V nórskej ľadovej banke budú uložené "na večné časy" aj vzorky japonskej ryže. FOTO - SITA/AP |
v semien obilia všetkých známych odrôd na svete. Ochráni ich pred jadrovou vojnou, klimatickou zmenou, terorizmom, stúpajúcimi hladinami oceánov alebo pred zlyhaním dodávok energie.
"Ak sa najhoršie vízie stanú skutočnosťou, banka pomôže svetu s obnovou poľnohospodárstva na Zemi," cituje New Scientist Carryho Fowlera. Fowler je riaditeľom Global Crop Diversity Trust, nezávislej medzinárodnej organizácie uskutočňujúcej tento projekt. Redaktori New Scientist zistili, že nórska vláda plánuje uskutočniť tento masívny vedecký projekt na budúci rok.
Jaskyňa bude hlboko v pieskovcovej hore obklopenej permafrostom na nórskych arktických ostrovoch Špitzbergoch. Bude mať meter hrubé steny zo spevneného betónu, dva vzduchové uzávery a bezpečné dvere. Zbierka, vytvorená z iných, v bankách už uložených semien, bude produktom 10-tisíc rokov šľachtenia farmárov po celom svete. Hoci väčšina odrôd sa už nepestuje, obsahujú dôležité gény, ktoré sa v šľachtení stále využívajú.
Aby semená vydržali, treba ich zmraziť. Nóri plánujú nahrádzať vzduch vnútri jaskyne každú zimu, keď sú teploty na Špitzbergoch okolo mínus 18°C. Ak by však nastala katastrofa a jaskyňa by zostala opustená, permafrost by uchoval semená životaschopné. Aj v prípade rýchleho oteplenia by trvalo niekoľko desaťročí, kým by sa teplo dostalo dnu. "Bude to suverénne najbezpečnejšia banka na svete," hovorí Fowler. "Jej semená sa však použijú iba vtedy, ak všetky ostatné toho druhu zmiznú."
Nóri prvý raz prišli s týmto návrhom v roku 1980, neuspeli však, pretože v tom čase mal na Špitzbergy prístup Sovietsky zväz. Po studenej vojne a po podpísaní medzinárodnej dohody o genetických zdrojoch rastlín, ktorá poskytuje ochranu všetkým obilninám, sa otvorili dvere na opätovné uskutočnenie projektu. Prichádza v čase, keď vzrastajú obavy o existujúce banky semien po celom svete (slabá bezpečnosť, staré chladiace systémy, otázne dodávky energie). Ku koncu 80. rokov teroristi vyplienili medzinárodnú banku so semenami paradajok v peruánskych Andách, v nedávnej minulosti antiglobalisti protestovali proti iným bankám.
Nová nórska banka začne zbierať semená zo siete na Filipínach, v Mexiku, Sýrii, Nigérii a inde prostredníctvom Consultative Group on International Research, čiastočne sponzorovanej Svetovou bankou. "Potom budeme dodávať vzorky z ďalších miest, až kým nebude zbierka odrôd z celého sveta kompletná," hovorí Fowler.
Plán získal povolenie OSN v Ríme minulý október. Hodnotiaca štúdia konštatovala, že toto zariadenie by malo vydržať naveky.