SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Best of 2005 - rebríček najlepších hier podľa HRY.SME.sk

Nový rok nám svojou prítomnosťou spríjemňuje naše životy už niekoľko dní, ale my sme sa rozhodli k tomu starému ešte raz vrátitiť a zrekapitulovať si ho. Čo nám priniesol, čím nás prekvapil a, samozrejme, čo nám vzal? Chcete vedieť, ako dopadol minulý rok

na poli hier podľa nášho názoru?

Ako každý začiatok nového roku, i tentoraz sme sa rozhodli priniesť vám prehľad najzaujímavejších hier toho minulého. Zasadli sme si preto za počítače a po zaujímavých diskusiách sme vytvorili rebríček najlepších hier podľa redakcie HRY.SME.sk. Nečakajte, že sa náš top list bude podobať na ten váš – každý z nás má predsa iný názor, a preto berte náš pohľad s rezervou, vy máte vlastný a práve diskusia je tým správnym miestom na prejavenie sa.

V tomto ročníku sme sa rozhodli, že zrušíme výber celkovo najlepšej hry, a to z jedného dôvodu. Vyšlo enormne veľké množstvo kvalitných titulov a vytvorenie rebríčku najlepšej hry stráca svoj zmysel, pretože v každom žánri sa našlo mnoho potenciálnych hitov a nebolo by fér uprednostňovať jeden pred druhým len preto, že sa jedná o obľúbený žáner. Výhodnejšie nám príde zvolenie si naj hier v danej kategórii a siahodlhé debaty o najlepšej hre minulého roku necháme radšej na vás. Nebudem už zdržovať a ponúkam vám zoznam Best Of 2005 zostavený podľa redakcie HRY.SME.sk

Skryť Vypnúť reklamu

NAJLEPŠIA ADVENTÚRA
1. Fahrenheit 
2. Still Life 
3. The Moment of Silence
4. And Then There Were None
5.-6. Nibiru: Posel bohů
5.-6. Myst V: End of Ages

O prvom mieste nebolo pochýb, aj keď Fahrenheit mal viac než dôstojnú konkurenciu v podobe výbornej detektívky Still Life, nepriameho pokračovania staršieho Post Mortem. Originálne ovládanie, pohlcujúca atmosféra, ktorá pripomínala skôr interaktívny film, než klasickú hru, dostala viacerých hráčov. Hoci niektoré propagované prvky neboli až tak horúce, ako sa to na prvý pohľad mohlo zdať, trón adventúr ovládol Fahrenheit právom. Prvé dve miesta boli obsadené pred ostatnými s obrovským náskokom, čo však nič nemení na kvalitách nižšie umiestnených titulov. Striebro pre Still Life je výborným umiestnením a nebyť známeho kuchtenia vianočného pečiva (v tejto pasáži sa zasekol takmer každý), mohli by sme o víťazovi polemizovať. Tretiu priečku obsadila vážna adventúra The Moment of Silence, ktorá svojim zaujímavými konšpiračnými teóriami musela potešiť každého dobrodruha, lenže na viac to určite nebolo – trochu viac života a mali by sme tu skutočne silnú trojku. O ďalších projektoch len stručne. Ničím výrazne neoslnili, ale za vyskúšanie rozhodne stoja.

Skryť Vypnúť reklamu

NAJLEPŠIA AKČNÁ HRA
1. Splinter Cell: Chaos Theory 
2. Grand Theft Auto: San Andreas 
3. Prince of Persia: The Two Thrones
4. Psychonauts 
5. The Punisher 
6.-7. Cold Fear 
6.-7. GUN 

