Mio Digi Walker 169 + iGo = pár s ktorým sa nestratíte

Mapy určené pre GPS navigáciu po Slovensku sú dnes už také podrobné, že okrem cestnej a uličnej siete s popismi obsahujú i desiatky tisícov objektov POI, ktoré zodpovedajú aktuálnemu stavu. Ak skombinujete mapový softvér iGO Slovakia 2005 s navigačným prí

strojom Mio Digi walker 169, získate nielen neomylného sprievodcu, ale i všestranný vreckový počítač.


FOTO - MILAN GIGEL

Mio Digi Walker 169 je vreckový počítač s operačným systémom Microsoft Pocket PC 2003 SE, ktorého základná výbava obsahuje zabudovaný GPS prijímač s čipovou sadou SiRF II. Tá dokáže vyhodnocovať súčasne signál z 20 navigačných družíc a určiť tak s vysokou presnosťou vašu polohu. Tomu zodpovedá i jeho vyhotovenie, ktoré predpokladá prednostné používane v režime širokouhlého zobrazovania. Neznamená to však, že by boli funkcie PDA nejakým spôsobom oklieštené. Práve naopak - 400 MHz procesor Intel Scale PXA je vybavený 32 MB ROM pamäti, 64 MB RAM pamäti, SD/SDIO Slotom a 3,5" LCD displejom s rozlíšením 320x240 bodov. Môžete ho používať ako plánovač, osobný organizér, MP3 prehrávač či prevádzkovať na ňom akékoľvek aplikácie. Jediným obmedzením je komunikácia s okolím - nájdete tu iba infraport a USB link pre pripojenie k PC.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnom paneli nájdete umiestnený mikrofón a zabudovaný reproduktor, ktorý vám poskytne dostatočne hlasitý výstup pri hlasovej navigácii. Základom ovládania je tradičný 5 smerový ovládač vo vyhotovení pripomínajúcom miniatúrny joystick a sada tlačidiel, ktoré zaisťujú rýchly prístup k aplikáciám a rotácii zobrazenia. Kým pri navigácii uprednostníte zobrazenie "na šírku", pri práci s aplikáciami je efektívnejšie pracovať "na výšku".


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavá strana je vybavená "piatym tlačidlom" pre spustenie záznamíka a slotom pre pamäťové karty Secure Digital/MultiMedia Card s periferiálnou zbernicou SDIO. Tá umožňuje osadenie externých periférií, akou je napríklad WiFi karta, či BlueTooth modul. Ak však chcete pracovať s navigačným softvérom iGO, mali by ste vedieť že sa neinštaluje do pamäti PDA, ale beží priamo z nej. V momente navigácie tak nie je možné používať rozširujúce moduly.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane sa nachádza 3,5 mm jack pre analógový výstup zvuku a potenciometer pre nastavenie hlasitosti. Výrobca použitie v automobile predpokladal a preto sa snažil systém konštruovať tak, aby bol ľahko ovládateľný i za jazdy bez znižovania pozornosti vodiča.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej strane nájdete priezor infračerveného rozhrania a krízové tlačidlo pre reštart systému, ktoré sa aktivuje pomocou stylusu. Pohodlná dostupnosť reštartu poteší v automobile, kde by bolo pri osadení v stojane príliš komplikované znovuzaviesť operačný systém. Infračervený port otvára svoje služby pre rýchle vytáčanie telefónnych čísel na mobilnom telefóne, či núdzové pripojenie k internetu.


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej strane sa nachádza konektor externého napájania a USB port, ktorý slúži na komunikáciu s PC. Výrobca použil štandardizovaný minikonektor, takže vystačíte s rovnakým káblikom, aký máte pre mobil alebo vreckový MP3 prehrávač. Externé napájanie umožňuje prevádzkovanie v dvoch režimoch, takže sa hodí nielen pre nabíjanie akumulátora, ale i pre napájanie v automobile.


FOTO - MILAN GIGEL

Li-Ion akumulátor s kapacitou 1350 mAh je pevne zabudovaný a odpojiť ho môžete pomocou prepínača, ktorý sa nachádza na zadnom paneli. Tam má svoje miesto i zabudovaná GPS anténa, na ktorej nájdete gumovú krytku pre pripojenie externej antény.


FOTO - MILAN GIGEL

Anténa je výklopná a výrobca ju vybavil kĺbovým úchytom so zabudovaným spínaním. Práve vyklopenie aktivuje GPS modul, ktorý v kľudovej polohe šetrí drahocennú mobilnú energiu. Rôzne zárezy a členitosti tela naznačujú, že výrobca počíta i s efektívnou montážou v automobile, pomocou špeciálneho držiaka.


