Mio Digi Walker 169 + iGo = pár s ktorým sa nestratíte

Mapy určené pre GPS navigáciu po Slovensku sú dnes už také podrobné, že okrem cestnej a uličnej siete s popismi obsahujú i desiatky tisícov objektov POI, ktoré zodpovedajú aktuálnemu stavu. Ak skombinujete mapový softvér iGO Slovakia 2005 s navigačným prí

strojom Mio Digi walker 169, získate nielen neomylného sprievodcu, ale i všestranný vreckový počítač.


FOTO - MILAN GIGEL

Mio Digi Walker 169 je vreckový počítač s operačným systémom Microsoft Pocket PC 2003 SE, ktorého základná výbava obsahuje zabudovaný GPS prijímač s čipovou sadou SiRF II. Tá dokáže vyhodnocovať súčasne signál z 20 navigačných družíc a určiť tak s vysokou presnosťou vašu polohu. Tomu zodpovedá i jeho vyhotovenie, ktoré predpokladá prednostné používane v režime širokouhlého zobrazovania. Neznamená to však, že by boli funkcie PDA nejakým spôsobom oklieštené. Práve naopak - 400 MHz procesor Intel Scale PXA je vybavený 32 MB ROM pamäti, 64 MB RAM pamäti, SD/SDIO Slotom a 3,5" LCD displejom s rozlíšením 320x240 bodov. Môžete ho používať ako plánovač, osobný organizér, MP3 prehrávač či prevádzkovať na ňom akékoľvek aplikácie. Jediným obmedzením je komunikácia s okolím - nájdete tu iba infraport a USB link pre pripojenie k PC.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnom paneli nájdete umiestnený mikrofón a zabudovaný reproduktor, ktorý vám poskytne dostatočne hlasitý výstup pri hlasovej navigácii. Základom ovládania je tradičný 5 smerový ovládač vo vyhotovení pripomínajúcom miniatúrny joystick a sada tlačidiel, ktoré zaisťujú rýchly prístup k aplikáciám a rotácii zobrazenia. Kým pri navigácii uprednostníte zobrazenie "na šírku", pri práci s aplikáciami je efektívnejšie pracovať "na výšku".


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavá strana je vybavená "piatym tlačidlom" pre spustenie záznamíka a slotom pre pamäťové karty Secure Digital/MultiMedia Card s periferiálnou zbernicou SDIO. Tá umožňuje osadenie externých periférií, akou je napríklad WiFi karta, či BlueTooth modul. Ak však chcete pracovať s navigačným softvérom iGO, mali by ste vedieť že sa neinštaluje do pamäti PDA, ale beží priamo z nej. V momente navigácie tak nie je možné používať rozširujúce moduly.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane sa nachádza 3,5 mm jack pre analógový výstup zvuku a potenciometer pre nastavenie hlasitosti. Výrobca použitie v automobile predpokladal a preto sa snažil systém konštruovať tak, aby bol ľahko ovládateľný i za jazdy bez znižovania pozornosti vodiča.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej strane nájdete priezor infračerveného rozhrania a krízové tlačidlo pre reštart systému, ktoré sa aktivuje pomocou stylusu. Pohodlná dostupnosť reštartu poteší v automobile, kde by bolo pri osadení v stojane príliš komplikované znovuzaviesť operačný systém. Infračervený port otvára svoje služby pre rýchle vytáčanie telefónnych čísel na mobilnom telefóne, či núdzové pripojenie k internetu.


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej strane sa nachádza konektor externého napájania a USB port, ktorý slúži na komunikáciu s PC. Výrobca použil štandardizovaný minikonektor, takže vystačíte s rovnakým káblikom, aký máte pre mobil alebo vreckový MP3 prehrávač. Externé napájanie umožňuje prevádzkovanie v dvoch režimoch, takže sa hodí nielen pre nabíjanie akumulátora, ale i pre napájanie v automobile.


FOTO - MILAN GIGEL

Li-Ion akumulátor s kapacitou 1350 mAh je pevne zabudovaný a odpojiť ho môžete pomocou prepínača, ktorý sa nachádza na zadnom paneli. Tam má svoje miesto i zabudovaná GPS anténa, na ktorej nájdete gumovú krytku pre pripojenie externej antény.


FOTO - MILAN GIGEL

Anténa je výklopná a výrobca ju vybavil kĺbovým úchytom so zabudovaným spínaním. Práve vyklopenie aktivuje GPS modul, ktorý v kľudovej polohe šetrí drahocennú mobilnú energiu. Rôzne zárezy a členitosti tela naznačujú, že výrobca počíta i s efektívnou montážou v automobile, pomocou špeciálneho držiaka.