Nech sa na akčné hry pozeráte akokoľvek, v tento rok sa nám urodilo dostatok zaujímavých titulov z každej oblasti a akcie-chtiví hráči si mohli pokojne vybrať svojho favorita. Prvé miesto nie je veľkým prekvapením, Splinter Cell: Chaos Theory (ktorého recenziu sme vám priniesli ako prvý web na svete – samozrejme z originálnej verzii po týždni hrania) si ocenenie zaslúži nielen za výbornú grafiku, chytľavé stealth prvky a hrateľné riešenia všetkých situácií. Lepšieho víťaza sme si nemohli ani želať a to i napriek tomu, že konkurencia v podobe San Andreasu bola obrovská. Niektorí ho chvália do nebies, iní zase považujú „len“ za výbornú hru. Obrovskú voľnosť však hre uprieť nemôžeme a druhé miesto je podľa nás spravodlivé. Z tretieho miesta sa na nás škľabí tretí princ, ktorého recenziu vám prinesieme v blízkej budúcnosti, ale jeho akrobatické kúsky spojené s efektným zabíjaním a schizofrenickým druhým ja, nás dostane vždy. Bronzová priečka o fúz unikla originálnej akcii Psychonauts, ktorá spojila arkádu s výbornou hrateľnosťou tým najlepším spôsobom. Návrat ku koreňom hier v novom kabátiku s množstvom vtipných situácií zaručený. Brutálny The Punisher patrí medzi značne kontroverzné tituly v našom rebríčku – páčil sa málokomu, ale kto sa medzi túto skupinku hráčov zaradil, posadil ho na vysoké priečky. Posledná trojica skončila za úvodným pelotónom výrazne vzadu a keby nebolo šéfredaktorovho naliehania na zaradenie GUNu (podľa neho druhá najlepšia hra roku... asi je jasné, prečo sme tento rebríček zrušili), nedostala by sa táto gameska príliš vysoko. Neprehlúpite ani s hororovým zástupcom, ale Studený Strach nepresvedčil natoľko, aby zabodoval výraznejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

NAJLEPŠIA FPS
1. F.E.A.R.
2. Call of Duty 2 
3. The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay
4. Battlefield 2 
5.-6. Brothers in Arms: Road to Hill 30
5.-6. Quake 4

Čakali ste niekoho iného na prvom mieste? F.E.A.R. patrí medzi najlepšie „drogy“, ktoré sa objavili za posledné 2-3 rôčky. Pôsobivá strašidelná atmosféra, príťažlivá grafika, najlepšia umelá inteligencia, aká sa v podobných hrách zjavila, prepracované prestrelky a lahôdka v podobe spomaľovania času – to je len strohý popis, kde chýba napríklad výborný (na strieľačku) príbeh. Bezproblémovému víťazstvu nezabránilo ani dobrodružstvo z druhej svetovej Call of Duty 2. Akčnejšie ladený zážitok z fronty mal výborné technické spracovanie, pričom dojem, že ste priamo v hre, nás dostal, hoc veľa noviniek pokračovanie neprinieslo. Ak sa chytáte za hlavu, čo v našom rebríčku robí The Chronicles of Riddick, dokonca na treťom mieste, máme pre vás vysvetlenie. Po Vianociach sa už neobjavuje príliš veľa peciek a práve Riddick bol touto výnimkou a keďže sa nedostal do takmer žiadneho best of, zaraďujeme ho dodatočne. Sami vidíte, aký mal úspech. Zemiakovú medailu si odnášajú multiplayerové bitky Battlefieldu 2 a ak máte radšej realistickejšie stvárnenie najkrvavejšieho konfliktu, určite siahnite po Brothers in Arms: Road to Hill 30 (alebo pokračovaní Earned in Blood, ktoré sme do hodnotenia nezahrnuli). Zhodne ako virtuálne Bratstvo Neohrozených, skončilo aj sci-fi šialenstvo Quake 4. Ničím neoslnil a očakávaný hit zostal v tieni lepších titulov. Oprávnene.

Skryť Vypnúť reklamu

NAJLEPŠIE RPG
1. Fable: The Lost Chapters
2. Gothic 2 
3. World of Warcraft

4. SW: Knights of the Old Republic 2 - The Sith Lords 
5. Dungeon Siege 2 

Prvé veľké prekvapenie nás čaká pri rebríčku RPGčok, teda hier na hrdinov. Dielko od P.Molyneuxa, Fable: The Lost Chapters , sa objavilo najprv na Xbox, a potom zožalo úspech i na PC. Originálne začlenenie starnutia alebo voľby medzi dobrom a zlom v akčnejšom poňatí sa páčilo. Lenže nie všetkým, o čom svedčí aj naše prvé hodnotenie (3,5/5), ku ktorému sme doplnili druhú stranu mince. Tá už bola omnoho optimistickejšia a možno práve preto skončil v tesnom závese za Fable druhý diel Gothicu od nemeckých vývojárov. Ak radšej akciu, voľte prvý titul, ale v opačnom prípade (rozľahlý svet, mnoho questov, príjemná grafika) je pre vás Gothic 2 (i so svojim datadiskom Night of Raven) ako stvorený. Tretie miesto okupuje MMORPG World of Warcraft. Dlho sme v redakcii premýšľali, či nevytvoríme samostatnú kategóriu pre MMORPG, ale kvôli dvom výrazným titulom by sa to neoplatilo. Konkurent Guild Wars skončil na šiestom mieste (o vlások mu unikla posledná viditeľná pozícia) pred 3D diablovinou Dungeon Siege 2, ktorá si svoje miesto určite zaslúži. Star Wars fanúšikovia sa mohli do sýtosti vyblázniť s The Sith Lords, ale noviniek nebolo toľko, aby titul zabojoval o vyššie priečky. RPG sucho nekončí, blíži sa Oblivion a Gothic 3, pričom práve tieto hry mali viesť rebríček, čo sa vzhľadom na odklady dátumu vydania nepodarilo. I tak nemusíme smútiť, nádielka to bola kvalitná.

