Mio Digi Walker 169 + iGo = pár s ktorým sa nestratíte

Mapy určené pre GPS navigáciu po Slovensku sú dnes už také podrobné, že okrem cestnej a uličnej siete s popismi obsahujú i desiatky tisícov objektov POI, ktoré zodpovedajú aktuálnemu stavu. Ak skombinujete mapový softvér iGO Slovakia 2005 s navigačným prí

strojom Mio Digi walker 169, získate nielen neomylného sprievodcu, ale i všestranný vreckový počítač.


FOTO - MILAN GIGEL

Mio Digi Walker 169 je vreckový počítač s operačným systémom Microsoft Pocket PC 2003 SE, ktorého základná výbava obsahuje zabudovaný GPS prijímač s čipovou sadou SiRF II. Tá dokáže vyhodnocovať súčasne signál z 20 navigačných družíc a určiť tak s vysokou presnosťou vašu polohu. Tomu zodpovedá i jeho vyhotovenie, ktoré predpokladá prednostné používane v režime širokouhlého zobrazovania. Neznamená to však, že by boli funkcie PDA nejakým spôsobom oklieštené. Práve naopak - 400 MHz procesor Intel Scale PXA je vybavený 32 MB ROM pamäti, 64 MB RAM pamäti, SD/SDIO Slotom a 3,5" LCD displejom s rozlíšením 320x240 bodov. Môžete ho používať ako plánovač, osobný organizér, MP3 prehrávač či prevádzkovať na ňom akékoľvek aplikácie. Jediným obmedzením je komunikácia s okolím - nájdete tu iba infraport a USB link pre pripojenie k PC.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnom paneli nájdete umiestnený mikrofón a zabudovaný reproduktor, ktorý vám poskytne dostatočne hlasitý výstup pri hlasovej navigácii. Základom ovládania je tradičný 5 smerový ovládač vo vyhotovení pripomínajúcom miniatúrny joystick a sada tlačidiel, ktoré zaisťujú rýchly prístup k aplikáciám a rotácii zobrazenia. Kým pri navigácii uprednostníte zobrazenie "na šírku", pri práci s aplikáciami je efektívnejšie pracovať "na výšku".


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavá strana je vybavená "piatym tlačidlom" pre spustenie záznamíka a slotom pre pamäťové karty Secure Digital/MultiMedia Card s periferiálnou zbernicou SDIO. Tá umožňuje osadenie externých periférií, akou je napríklad WiFi karta, či BlueTooth modul. Ak však chcete pracovať s navigačným softvérom iGO, mali by ste vedieť že sa neinštaluje do pamäti PDA, ale beží priamo z nej. V momente navigácie tak nie je možné používať rozširujúce moduly.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane sa nachádza 3,5 mm jack pre analógový výstup zvuku a potenciometer pre nastavenie hlasitosti. Výrobca použitie v automobile predpokladal a preto sa snažil systém konštruovať tak, aby bol ľahko ovládateľný i za jazdy bez znižovania pozornosti vodiča.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej strane nájdete priezor infračerveného rozhrania a krízové tlačidlo pre reštart systému, ktoré sa aktivuje pomocou stylusu. Pohodlná dostupnosť reštartu poteší v automobile, kde by bolo pri osadení v stojane príliš komplikované znovuzaviesť operačný systém. Infračervený port otvára svoje služby pre rýchle vytáčanie telefónnych čísel na mobilnom telefóne, či núdzové pripojenie k internetu.


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej strane sa nachádza konektor externého napájania a USB port, ktorý slúži na komunikáciu s PC. Výrobca použil štandardizovaný minikonektor, takže vystačíte s rovnakým káblikom, aký máte pre mobil alebo vreckový MP3 prehrávač. Externé napájanie umožňuje prevádzkovanie v dvoch režimoch, takže sa hodí nielen pre nabíjanie akumulátora, ale i pre napájanie v automobile.


FOTO - MILAN GIGEL

Li-Ion akumulátor s kapacitou 1350 mAh je pevne zabudovaný a odpojiť ho môžete pomocou prepínača, ktorý sa nachádza na zadnom paneli. Tam má svoje miesto i zabudovaná GPS anténa, na ktorej nájdete gumovú krytku pre pripojenie externej antény.


