och.
Dodávky prenosných počítačov na trh rastú rýchlo, zatiaľ čo stolné počítače stagnujú. Gartner uvádza, že mnoho dodaných počítačov stále čaká v skladoch.
Dodávky osobných počítačov do Európy, Afriky a na Blízky východ vlani vzrástli o 17,1 percenta na 72,7 miliónov, zatiaľ čo v USA sa zvýšili o 7,5 percenta na 67 miliónov. V roku 2004 mali USA pred Európou mierny náskok, obidva regióny predali približne 62 miliónov jednotiek.
Najvyšší nárast predaja vlani vykázali Ázia-Tichomorie a Latinská Amerika, a to o 26 percent. Na ázijský trh výrobcovia v minulom roku dodali 42,8 milióna PC, na trhy Latinskej Ameriky 14,7 milióna.
Dell opäť rástol rýchlejšie ako priemer svetového trhu. Svetové dodávky PC od Dellu sa zvýšili o 18,6 percenta a jeho trhový podiel tak vzrástol o 0,4 percentného bodu na 16,8 percenta. Svetový rast Dellu sa ale začal spomaľovať v druhej polovici minulého roku.
Svetovej dvojke Hewlett-Packardu klesol podiel vo svete na 14,5 percenta, predvlani bol o desatinu percentného bodu vyšší. Tretie miesto vlani patrilo čínskej skupine Lenovo, ktorá prevzala výrobu osobných počítačov od americkej IBM. Trhový podiel Lenova vo svete vzrástol na 6,9 zo 6,8 percenta.
Tajwanský Acer si polepšil na 4,6 zo 3,4 percenta a dostal sa pred počítače spoločností Fujitsu a Fujitsu-Siemens. Ich podiel na svetovom trhu zostal vlani stabilný na 3,8 percentách. V Spojených štátoch potvrdili výsledky posledného kvartálu roku, že je obmena firemných počítačov za vrcholom.
"Ako malé tak aj stredne veľké podniky a firmy dopyt zmiernili," uviedli analytici Gartneru. Pripomínajú, že problémy s vysokými zásobami pretrvávajú. Okrem Hewlett-Packardu všetkým firmám medziročne vzrástol priemerný počet dní, kedy tovar čaká v skladoch, napísala agentúra Reuters.