Skryť Vypnúť reklamu

NAJLEPŠÍ SIMULÁTOR
1. Silent Hunter 3 
2. Battle of Britain 2: Wings of Victory
3. Star Wolves

4. Pacific Fighters 

Simulátory akéhokoľvek druhu nepatria medzi žiadané produkty, ale majú svojich stálych priaznivcov. V poslednom čase ich však až tak veľa nevychádza, dopyt po nich však stále je a minulý rok to s prehľadom využil Silent Hunter 3. Čľapkanica vo vode s ponorkou si od nás odniesla vysoké hodnotenie, takže lietadlá Battle of Britain 2 sa tuho bili s vesmírnym simulátorom o druhú priečku. Výsledok bol tesný, ale jasný. Štvrté miesto patrí ďalšiemu leteckému esu Pacific Fighters od tvorcov IL-2, ktorý sa však až tak nepodaril. Vylepšená verzia Falconu 4 až tak veľkú odozvu nemala, no svoje miesto v rebríčku by si zaslúžila, preto jej venujeme aspoň túto krátku vetu.

Skryť Vypnúť reklamu

NAJLEPŠIA ŠPORTOVÁ HRA
1. Pro Evolution Soccer 5
2. Football Manager 2006
3. NHL 06  

Športové hry boli donedávna doménou EA Sport, situácia sa však mení a vrchol dosiahol futbal od Konami – Pro Evolution Soccer 5. Kto má rád naháňanie sa za loptou, nenájdete lepšiu možnosť, hoci sa FIFA 06 snažila. Na druhom mieste sa prekvapujúco dostal Football Manager 2006 a nemusíte mať strach, že sa jednalo o niekoho nátlak – kvalita sa futbalovému manažéru uprieť nedá a ide o zábavu na niekoľko dlhých mesiacov. Tretie miesto bolo venované odlišnému športu, hokeju od EA NHL 06. Žiadna pecka, ale keďže na PC nemá žiadnu konkurenciu, skončil arkádový hokej dosť vysoko. V tesnom závese nasledovalo duo od vyššie spomínanej spoločnosti FIFA 06 a NBA Live 06 s tichým NHL Eastside Hockey Managerom 2005. Možno sa nám to len zdá, no športové simulácie akoby začali pomaličky upadať.

Skryť Vypnúť reklamu

NAJLEPŠIA STRATÉGIA
1. Age of Empires 3
2. Sid Meier´s Civilization 4 
3. Earth 2160
4. Black & White 2 
5.-6. Darwinia 
5.-.6. The Movies
7. Empire Earth 2 

Minulý rok bol extra biedny na ťahové stratégie, veď okrem jednej pecky (kuk na druhé miesto) sa toho veľa neobjavilo. Respektíve takmer nič. Práve preto sme sa rozhodli spojiť dva odlišné žánre (real-time a turn-based) do jedného celku. Triumfálny návrat Ensemble Studios s Age of Empires 3 sa podaril na výbornú a pomerne ľahké víťazstvo si vybojuje nielen u nás. Dobývanie amerického kontinentu v oslnivej grafike s prepracovaným fyzikálnym enginom nedalo nikomu šancu, no zatracovať netreba ani hrateľnosť. Druhú priečku obsadil štvrtá Civilizácia od Sida Meiera. Ak chcete ovládnuť svet a nikomu tým neublížiť, nespravíte veľkú chybu pri voľbe tohto titulu. Navyše ťažko nájdete stratégiu s väčšou znovuhrateľnosťou (teda ak nerátame predošlé diely). Nikto to zrejme nečakal, ale RTS Earth 2160 sa prebojovala na tretiu pozíciu a zanechala za sebou i také esá ako napríklad Black & White 2 (alebo zahrajte sa na boha a popritom sa starajte o vlastné virtuálne zvieratko), The Movies (náš sen o točení vlastných filmov sa konečne splnil) alebo Empire Earth 2 (veľké sklamanie zo slabej konkurencie Age of Empires 3). Vysoko sa prebojovala nezávislá Darwinia, ktorá svojou originalitou prekvapila mnohých. Nielen stratégov. Projekt vznikajúci pod rukami štyroch ľudí si svoje miesto bok po boku velikánov určite zaslúži už len vďaka „psycho“ spracovaniu.

