Londýn 19. januára (TASR) - Predaj hudby cez internet a mobily sa v roku 2005 strojnásobil. Iba hudobné vydavateľstvá zaznamenali príjmy 1,1 miliardy USD, čo je v prepočte 34,12 miliardy SKK. V roku 2004 to bolo len 380 miliónov USD. Dnes o tom informovala Medzinárodná federácia fonografického priemyslu (IFPI) v správe venovanej digitálnej hudbe. Predaj hudby prostredníctvom nových médií dosiahol 6 % z tržieb hudobného priemyslu. Pred dvoma rokmi to bola takmer nula.
Z internetu sa vlani stiahlo 420 miliónov hudobných titulov. To je viac než dvojnásobok v porovnaní so 156 miliónmi piesní v roku 2004. Najväčším trhom zostávajú USA. Američania v roku 2005 z internetu stiahli 353 miliónov hudobných titulov. Na hudobnom internetovom trhu má dominantné postavenie počítačový koncern Apple so svojim hudobným servisom iTunes, ktorého podiel na trhu dosiahol viac než 80 %. Služba iTunes smeruje k hranici miliardy predaných piesní. V katalógoch služieb ponúkajúcich hudbu na stiahnutie z internetu sa nachádzalo 2 milióny piesní.
Aj mobilné telefóny sa stávajú pre hudobné vydavateľstvá stále zaujímavejšie. Samozrejme veľká väčšina príjmov vo výške 400 miliónov v tejto oblasti pripadá na zvonenia, ktoré sa skladajú z častí piesní. Veľmi vysoký predaj hudby cez mobily je v Japonsku.
Hudobný priemysel sa po ťažkých stratách v uplynulých rokoch spôsobených ilegálnym sťahovaním hudby veľmi rýchlo zotavil. Ako povedal predseda IFPI John Kennedy: "Úspešný vývoj roku 2005 pred dvoma rokmi nikto nemohol predvídať." Aj v tomto roku sa očakávajú vysoké príjmy z obchodu z digitálnou hudbou.
Veľké pokroky zaznamenal boj proti hudobným pirátom. Predovšetkým v Nemecku a Veľkej Británii stále rastie počet legálnych kupcov digitálnej hudby. Očakáva sa celosvetové pokračovanie toho trendu.
V súčasnosti na celom svete existuje 335 legálnych webových stránok, z ktorých si fanúšikovia hudby môžu sťahovať hudbu. Ešte pred dvoma rokmi ich bolo iba 50.
Informovala o tom nemecká agentúra DPA.
(1 USD = 31,017 SKK)