FOTO - MILAN GIGEL

Ten je súčasťou dodávky a v plastovej kolíske pevne fixuje telo vreckového počítača. K čelnému oknu ho prisajete pomocou podtlakovej prísavky, pričom správne napolohovanie umožňuje krk s drôtovým jadrom. Vkladanie a uvoľňovanie PDA je pohodlné, takže nie je problémom pri každej jazde zobrať si navigátor so sebou do vrecka.


FOTO - MILAN GIGEL

Súčasťou dodávky je jediný stylus, pričom výrobca použil netradičné teleskopické vyhotovenie. Telo je hliníkové, hrot je z plastu. V prípade že stylus stratíte, iba ťažko zoženiete neznačkovú náhradu ktorú by šlo bez obmedzení používať. Pri navigácii si však vystačíte jediným prstom, takže niet sa čoho obávať.


FOTO - MILAN GIGEL

K automobilu patrí i externá anténa. Obzvlášť ak máte výrobcom tónované sklá pomocou kovových naparenín alebo sa pohybujete v husto zastavanom teréne či v lesných porastoch. Nájdete ju priamo v dodávke a jej uchytenie na strechu je hračkou.


FOTO - MILAN GIGEL

Nabíjanie je riešené komfortne pomocou priloženého adaptéra, takže sa nemusíte spoliehať iba na nízkorozpočtové nabíjanie cez USB. Modulárny systém je dodávaný s rôznymi svetovými konektormi, takže sa môžete pustiť do cestovania. Nechýba ni CL adaptér pre napájanie v automobile.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak ste sa s PDA ešte v minulosti nestretli, môžete nahliadnuť do priloženej dokumentácie a naištalovať si z priloženého CD nosiča na PC softvér ActiveSync, ktorý zaistí jednoduchú komunikáciu, inštaláciu softvérov a prenos dát. Na bonusovom CD je i česká lokalizácia operačného systému, cestovateľská príručka a balíček hier.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak to však s navigáciou v automobile myslíte vážne, viac ako CD vás bude zaujímať SD karta so softvérom iGO Slovakia 2005, ktorú stačí jednoducho zasunúť do slotu PDA a softvér sa okamžite spustí. Nie je potrebná žiadna registrácia alebo aktivácia, softvér nie je viazaný na sériové číslo vášho PDA alebo GPS modulu. Platí politika - kto má kartu, ten môže navigovať. SD karta má svoje sériové číslo, ku ktorému je nahratý softvér viazaný. Systém je chránený proti kopírovaniu a nie je možné softvér inštalovať do pamäti PDA. Beží iba z dodávanej karty, na ktorej sú uložené i mapy. Nesie to však v sebe jednoduchosť. I po studenom reštarte PDA môžete okamžite navigovať...


FOTO - NAV N GO

Používateľské prostredie je prehľadné a v rámci možností je navrhnuté tak, aby ste sa pri navigácii zaobišli i bez stylusu. Po spustení získate prístup k základnému menu, ktoré vám sprístupní všetky dôležité funkcie.


Presnosť určenia polohy a informácia o nadmorskej výške sú závislé od počtu družíc, z ktorých GPS modul signál prijme. Pre základné určenie polohy stačia družice tri, celkovo sa počíta až s dvadsiatkou súbežných signálov. Kto sa doposiaľ s navigačnými funkciami nestretol, ten by mal vedieť že súčasťou dát je i informácia o presnom čase.


Navigačný softvér iGo obsahuje kompletnú cestnú sieť 1-3 triedy a uličnú sieť s názvami ulíc pre viac ako 200 miest Slovenska. Okrem toho sa v databáze nachádza vyše 20 tisíc objektov záujmu, kde nechýbajú čerpacie stanice, školy, reštaurácie, firmy, hotely, servisy, nemocnice a podobne. Značenie ulíc je dokonca také podrobné, že si k nim môžete navoliť i priamo popisné číslo. Základné zobrazenie využíva osvedčený 2D model, ktorý je akýmsi tradičným obrazom mapy, ktorá sa natáča podľa toho, ktorým smerom sa pohybujete.