FOTO - MILAN GIGEL

Anténa je výklopná a výrobca ju vybavil kĺbovým úchytom so zabudovaným spínaním. Práve vyklopenie aktivuje GPS modul, ktorý v kľudovej polohe šetrí drahocennú mobilnú energiu. Rôzne zárezy a členitosti tela naznačujú, že výrobca počíta i s efektívnou montážou v automobile, pomocou špeciálneho držiaka.


FOTO - MILAN GIGEL

Ten je súčasťou dodávky a v plastovej kolíske pevne fixuje telo vreckového počítača. K čelnému oknu ho prisajete pomocou podtlakovej prísavky, pričom správne napolohovanie umožňuje krk s drôtovým jadrom. Vkladanie a uvoľňovanie PDA je pohodlné, takže nie je problémom pri každej jazde zobrať si navigátor so sebou do vrecka.


FOTO - MILAN GIGEL

Súčasťou dodávky je jediný stylus, pričom výrobca použil netradičné teleskopické vyhotovenie. Telo je hliníkové, hrot je z plastu. V prípade že stylus stratíte, iba ťažko zoženiete neznačkovú náhradu ktorú by šlo bez obmedzení používať. Pri navigácii si však vystačíte jediným prstom, takže niet sa čoho obávať.


FOTO - MILAN GIGEL

K automobilu patrí i externá anténa. Obzvlášť ak máte výrobcom tónované sklá pomocou kovových naparenín alebo sa pohybujete v husto zastavanom teréne či v lesných porastoch. Nájdete ju priamo v dodávke a jej uchytenie na strechu je hračkou.


FOTO - MILAN GIGEL

Nabíjanie je riešené komfortne pomocou priloženého adaptéra, takže sa nemusíte spoliehať iba na nízkorozpočtové nabíjanie cez USB. Modulárny systém je dodávaný s rôznymi svetovými konektormi, takže sa môžete pustiť do cestovania. Nechýba ni CL adaptér pre napájanie v automobile.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak ste sa s PDA ešte v minulosti nestretli, môžete nahliadnuť do priloženej dokumentácie a naištalovať si z priloženého CD nosiča na PC softvér ActiveSync, ktorý zaistí jednoduchú komunikáciu, inštaláciu softvérov a prenos dát. Na bonusovom CD je i česká lokalizácia operačného systému, cestovateľská príručka a balíček hier.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak to však s navigáciou v automobile myslíte vážne, viac ako CD vás bude zaujímať SD karta so softvérom iGO Slovakia 2005, ktorú stačí jednoducho zasunúť do slotu PDA a softvér sa okamžite spustí. Nie je potrebná žiadna registrácia alebo aktivácia, softvér nie je viazaný na sériové číslo vášho PDA alebo GPS modulu. Platí politika - kto má kartu, ten môže navigovať. SD karta má svoje sériové číslo, ku ktorému je nahratý softvér viazaný. Systém je chránený proti kopírovaniu a nie je možné softvér inštalovať do pamäti PDA. Beží iba z dodávanej karty, na ktorej sú uložené i mapy. Nesie to však v sebe jednoduchosť. I po studenom reštarte PDA môžete okamžite navigovať...


FOTO - NAV N GO

Používateľské prostredie je prehľadné a v rámci možností je navrhnuté tak, aby ste sa pri navigácii zaobišli i bez stylusu. Po spustení získate prístup k základnému menu, ktoré vám sprístupní všetky dôležité funkcie.


Presnosť určenia polohy a informácia o nadmorskej výške sú závislé od počtu družíc, z ktorých GPS modul signál prijme. Pre základné určenie polohy stačia družice tri, celkovo sa počíta až s dvadsiatkou súbežných signálov. Kto sa doposiaľ s navigačnými funkciami nestretol, ten by mal vedieť že súčasťou dát je i informácia o presnom čase.


Navigačný softvér iGo obsahuje kompletnú cestnú sieť 1-3 triedy a uličnú sieť s názvami ulíc pre viac ako 200 miest Slovenska. Okrem toho sa v databáze nachádza vyše 20 tisíc objektov záujmu, kde nechýbajú čerpacie stanice, školy, reštaurácie, firmy, hotely, servisy, nemocnice a podobne. Značenie ulíc je dokonca také podrobné, že si k nim môžete navoliť i priamo popisné číslo. Základné zobrazenie využíva osvedčený 2D model, ktorý je akýmsi tradičným obrazom mapy, ktorá sa natáča podľa toho, ktorým smerom sa pohybujete.


