SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Mio Digi Walker 169 + iGo = pár s ktorým sa nestratíte

Mapy určené pre GPS navigáciu po Slovensku sú dnes už také podrobné, že okrem cestnej a uličnej siete s popismi obsahujú i desiatky tisícov objektov POI, ktoré zodpovedajú aktuálnemu stavu. Ak skombinujete mapový softvér iGO Slovakia 2005 s navigačným prí

strojom Mio Digi walker 169, získate nielen neomylného sprievodcu, ale i všestranný vreckový počítač.


FOTO - MILAN GIGEL

Mio Digi Walker 169 je vreckový počítač s operačným systémom Microsoft Pocket PC 2003 SE, ktorého základná výbava obsahuje zabudovaný GPS prijímač s čipovou sadou SiRF II. Tá dokáže vyhodnocovať súčasne signál z 20 navigačných družíc a určiť tak s vysokou presnosťou vašu polohu. Tomu zodpovedá i jeho vyhotovenie, ktoré predpokladá prednostné používane v režime širokouhlého zobrazovania. Neznamená to však, že by boli funkcie PDA nejakým spôsobom oklieštené. Práve naopak - 400 MHz procesor Intel Scale PXA je vybavený 32 MB ROM pamäti, 64 MB RAM pamäti, SD/SDIO Slotom a 3,5" LCD displejom s rozlíšením 320x240 bodov. Môžete ho používať ako plánovač, osobný organizér, MP3 prehrávač či prevádzkovať na ňom akékoľvek aplikácie. Jediným obmedzením je komunikácia s okolím - nájdete tu iba infraport a USB link pre pripojenie k PC.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnom paneli nájdete umiestnený mikrofón a zabudovaný reproduktor, ktorý vám poskytne dostatočne hlasitý výstup pri hlasovej navigácii. Základom ovládania je tradičný 5 smerový ovládač vo vyhotovení pripomínajúcom miniatúrny joystick a sada tlačidiel, ktoré zaisťujú rýchly prístup k aplikáciám a rotácii zobrazenia. Kým pri navigácii uprednostníte zobrazenie "na šírku", pri práci s aplikáciami je efektívnejšie pracovať "na výšku".


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavá strana je vybavená "piatym tlačidlom" pre spustenie záznamíka a slotom pre pamäťové karty Secure Digital/MultiMedia Card s periferiálnou zbernicou SDIO. Tá umožňuje osadenie externých periférií, akou je napríklad WiFi karta, či BlueTooth modul. Ak však chcete pracovať s navigačným softvérom iGO, mali by ste vedieť že sa neinštaluje do pamäti PDA, ale beží priamo z nej. V momente navigácie tak nie je možné používať rozširujúce moduly.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane sa nachádza 3,5 mm jack pre analógový výstup zvuku a potenciometer pre nastavenie hlasitosti. Výrobca použitie v automobile predpokladal a preto sa snažil systém konštruovať tak, aby bol ľahko ovládateľný i za jazdy bez znižovania pozornosti vodiča.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej strane nájdete priezor infračerveného rozhrania a krízové tlačidlo pre reštart systému, ktoré sa aktivuje pomocou stylusu. Pohodlná dostupnosť reštartu poteší v automobile, kde by bolo pri osadení v stojane príliš komplikované znovuzaviesť operačný systém. Infračervený port otvára svoje služby pre rýchle vytáčanie telefónnych čísel na mobilnom telefóne, či núdzové pripojenie k internetu.


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej strane sa nachádza konektor externého napájania a USB port, ktorý slúži na komunikáciu s PC. Výrobca použil štandardizovaný minikonektor, takže vystačíte s rovnakým káblikom, aký máte pre mobil alebo vreckový MP3 prehrávač. Externé napájanie umožňuje prevádzkovanie v dvoch režimoch, takže sa hodí nielen pre nabíjanie akumulátora, ale i pre napájanie v automobile.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Li-Ion akumulátor s kapacitou 1350 mAh je pevne zabudovaný a odpojiť ho môžete pomocou prepínača, ktorý sa nachádza na zadnom paneli. Tam má svoje miesto i zabudovaná GPS anténa, na ktorej nájdete gumovú krytku pre pripojenie externej antény.


FOTO - MILAN GIGEL

Anténa je výklopná a výrobca ju vybavil kĺbovým úchytom so zabudovaným spínaním. Práve vyklopenie aktivuje GPS modul, ktorý v kľudovej polohe šetrí drahocennú mobilnú energiu. Rôzne zárezy a členitosti tela naznačujú, že výrobca počíta i s efektívnou montážou v automobile, pomocou špeciálneho držiaka.


FOTO - MILAN GIGEL

Ten je súčasťou dodávky a v plastovej kolíske pevne fixuje telo vreckového počítača. K čelnému oknu ho prisajete pomocou podtlakovej prísavky, pričom správne napolohovanie umožňuje krk s drôtovým jadrom. Vkladanie a uvoľňovanie PDA je pohodlné, takže nie je problémom pri každej jazde zobrať si navigátor so sebou do vrecka.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Súčasťou dodávky je jediný stylus, pričom výrobca použil netradičné teleskopické vyhotovenie. Telo je hliníkové, hrot je z plastu. V prípade že stylus stratíte, iba ťažko zoženiete neznačkovú náhradu ktorú by šlo bez obmedzení používať. Pri navigácii si však vystačíte jediným prstom, takže niet sa čoho obávať.