Ak vám však napovie viac trojrozmerné zobrazenie, môžete si zvoliť tento spôsob vizualizácie, ktorý dokonalejším spôsobom zobrazí aktuálne a nasledujúce križovatky či odbočenia. Pre prehľadnosť môžu byť označenia ulíc vynesené priamo na značkové tabuľky. Zaujímavosťou je, že dáta nemusia byť zobrazované iba v reálnej prevádzke. Ak si navolíte trasu, na displeji je možné zobraziť simuláciu jazdy, aby ste si vopred dokázali urobiť prehľad o tom, kadiaľ vôbec pôjdete.


Jasné farby by na displeji v nočnej prevádzke pôsobili rušivo. Preto je možné aktivovať i režim vysokokontrastného nočného zobrazenia, ktorý je možné zapnúť ručne, alebo automaticky. Displej tak neodradzuje pozornosť od riadenia automobilu a vodič sa nemusí obávať rušivého vplyvu silného podsvietenia.


Navigačný softvér vám dokáže navrhnúť trasu s rôznymi metódami optimalizácie bez obmedzenia počtu prejazdových bodov. Môžete sa zamerať na najrýchlejšiu alternatívu, či ekonomicky najdostupnejšiu. V prípade že narazíte na obchádzku, môžete ju počas navigácie zadefinovať. Naopak, ak omylom zle odbočíte, navigátor v reálnom čase vypočíta novú alternatívnu trasu, čo je obzvlášť výhodné ak blúdite v cudzom meste a neberiete rady navigačného softvéru vážne. Naštastie sa prejdené trasy zaznamenávajú a tak si môžete v histórii pozrieť, kadiaľ ste prechádzali. To je zaujímavé i pre dokumentovanie jázd a služobných ciest.


Navigačný softvér je vybavený i hlasovým rozhraním s plnou lokalizáciou, takže pri riadení vozidla nie je potrebné po naplánovaní trasy sledovať nepretržite displej. Ženský hlas vás upozorňuje pred každou križovatkou na nutnosť odbočenia, ohlasované sú objekty ktoré sa pred vami čoskoro vynoria.


Vkladanie dát je jednoduché a inteligentné. Ak vpisujete názvy miest alebo ulíc, tak sú znaky zbierané dovtedy, kým neexistuje iba pár alternatív, ktoré sú vám pre výber ponúknuté na displeji. Pri vkladaní popisného čísla ulice je povolený iba taký číselný rozsah, aký pripadá pri danej ulici do úvahy. Skutočne netreba písať viac ako je potrebné. Špecialitkou je bezpečnostný režim. V takom prípade sa pri jazde dotykový displej aktivuje aby vodiča možnosť dátových vstupov zbytočne nerozptyľovala.


Ak sú pri navigácii často používané niektoré ciele - napr. adresa pre návrat a podobne, systém umožňuje ich preddefinovanie. Namiesto kompletného vkladania znakov tak postačí jediné kliknutie.


Navigačné kombo Mio Digi Walker 169 + iGo Slovakia 2005 je možné hodnotiť ako ideálne riešenie pre používateľov, ktorí nechcú investovať svoje peniaze do jednoúčelového navigačného zariadenia a za svoje peniaze očakávajú i doplnkové funkcie. V tomto prípade získavajú ručný a automobilový mapový navigátor, ktorý ponúka všetky funkcie vreckového počítača s operačným systémom Pocket Windows s príslušenstvom, ktorý umožňuje jeho montáž do automobilu. Podrobná mapa plná detailov a inovatívne 3D zobrazenie sú spolu s hlasovou navigáciou a zmenami plánovanej trasy skutočnou špičkou na trhu.

Dostupnosť: LCP Systems s.r.o., http://www.europc.sk/product.cfm?ProductID=100913
Orientačná cena: 15990 Sk s DPH za komplet

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Rodičia trojičiek: Nie je jednoduché prejsť po ulici bez povšimnutia

Deň s trojičkami sa takmer nedá naplánovať.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.

PLUS

Američania spozorneli. Slovenský princ je hodný Oscara

Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal celkom nenápadne.

Neprehliadnite tiež

Kolíska ľudstva nie je v Afrike ale na Balkáne, naznačuje starodávny zub

Ak by sa potvrdili výsledky nemeckých vedcov, znamenalo by to, že ľudia sa od opíc vývojovo oddelili v Európe.

Zástera z ľudských kostí či Everest zo vzduchu. Briti ukázali prvé zábery tibetskej kultúry

Niektoré zábery boli sto rokov ukryté pred verejnosťou. Najväčšia zbierka sa teraz dostáva na internet.

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory. Jedným z nich je aj bioinformatika.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 325
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 15 750
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 14 329
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 141
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 859
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 938
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 412
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 996
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 338
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 335