Skryť Vypnúť reklamu

NAJLEPŠIA ZÁVODNÁ HRA
1. Need for Speed: Most Wanted 
2. FlatOut 
3. MotoGP: Ultimate Racing Technology 3 

4. GT Legends
5. SCAR: Squadra Corse Alfa Romeo

Electronic Arts nezaspali na vavrínoch po Undergroundoch a pokračujú vo vysokom trende i s novým prírastkom do rodiny akčnejšie ladených pretekov s podtitulom Most Wanted. Tentoraz sa pozornosť upriamila na naháňačky s policajtmi, ktorým nechýba správny adrenalínový šmrnc. Je však nutné vziať do úvahy arkádovejší charakter. Striebro si uchmatol FlatOut a nikto by nemal protestovať, veď kde inde sme mali možnosť tak nádherne rozbiť automobil? Výborný fyzikálny model, zábavné minihry (kam až doletí vodič po čelnom náraze...) a kvalitné spracovanie je výborná vizitka tohto menšieho, avšak kvalitného projektu. Ak si chcete pre zmenu zajazdiť na motorkách, neostáva nám nič iné ako odporučiť vám gamesku z tretieho miesta – Moto GP 3. Veľkú konkurenciu titul nemá, ale pridaním pretekov v štýle pouličných závodov za tmy, získala hra mnohých nových priaznivcov. Štvrtá priečka patrí realistickému simulátoru GT Legends, pričom sme nezabudli ani na klasiky Live for Speed 2, lenže na „ani rybu-ani raka“ SCAR to nestačilo. Aj keď mnohí recenzenti Alfa Romeo (značka, ktorú máte ako jedinú k dispozícii) odsúdili, nám sa zdá, že neprávom, pretože niečo medzi arkádou a simulátorom tu chýbalo a SCAR je najkvalitnejším zástupcom.

Skryť Vypnúť reklamu

NAJLEPŠÍ DATADISK
1. Doom 3: Ressurection of Evil
2. Rome: Total War - Barbarian Invasion
3. Warhammer 40k: Dawn of War - Winter Assault

Čo sa nepodarilo Doom trojke, to napravil datadisk Ressurection of Evil. Herný prídavok ku kvalitnej strieľačke z vlastného pohľadu dotiahol pôvodnú hru do takmer dokonalého zážitku a zlato mu tak patrí právom pred dvojicou strategických supov, s ktorými zvádzalo peklo boj do poslednej chvíle. Poradie Barbarian Invasion a Winter Assault mohlo byť pokojne opačné, záleží totiž len na vás, či uprednostňujete historické boje s riadnou dávkou taktiky alebo sci-fi vojnu s rýchlym spádom. Sklamal datadisk k piatym Settlersom.

NAJHORŠIA HRA
1. Conspiracy: Weapons of Mass Destruction
2.-3. American Chopper
2.-3. Taxi 3: eXtreme Rush
4. 7 Sins
5. Driv3r 

Skryť Vypnúť reklamu

Nezaradenie hodnotenia o najlepšiu hru ešte neznamená, že prídete o best uff, čiže najhoršiu hru uplynulého roku. Je až zarážajúce, ako sa miernou úpravou názvov hier dá vykúzliť ich skutočná hodnota. Napríklad prvé miesto patrí najhoršej strieľačke z vlastného pohľadu za posledných 5 rokov Conspiracy: Weapons of Ass Destruction. Druhé miesto získali drsní motorkári American Cuper (kilin´ joke) spoločne s eXtrémnym zverstvom. Sedem hriechov – sedem hodnotiacich položiek (záverečný verdikt nerátame – pozn. pre detailistov) – sedem prešľapov. Ak chcete baliť paničky dávno za zenitom, potom sa do tejto úchylnej hry pustite. Driv3r sklamal väčšinu z nás a hoc je možno piata priečka krutá (preto si nebudeme robiť vtipy z názvu hry), v rebríčku sa objavila. Ďalšia dávka psích výkalov (Prison Tycoon – tvorcovia vytvorili hru podľa svojho domova; Euro Rally Champion – budeme slušní a nenazveme TO ani hrou) nestojí ani za spomenutie, tak vlastne ani nevieme, prečo ich spomíname.

Skryť Vypnúť reklamu

KONZOLOVÁ SEKCIA
(text: Ján Pásztor)

HRA ROKA: Resident Evil 4 
Spomedzi troch súčasných konzol sa hrou roka stáva jednoznačne štvrté pokračovanie uznávanej série Resident Evil, vydané začiatkom roka na GameCube. Nesporné kvality tento titul nepasujú len za kráľa tohtoročnej hernej nádielky, ale aj za jednu z najlepších hier v rámci platformy a dosluhujúcej generácie konzol ako takej. Slovami chvály som v recenzii nešetril a nemám dôvod s nimi prestať ani v tejto bilancii. Len hra hodná maximálneho počtu hviezdičiek sa môže popýšiť dokonalosťou v každom ohľade. Resident Evil 4 sa zapísal do pomyselnej siene slávy a rozhodne by nemal chýbať v hernej zbierke ktoréhokoľvek hráča bez rozdielu platformy (PC nevynímajúc).

Pätica najlepších hier pre PlayStation 2
Uplynulý rok sa v prípade PlayStation 2 niesol v znamení zvučných mien známych pokračovaní. Vybrať a zoradiť do rebríčka najlepších päť nie je ani zďaleka také jednoduché, ako pri konzolovej hre roka. Rozhodli sme sa preto nasledujúce hry usporiadať podľa abecedy aby sme ani jednej z nich neukrivdili. Tituly zároveň odzrkadľujú to najlepšie, čo sa v rôznych žánroch dostalo na európske pulty obchodov.

Skryť Vypnúť reklamu

God of War
Gran Turismo 4 
Metal Gear Solid 3: Snake Eater
Soul Calibur 3 
Xenosaga Episode II: Jenseits von Gut und Bose

 

Koketovali sme aj so zaradením ďalších kategórií, ale vytvárať veľké nápisy a umiestňoavať pod ne prevažne tie hry, ktoré sa už v hodnotení zjavili, asi nemá veľký zmysel. Obyčajným písmom teda pripíšeme, že hru Fahrenheit považujeme za najoriginálnejšiu (v tesnom závese sú Psychonauti), najlepšou umelou inteligenciou sa mohol popíšiť F.E.A.R, veľkým, ba priam najväčším sklamaním bol pre nás titul Dungen Lords, a rozhodne najväčším, tentora pozitívnym prekvapením sa stala Darwinia. Zhodnúť sa na najlepšej hudbe už bolo ťažšie, ale ašpiranti na čelné pozície boli Fahrenheit, Gothic 2, Fable a Splinter Cell.

Skryť Vypnúť reklamu

A to je všetko vážení priatelia a milovníci hier. Hodnotenie minulého roku máme úspešne za sebou a čakáme na vaše názory. Ak si budete v diskusiách želať vlastné rebríčky, môžeme vám vyhovieť a vytvoríme veľkú anketu (samozrejme spojenú so súťažou o hodnotné ceny). Nemusíte s nami súhlasiť, ale v jednom sa určite zhodneme. Rok 2005 bol úspešný, a to nás čaká ďalšie šialenstvo – nová generácia konzol, nové hitovky, ktoré sa nestihli objaviť na trhu. Veríme, že rok 2006 bude na herné tituly rovnako bohatý ako ten minulý. Stretneme sa znovu pri súhrne Best of 2006.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili ďalších 1 254 infikovaných (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už takmer 106-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 868 obetí.

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Areál voľného času Vojenský dvor
CYNICKÁ OBLUDA

Najväčší Kollárov problém

Krajniak povedal, že za Kollárom do nemocnice nechodili žiadne mladé priateľky, ale výhradne "dámy v rokoch".

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 5. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 6. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 253
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 475
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 973
 4. Aká je chémia vôní 10 739
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 478
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 850
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 840
 8. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 461
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 209
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 816