FOTO - MILAN GIGEL

Ten je súčasťou dodávky a v plastovej kolíske pevne fixuje telo vreckového počítača. K čelnému oknu ho prisajete pomocou podtlakovej prísavky, pričom správne napolohovanie umožňuje krk s drôtovým jadrom. Vkladanie a uvoľňovanie PDA je pohodlné, takže nie je problémom pri každej jazde zobrať si navigátor so sebou do vrecka.


FOTO - MILAN GIGEL

Súčasťou dodávky je jediný stylus, pričom výrobca použil netradičné teleskopické vyhotovenie. Telo je hliníkové, hrot je z plastu. V prípade že stylus stratíte, iba ťažko zoženiete neznačkovú náhradu ktorú by šlo bez obmedzení používať. Pri navigácii si však vystačíte jediným prstom, takže niet sa čoho obávať.


FOTO - MILAN GIGEL

K automobilu patrí i externá anténa. Obzvlášť ak máte výrobcom tónované sklá pomocou kovových naparenín alebo sa pohybujete v husto zastavanom teréne či v lesných porastoch. Nájdete ju priamo v dodávke a jej uchytenie na strechu je hračkou.


FOTO - MILAN GIGEL

Nabíjanie je riešené komfortne pomocou priloženého adaptéra, takže sa nemusíte spoliehať iba na nízkorozpočtové nabíjanie cez USB. Modulárny systém je dodávaný s rôznymi svetovými konektormi, takže sa môžete pustiť do cestovania. Nechýba ni CL adaptér pre napájanie v automobile.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak ste sa s PDA ešte v minulosti nestretli, môžete nahliadnuť do priloženej dokumentácie a naištalovať si z priloženého CD nosiča na PC softvér ActiveSync, ktorý zaistí jednoduchú komunikáciu, inštaláciu softvérov a prenos dát. Na bonusovom CD je i česká lokalizácia operačného systému, cestovateľská príručka a balíček hier.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak to však s navigáciou v automobile myslíte vážne, viac ako CD vás bude zaujímať SD karta so softvérom iGO Slovakia 2005, ktorú stačí jednoducho zasunúť do slotu PDA a softvér sa okamžite spustí. Nie je potrebná žiadna registrácia alebo aktivácia, softvér nie je viazaný na sériové číslo vášho PDA alebo GPS modulu. Platí politika - kto má kartu, ten môže navigovať. SD karta má svoje sériové číslo, ku ktorému je nahratý softvér viazaný. Systém je chránený proti kopírovaniu a nie je možné softvér inštalovať do pamäti PDA. Beží iba z dodávanej karty, na ktorej sú uložené i mapy. Nesie to však v sebe jednoduchosť. I po studenom reštarte PDA môžete okamžite navigovať...


FOTO - NAV N GO

Používateľské prostredie je prehľadné a v rámci možností je navrhnuté tak, aby ste sa pri navigácii zaobišli i bez stylusu. Po spustení získate prístup k základnému menu, ktoré vám sprístupní všetky dôležité funkcie.


Presnosť určenia polohy a informácia o nadmorskej výške sú závislé od počtu družíc, z ktorých GPS modul signál prijme. Pre základné určenie polohy stačia družice tri, celkovo sa počíta až s dvadsiatkou súbežných signálov. Kto sa doposiaľ s navigačnými funkciami nestretol, ten by mal vedieť že súčasťou dát je i informácia o presnom čase.


Navigačný softvér iGo obsahuje kompletnú cestnú sieť 1-3 triedy a uličnú sieť s názvami ulíc pre viac ako 200 miest Slovenska. Okrem toho sa v databáze nachádza vyše 20 tisíc objektov záujmu, kde nechýbajú čerpacie stanice, školy, reštaurácie, firmy, hotely, servisy, nemocnice a podobne. Značenie ulíc je dokonca také podrobné, že si k nim môžete navoliť i priamo popisné číslo. Základné zobrazenie využíva osvedčený 2D model, ktorý je akýmsi tradičným obrazom mapy, ktorá sa natáča podľa toho, ktorým smerom sa pohybujete.


Ak vám však napovie viac trojrozmerné zobrazenie, môžete si zvoliť tento spôsob vizualizácie, ktorý dokonalejším spôsobom zobrazí aktuálne a nasledujúce križovatky či odbočenia. Pre prehľadnosť môžu byť označenia ulíc vynesené priamo na značkové tabuľky. Zaujímavosťou je, že dáta nemusia byť zobrazované iba v reálnej prevádzke. Ak si navolíte trasu, na displeji je možné zobraziť simuláciu jazdy, aby ste si vopred dokázali urobiť prehľad o tom, kadiaľ vôbec pôjdete.


