentujúca lokalizácia rozhrania do Slovenčiny či Češtiny tak nie je problémom.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaná čítačka kariet je trojštrbinová a podporuje prácu so všetkými najpoužívanejšími formátmi flash kariet. Nájdete tam slot pre formáty CompactFlash, SecureDigital/MultiMedia Card, Memory Stick/MS Pro, Smart Media a xD Picture Card. Manipulačný priestor je dostatočne veľký aby ukryl všetky varianty kariet pod krycie veko. V jedinom momente je možné vložiť iba jednu pamäťovú kartu z ktorej môžete tlačiť na podporované formáty jednotlivé snímky, ich výber, alebo si môžete pripraviť prehľadový nátlačok miniatúr.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vozíku je osadená tlačová hlava využívajúca technológiu Epson Micro Piezo, ktorá prostredníctvom technológie Variable Dropplet Size dokáže dávkovať atrament s rôznym objemom kvapôčiek až po minimálnu hranicu dvoch pikolitrov. Znamená to, že farebné tóny sú jemné vďaka tomu, že body dosahujú rôznu veľkosť. Celkové rozlíšenie dosahuje optimalizovaných 5760x1440 dpi. Pri tlači vstupuje do procesu 360 trysiek.


FOTO - MILAN GIGEL

Sútlačová technológia využíva štvoricu základných atramentov modelu CMYK, ktoré sa nachádzajú v oddelených zásobníkoch. To v prípade fotografií znamená ekonomickú prevádzku - ak sa ľubovoľná z farieb minie, meníte iba tú.


FOTO - MILAN GIGEL

Každý zo zásobníkov obsahuje čip, ktorý monitoruje spotrebu a napomáha tak lepšiemu odhadovaniu zostatku atramentu v náplni - iba tak máte istotu, že fotografiu ktorú začnete tlačiť skutočne aj dotlačíte. Alternatívne náplne sa počas záručnej lehoty neodporúča používať - výrobca to v záručných podmienkach zakazuje a požitie nesprávneho atramentu môže poškodiť tlačovú hlavu, ktorej výmena nie je lacnou záležitosťou. V ponuke sú však i náplne renomovaných výrobcov, ktoré vám zaručia kompatibilitu s vašou tlačiarňou.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačiareň je navrhnutá pre domácnosti, ktoré potrebujú tlačiť dokumenty ale majú záujem i o tlač fotografií - každý domáci člen rodiny si tak príde na svoje. Pri kancelárskych dokumentoch v ekonomickej kvalite dosahuje tlač rýchlosť 20 strán za minútu, pri tlači fotografií formátu 10x15 cm trvá tlač čosi vyše minúty. Textové výtlačky majú oblé okraje písma pripomínajúce laserovú tlač, pri fotografiách treba vyzdvihnúť sýtosť farieb, peknú kresbu a ostré vyobrazenie detailov. Ak použijete pre výstup fotografiu v dostatočnej kvalite, na výstupe iba s ťažkosťami rozoznáte že ide o fototlač. Ovládač dodávaný k tlačiarni obsahuje množstvo nastaviteľných parametrov, takže používateľ má skutočnú moc nad systémov.

Cena originálneho spotrebného materiálu úzko súvisí s ekonomikou prevádzky. Samostatný zásobník atramentu stojí 368 Sk s DPH, ak si však kúpite v kite všetky štyri, vyjdú vás na 1413 korún. Ich výťažnosť je pri 5 precentnom pokrytí 290 strán. Balíček obsahujúci 150 lesklých fotoapapierov formátu 10x15 cm stojí približne 400 korún.

Tlačiareň je možné hodnotiť ako kvalitný stroj, ktorý je možné podľa použitých technológií a funkcií zaradiť do strednej triedy zariadení. Ocenia ho fotografickí nadšenci, fanúšikovia počítačovej grafiky a tí, ktorí chcú popri farebných dokumentoch v malom náklade zaujať svoje okolie z času na čas i skvelou fotografiou.

Dostupnosť: http://www.epson.sk/product/printer/epson_stylus_photo_r240/index.htm#
Orientačná cena: 4880 s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Na ministerstve prežil Mečiara, Dzurindu aj Fica. Prečo by mal Plavčan odstúpiť

Aj keď ďalšie kauzy pribúdajú, odstúpiť zatiaľ neplánuje.

KOMENTÁRE

Keď už je trápne posmievať sa ministrovi školstva

Dôležité je ukázať, kto to celé vymyslel. A či to je riadená schéma.

EKONOMIKA

Flash končí, Tatra banka zmení internet banking

Flashové internetové bankovníctvo je bezpečné, uisťuje Tatra banka.

SVET

Trump vymenil ľudské práva za vysnívaný múr

Prezident zakázal transrodovým ľuďom slúžiť v armáde.

Neprehliadnite tiež

Vedci z Oregonu po prvý raz v USA upravili gény ľudského embrya

Využili metódu CRISPR, ktorá umožňuje pozmeniť alebo nahradiť časti DNA.

Vedci ukázali, aké majú ľudia nezvyčajné sexuálne túžby

Štúdia naznačila, že rozdiel medzi mužmi a ženami nie je veľký.

Mliečna dráha má cudzí pôvod, ukázali astrofyzici

Nový vesmírny fenomén odhalil, ako sa objavila časť hmoty hmoty v galaxiách.

Antibiotiká netreba vždy dobrať, naznačuje nová analýza

Odborníci spochybnili odveké pravidlo pri užívaní antibiotík. Pacienti by však nemali prerušovať liečbu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 2. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami.
 2. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 3. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 4. Modesta Real Estate sprostredkovala pre Emil Frey halu v P3
 5. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 6. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 7. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 8. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 9. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 10. Cíťte sa v priestore príjemne
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 10 159
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 596
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 236
 4. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 4 138
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 924
 6. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 481
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 724
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 411
 9. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek 2 069
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 693