Ak vám však napovie viac trojrozmerné zobrazenie, môžete si zvoliť tento spôsob vizualizácie, ktorý dokonalejším spôsobom zobrazí aktuálne a nasledujúce križovatky či odbočenia. Pre prehľadnosť môžu byť označenia ulíc vynesené priamo na značkové tabuľky. Zaujímavosťou je, že dáta nemusia byť zobrazované iba v reálnej prevádzke. Ak si navolíte trasu, na displeji je možné zobraziť simuláciu jazdy, aby ste si vopred dokázali urobiť prehľad o tom, kadiaľ vôbec pôjdete.


Jasné farby by na displeji v nočnej prevádzke pôsobili rušivo. Preto je možné aktivovať i režim vysokokontrastného nočného zobrazenia, ktorý je možné zapnúť ručne, alebo automaticky. Displej tak neodradzuje pozornosť od riadenia automobilu a vodič sa nemusí obávať rušivého vplyvu silného podsvietenia.


Navigačný softvér vám dokáže navrhnúť trasu s rôznymi metódami optimalizácie bez obmedzenia počtu prejazdových bodov. Môžete sa zamerať na najrýchlejšiu alternatívu, či ekonomicky najdostupnejšiu. V prípade že narazíte na obchádzku, môžete ju počas navigácie zadefinovať. Naopak, ak omylom zle odbočíte, navigátor v reálnom čase vypočíta novú alternatívnu trasu, čo je obzvlášť výhodné ak blúdite v cudzom meste a neberiete rady navigačného softvéru vážne. Naštastie sa prejdené trasy zaznamenávajú a tak si môžete v histórii pozrieť, kadiaľ ste prechádzali. To je zaujímavé i pre dokumentovanie jázd a služobných ciest.


Navigačný softvér je vybavený i hlasovým rozhraním s plnou lokalizáciou, takže pri riadení vozidla nie je potrebné po naplánovaní trasy sledovať nepretržite displej. Ženský hlas vás upozorňuje pred každou križovatkou na nutnosť odbočenia, ohlasované sú objekty ktoré sa pred vami čoskoro vynoria.


Vkladanie dát je jednoduché a inteligentné. Ak vpisujete názvy miest alebo ulíc, tak sú znaky zbierané dovtedy, kým neexistuje iba pár alternatív, ktoré sú vám pre výber ponúknuté na displeji. Pri vkladaní popisného čísla ulice je povolený iba taký číselný rozsah, aký pripadá pri danej ulici do úvahy. Skutočne netreba písať viac ako je potrebné. Špecialitkou je bezpečnostný režim. V takom prípade sa pri jazde dotykový displej aktivuje aby vodiča možnosť dátových vstupov zbytočne nerozptyľovala.


Ak sú pri navigácii často používané niektoré ciele - napr. adresa pre návrat a podobne, systém umožňuje ich preddefinovanie. Namiesto kompletného vkladania znakov tak postačí jediné kliknutie.


Navigačné kombo Mio Digi Walker 169 + iGo Slovakia 2005 je možné hodnotiť ako ideálne riešenie pre používateľov, ktorí nechcú investovať svoje peniaze do jednoúčelového navigačného zariadenia a za svoje peniaze očakávajú i doplnkové funkcie. V tomto prípade získavajú ručný a automobilový mapový navigátor, ktorý ponúka všetky funkcie vreckového počítača s operačným systémom Pocket Windows s príslušenstvom, ktorý umožňuje jeho montáž do automobilu. Podrobná mapa plná detailov a inovatívne 3D zobrazenie sú spolu s hlasovou navigáciou a zmenami plánovanej trasy skutočnou špičkou na trhu.

Dostupnosť: LCP Systems s.r.o., http://www.europc.sk/product.cfm?ProductID=100913
Orientačná cena: 15990 Sk s DPH za komplet

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

Neprehliadnite tiež

Morský koník ako zberač odpadu a smutný osud tigra. Pozrite si finalistov o najlepšieho fotky prírody

Wildlife Photographer of the Year organizuje Prírodopisné múzeum v Londýne.

Cesty na zmenu klímy nie sú pripravené, asfalty nevyhovujú

Na plánované fungovanie ciest je dnes už príliš teplo.

YouTube končí s platenými kanálmi, ľudí nezaujali

Výpadky príjmov majú tvorcom obsahu nahradiť nové projekty.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 5. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 6. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 9. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 10. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 1. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 2. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 5. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 6. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 7. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 8. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 16 458
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 538
 3. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 3 707
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 025
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 144
 6. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 139
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 028
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 879
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 336
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 106