Jasné farby by na displeji v nočnej prevádzke pôsobili rušivo. Preto je možné aktivovať i režim vysokokontrastného nočného zobrazenia, ktorý je možné zapnúť ručne, alebo automaticky. Displej tak neodradzuje pozornosť od riadenia automobilu a vodič sa nemusí obávať rušivého vplyvu silného podsvietenia.


Navigačný softvér vám dokáže navrhnúť trasu s rôznymi metódami optimalizácie bez obmedzenia počtu prejazdových bodov. Môžete sa zamerať na najrýchlejšiu alternatívu, či ekonomicky najdostupnejšiu. V prípade že narazíte na obchádzku, môžete ju počas navigácie zadefinovať. Naopak, ak omylom zle odbočíte, navigátor v reálnom čase vypočíta novú alternatívnu trasu, čo je obzvlášť výhodné ak blúdite v cudzom meste a neberiete rady navigačného softvéru vážne. Naštastie sa prejdené trasy zaznamenávajú a tak si môžete v histórii pozrieť, kadiaľ ste prechádzali. To je zaujímavé i pre dokumentovanie jázd a služobných ciest.


Navigačný softvér je vybavený i hlasovým rozhraním s plnou lokalizáciou, takže pri riadení vozidla nie je potrebné po naplánovaní trasy sledovať nepretržite displej. Ženský hlas vás upozorňuje pred každou križovatkou na nutnosť odbočenia, ohlasované sú objekty ktoré sa pred vami čoskoro vynoria.


Vkladanie dát je jednoduché a inteligentné. Ak vpisujete názvy miest alebo ulíc, tak sú znaky zbierané dovtedy, kým neexistuje iba pár alternatív, ktoré sú vám pre výber ponúknuté na displeji. Pri vkladaní popisného čísla ulice je povolený iba taký číselný rozsah, aký pripadá pri danej ulici do úvahy. Skutočne netreba písať viac ako je potrebné. Špecialitkou je bezpečnostný režim. V takom prípade sa pri jazde dotykový displej aktivuje aby vodiča možnosť dátových vstupov zbytočne nerozptyľovala.


Ak sú pri navigácii často používané niektoré ciele - napr. adresa pre návrat a podobne, systém umožňuje ich preddefinovanie. Namiesto kompletného vkladania znakov tak postačí jediné kliknutie.


Navigačné kombo Mio Digi Walker 169 + iGo Slovakia 2005 je možné hodnotiť ako ideálne riešenie pre používateľov, ktorí nechcú investovať svoje peniaze do jednoúčelového navigačného zariadenia a za svoje peniaze očakávajú i doplnkové funkcie. V tomto prípade získavajú ručný a automobilový mapový navigátor, ktorý ponúka všetky funkcie vreckového počítača s operačným systémom Pocket Windows s príslušenstvom, ktorý umožňuje jeho montáž do automobilu. Podrobná mapa plná detailov a inovatívne 3D zobrazenie sú spolu s hlasovou navigáciou a zmenami plánovanej trasy skutočnou špičkou na trhu.

Dostupnosť: LCP Systems s.r.o., http://www.europc.sk/product.cfm?ProductID=100913
Orientačná cena: 15990 Sk s DPH za komplet

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

ŠPORT

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Nie pre každého budú MS len o futbale.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

Neprehliadnite tiež

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Aj Dell vie vyrobiť monitor pre náročného hráča (test Dell S2716DG)

Má maximálne plynulý obraz v hrách, no využijete ho jedine s výkonnými grafickými kartami od Nvidie.

Štyri hry, ktoré vám spríjemnia víkend

Od plánovania hromadnej dopravy cez magické dobrodružstvo, ničenie áut, až po krvavú akciu.

Je kráľ YouTubu fašista, alebo mu médiá nerozumejú?

Felixa Kjellberga sleduje viac ako 50 miliónov ľudí. Teraz ho obvinili, že šíri nenávisť.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 8. Jarné prázdniny pri mori?
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 8. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 9. M.Borguľa vyzýva veľvyslanca USA k urýchlenému odstráneniu plota
 10. Ušetrite s hypotékou viac ako 1 200 eur
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 866
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 738
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 805
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 6 035
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 904
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 582
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 012
 8. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 753
 9. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 3 725
 10. Jarné prázdniny pri mori? 3 433

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop