SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Fujitsu Siemens Amilo L1310G - štýlový, výkonný ale cenovo dostupný

Každý očakáva od svojho notebooku iné vlastnosti a parametre a preto je dôležité sústrediť sa na to, pre akú skupinu používateľov výrobca notebook navrhol. Fujitsu-Siemens Amilo L1310G je určený pre tých, ktorí majú radi štýlovú inováciu, rozšíriteľný výk

Každý očakáva od svojho notebooku iné vlastnosti a parametre a preto je dôležité sústrediť sa na to, pre akú skupinu používateľov výrobca notebook navrhol. Fujitsu Siemens Amilo L1310G je určený pre tých, ktorí majú radi štýlovú inováciu, rozšíriteľný výkon, kvalitné multimédiá, avšak ich rozpočet je obmedzený.

Neznamená to však, že v tomto prípade ide o akýsi rozpočtový kompromis. Výrobca použil platformu Intel Celeron M osadenú do plastového tela, ktorú doplnil o kvalitný širokouhlý displej CrystalView a grafický akcelerátor od ATI.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Korpus notebooku upúta svojim grafickým spracovaním, ktoré ho odlišuje od ostatných produktov na trhu. Plastové veko je v strednej časti doplnené o čierny lesklý grafický prvok, ktorý má stabilizačnú funkciu. Tým, že sa v strednej časti spája dvojica materiálov, vzniká akési zosilnenie, ktoré zabraňuje bublinovitému prehýbaniu plastu. Tým je širokouhlý displej chránený proti poškodeniu zvonka. Grafický koncept pôsobí atraktívnym dojmom a v triede spotrebných notebookov vytvára akýsi "punc podnikových riešení".


FOTO - MILAN GIGEL

Čelo notebooku je vybavené posuvným zámkom veka, ktorý zabezpečuje jeho fixovanie k základni v dvoch bodoch. Tiahlo i zámky sú vyhotovené z plastu a sú kalibrované tak, aby v prípade pádu alebo nárazu absorbovali vznikuté sily uvoľnením veka eliminovali škody. Oba zámky sú umiestnené v tretinových vzdialenostiach od okrajov. Indikačné LEDky umiestnené na základni sú v zavretom stave plne prekryté.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Veko nedolieha na celej styčnej ploche k základni rovnomerne a okrajové časti sú vybavené gumovými absorbérmi. To na jednej strane zabraňuje zbytočnému odieraniu striebristého nástreku plastu, na druhej strane však umožňuje čiastočné kríženie rámu displeja. Preto je vhodné tento notebook prenášať v špecializovaných vakoch a aktovkách, ktoré sú vybavené samostatnou priehradkou.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný panel je osadený konektormi iba čiastočne, pretože celú jeho stredovú časť zaberá napájací akumulátor. To otvára do budúcnosti možnosť výroby vysokokapacitných 8 článkových akumulátorov, ktoré môžu pretŕčať cez rám notebooku podobne, ako je tomu pri notebookoch Lenovo ThinkPad.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre pripojenie stolových periférií alebo USB portového replikátora je k dispozícii dvojica rozhraní USB 2.0, ktoré sú vzadu umiestnené tak, aby vám káble na stole neprekážali. Na rovnakom mieste sa nachádza i analógové VGA rozhranie pre pripojenie externého monitora, ktorý môže obraz klonovať, zastúpiť zabudovaný LCD displej, alebo rozšíriť pracovnú plochu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vpravo od akumulátora sa nachádza slot štandardu Kensington Lock, ktorý slúži pre doplnkové zabezpečenie notebooku. Pri inštalácii na stole ho môžete o nábytok zamknúť, v prípade mobility v teréne môžete na neho umiestniť mobilné zabezpečovacie zariadenie. Dôležité je to, že vo vnútri je na tomto mieste zosilnený oceľový rám, aby sa uzamykací systém nedal násilne vytrhnúť.


FOTO - MILAN GIGEL

Z bočného pohľadu je zrejmé, že telo noteooku je navrhnuté s ergonomickým sklonom, ktorý zvyšuje používateľký komfort pri práci na pracovnom stole bez použitia špeciálneho podstavca. Pravý bok je vyhradený pre periferiálne rozhrania a chladiaci systém, ktorý prekvapí tichým chodom.


FOTO - MILAN GIGEL

V prednej časti s dobrým prístupom sa nachádza 32 bitový CardBus slot typu II, ktorý slúži pre zasunutie rozširujúcich periferiálnych kariet. Hneď za ním je umiestnený miniatúrny konektor FireWire pre sťahovanie videa a pripájanie externých diskových jednotiek a nechýba ani multiformátová čítačka kariet SD/MMC/MS/MS-PRO).

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V zadnej časti pravej bočnice nájdete farebne odlíšený S-Video konektor pre dvojzložkový grafický výstup, ktorý vám umožní sledovanie multimédií na veľkej obrazovke televízora. Hneď za ním sa nachádza konektor RJ-45 sieťového rozhrania 10/100 Base-TX, ktorý je vybavaný dvojicou LEDiek indikujúcich stav pripojenia a jeho rýchlosť. Výrobca sa aj v tomto prípade drží ideálneho komceptu, ktorý umiestňuje permanentne pripojenú kabeláž do zadných častí, aby neprekážala pri práci.


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavá bočnica otvára priestor pre osadenie modulárnej optickej mechaniky a pripojenie napájania a periférií ktoré nie sú pripojené nepretržite. Dostupnosť konektorov je na skvelej úrovni a používateľ nenaráža na obmedzenia.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací konektor má tradičné dutinkové vyhotovenie a notebok je postavený na 20 voltovej platforme. Konektor RJ-11 slúži pre pripojenie telefónnej linky k zabudovanému faxmodemu štandardu V.92. Model je štandardne osadený multiformátovou dvojvrstvovou DVD napaľovačkou, i keď samotný kryt vám žiadnym logom nenapovie, že sa máte skutočne na čo tešiť. Keďže je optická mechanika umiestnená vľavo, praváci pri používaní externej myši nebudú pri práci s optickými nosičmi obmedzení.


FOTO - MILAN GIGEL

V čelnej časti sa pre jednoduchú dostupnosť nachádza dvojica USB 2.0 konektorov a dvojica 3,5 mm jack konektorov pre analógové audioperiférie. Slúchadlový výstup je opäť kombinovaný a ukrýva sa v ňom optický digitálny výstup 6 kanálového zvuku.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže modelové označenie obsahuje písmeno "G", systém je osadený displejom CrystalView, ktorý je vybavený skleným polarizačným filmom, ktorý prezradí svoju prítomnosť vysokým leskom. Cieľom je však dosiahnuť vysoký kontrast a farebnosť zobrazovaných multimédií. Tmavé tónovanie filmu zaisťuje skvelé podanie farieb i v nevhodných svetelných podmienakach, daňou je však zvýšený lesk obzvlášť ak sa z vami nachádza okno alebo zdroj svetla. 15,4" širokouhlý LCD panel má rozlíšenie 1280x800 bodov. O grafiku sa stará čip ATi Radeon Xpress 200 so zdielanou videoram do 128 megabajtov.


FOTO - MILAN GIGEL

Kĺbový úchyt displeja je pomerne kvalitný a kmitanie displeja je pri externých vibráciách minimálne. Kĺbové uchytenie má hladký chod s prirodzeným odporom, stabilita zvolenej pozície je na špičkovej úrovni a vodiaca os sa nachádza na vnútornej i vonkajšej strane spoja. Znamená to, že rám displeja je chránený proti prehnutiu v strednej časti spodného rámu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Netradičným spôsobom je osadená i tradičná plochá notebooková klávesnica. Zapustená je približne 6 milimetrov pod okolitú rovinu, aby pre zápästia vznikol priestor pre ich opretie. Pri písaní desiatimi to v istej miere nahrádza obmedzený sklon klávesnice a tak je únava prstov znateľne menšia.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica má české popisky rozloženia tlačidiel a svojim rozložením vychádza z USA modelu. Tlačidlá sú s výnimkou vrchného funkčného radu plnoformátové, navigačný blok a šípky majú logické i keď nie najpohodlnejšie usporiadanie. Drobným defektom je jemne skrátený pravý Shift a Backspace, ich použiteľnosť je po kratučkom návyku bezproblémová a nespôsobuje omyly.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre polohovanie grafického kurzora slúži kvalitný touchpad od spoločnosti Synaptics, ktorý je potiahnutý teflónovým povrchom. Okrem dvojice tlačidiel sú dostupné i programovateľné horúce oblasti plochy, ktoré slúžia na rolovanie či emuláciu pravého tlačidla. Citlivosť snímania je nastaviteľná, mikrospínačové tlačidlá sú vyhotovené kvalitne bez strachu o ulomenie plastových gombíkov pri ich intenzívnom používaní.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vo vrchnej časti by pozornosti nemali ujsť chrómované tlačidlá, ktoré okrem správy napájania ovplyvňujú dostupnosť bezdrôtových rozhraní, deaktivujú ventiláciu a spúšťajú predvolené akcie.


FOTO - MILAN GIGEL

Stavové LEDky sú umiestnené v pravej časti opierky zápästia a podávajú širokú škálu informácií o prevádzkovom stave. Pri zavretom veku notebooku sú však nedostupné.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodná časť notebooku je vyhotovená z matného čierneho plastu ABS, na ktorom je upevnená štvorica gumových nožičiek. Tie sú dostatočne fixované aby ste ich pri pravidelnom vyberaní z aktovky nestratili. Ich výška nepresahuje 3 milimetre a i tak je zrejmé, že notebook si pri chladení počína skvele.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Nasávací ventilačný otvor je zvnútra zaslepený, aby prúdenie vzduchu vytváralo nútený obeh vo vnútri v šasi. Keďže zahrievanie notebooku je skutočne minimálne, zariadenie vystačí s teplým vzduchom, ktorý sa nachádza vo vnútri notebooku a nie je potrebné nasávať studený vzduch zvonku, ktorý by zbytočne vnútro zanášal prachom.


FOTO - MILAN GIGEL

Akumulátor je vybavený dvojicou istiacich prvkov, z ktorých jeden slúži na aretáciu a druhý na uzamykanie. To znamená že sa v teréne nemusíte báť, že pri nejakom incidente akumulátor vypadne. Koľajnicové uchytenie je zárukou dostatočného riešenia fixácie i pre objemnejšie pretŕčajúce akumulátory.


FOTO - MILAN GIGEL

Pevný disk je pre jednoduchú dostupnosť osadený v samostatnom kabinete. K jednoduchosti záchrany dát prispieva štandardizované rozhranie paralel ATA a rýchla dostupnosť po uvoľnení jedinej skrutky. Výrobca použil 60 gigabajtový pevný disk Seagate Momentus, ktorý je osadený v tieniacej klietke.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V druhom kabinete so samostatným vekom sa ukrýva dvojica pamäťových modulov DDR, procesor Intel Celeron M, WiFi modul, čipset s pasívnym chladičom a grafický čip. Výhodou riešenia je možnosť jednoduchého chladenia a jednoduchý prístup ku komponentom pri rozširovaní výbavy a parametrov.


FOTO - MILAN GIGEL

V základnej výbave sú osadené dva 256 MB pamäťové moduly DDR SODIMM, takže v prípade rozširovania na gigabajt bude potrebné uskutočniť ich výmenu za iné. To môže byť trochu problematické, pretože používateľ musí najprv predať dvojicu modulov, ktoré sú vo vnútri, pretože všetky sloty sú osadené. Notebook je postavený na čipovej súprave ATi RC410MB, ktorá poskytuje výkonnú výpočtovú platformu. Prekvapením je pasívne chladenie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Použitá WiFi karta používa dvojokruhový anténny systém, ktorý je namontovaný v ráme LCD displeja. Srdcom je čipová sada od firmy Ralink, ktorá podporuje komunikačné štandardy IEEE 802.11a/b/g.


FOTO - MILAN GIGEL

Teplo je aktívne odvádzané iba z osadeného procesora, a to pomocou tepelného výmenníka z medi osadeného trasnportným mechanizmom HeatPipe.


FOTO - MILAN GIGEL

Aktívny odvod tepla zabezpečuje ventilačná jednotka s konštrukciou blower. Tá je jediná v celom tele notebooku, ktorá zaisťuje obeh vzduchu. Chod je tichý, takmer bez akejkoľvek hlučnosti, pri prezeraní multimédií je možné ventiláciu úplne vyblokovať tlačidlom.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže konštrukcia je zvládnutá veľmi dobre, pozornosť je potrebné venovať i zvyšnej softvérovej výbave. Notebooky sú dodávané s predinštalovaným operačným systémom Windows XP Home Edition, ktoré sú doplnené o predinštalované aplikácie. Veľkou výhodou je integrácia kancelárskeho balíka Microsoft Works 8.0 ktorý podstatne zvyšuje úžitkovú hodnotu a umožňuje okamžité nasadenie v teréne, nechýba ani internetový štít od Symantecu. Systém je prepletený množstvom doplnkových nástrojov zjednodušujúcich správu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook Fujitsu Siemens Amilo L1310G je možné hodnotiť ako zaujímavú kombináciu jemného netradičného dizajnu, kvalitného mechanického vyhotovenia a použiteľnej softvérovej výbavy. Notebook je skonštruovaný tak aby odolal každodennému používaniu v domácnosti a malej kancelárii, pričom dôraz je kladený i na kvalitné multimédiá a tichý chod. Kto sa rozhodne pre tento notebook môže od neho očakávať spoľahlivý beh a ušetriť môže na domácej výbave spotrebnej elektroniky, ktorú hravo zastúpi.

Dostupnosť: http://www.fujitsu-siemens.sk/products/EndProductData.jsp-productId=111&catId=1.htm
Orientačná cena: 30 570 Sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

10 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

8 h

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

8 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

2 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

12 h

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 636
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 378
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 864
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 501
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 989
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 365
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 036
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 645
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 564
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 322