FOTO - MILAN GIGEL

K automobilu patrí i externá anténa. Obzvlášť ak máte výrobcom tónované sklá pomocou kovových naparenín alebo sa pohybujete v husto zastavanom teréne či v lesných porastoch. Nájdete ju priamo v dodávke a jej uchytenie na strechu je hračkou.


FOTO - MILAN GIGEL

Nabíjanie je riešené komfortne pomocou priloženého adaptéra, takže sa nemusíte spoliehať iba na nízkorozpočtové nabíjanie cez USB. Modulárny systém je dodávaný s rôznymi svetovými konektormi, takže sa môžete pustiť do cestovania. Nechýba ni CL adaptér pre napájanie v automobile.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Ak ste sa s PDA ešte v minulosti nestretli, môžete nahliadnuť do priloženej dokumentácie a naištalovať si z priloženého CD nosiča na PC softvér ActiveSync, ktorý zaistí jednoduchú komunikáciu, inštaláciu softvérov a prenos dát. Na bonusovom CD je i česká lokalizácia operačného systému, cestovateľská príručka a balíček hier.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak to však s navigáciou v automobile myslíte vážne, viac ako CD vás bude zaujímať SD karta so softvérom iGO Slovakia 2005, ktorú stačí jednoducho zasunúť do slotu PDA a softvér sa okamžite spustí. Nie je potrebná žiadna registrácia alebo aktivácia, softvér nie je viazaný na sériové číslo vášho PDA alebo GPS modulu. Platí politika - kto má kartu, ten môže navigovať. SD karta má svoje sériové číslo, ku ktorému je nahratý softvér viazaný. Systém je chránený proti kopírovaniu a nie je možné softvér inštalovať do pamäti PDA. Beží iba z dodávanej karty, na ktorej sú uložené i mapy. Nesie to však v sebe jednoduchosť. I po studenom reštarte PDA môžete okamžite navigovať...

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - NAV N GO

Používateľské prostredie je prehľadné a v rámci možností je navrhnuté tak, aby ste sa pri navigácii zaobišli i bez stylusu. Po spustení získate prístup k základnému menu, ktoré vám sprístupní všetky dôležité funkcie.


Presnosť určenia polohy a informácia o nadmorskej výške sú závislé od počtu družíc, z ktorých GPS modul signál prijme. Pre základné určenie polohy stačia družice tri, celkovo sa počíta až s dvadsiatkou súbežných signálov. Kto sa doposiaľ s navigačnými funkciami nestretol, ten by mal vedieť že súčasťou dát je i informácia o presnom čase.


Navigačný softvér iGo obsahuje kompletnú cestnú sieť 1-3 triedy a uličnú sieť s názvami ulíc pre viac ako 200 miest Slovenska. Okrem toho sa v databáze nachádza vyše 20 tisíc objektov záujmu, kde nechýbajú čerpacie stanice, školy, reštaurácie, firmy, hotely, servisy, nemocnice a podobne. Značenie ulíc je dokonca také podrobné, že si k nim môžete navoliť i priamo popisné číslo. Základné zobrazenie využíva osvedčený 2D model, ktorý je akýmsi tradičným obrazom mapy, ktorá sa natáča podľa toho, ktorým smerom sa pohybujete.

Skryť Vypnúť reklamu


Ak vám však napovie viac trojrozmerné zobrazenie, môžete si zvoliť tento spôsob vizualizácie, ktorý dokonalejším spôsobom zobrazí aktuálne a nasledujúce križovatky či odbočenia. Pre prehľadnosť môžu byť označenia ulíc vynesené priamo na značkové tabuľky. Zaujímavosťou je, že dáta nemusia byť zobrazované iba v reálnej prevádzke. Ak si navolíte trasu, na displeji je možné zobraziť simuláciu jazdy, aby ste si vopred dokázali urobiť prehľad o tom, kadiaľ vôbec pôjdete.


Jasné farby by na displeji v nočnej prevádzke pôsobili rušivo. Preto je možné aktivovať i režim vysokokontrastného nočného zobrazenia, ktorý je možné zapnúť ručne, alebo automaticky. Displej tak neodradzuje pozornosť od riadenia automobilu a vodič sa nemusí obávať rušivého vplyvu silného podsvietenia.

Skryť Vypnúť reklamu


Navigačný softvér vám dokáže navrhnúť trasu s rôznymi metódami optimalizácie bez obmedzenia počtu prejazdových bodov. Môžete sa zamerať na najrýchlejšiu alternatívu, či ekonomicky najdostupnejšiu. V prípade že narazíte na obchádzku, môžete ju počas navigácie zadefinovať. Naopak, ak omylom zle odbočíte, navigátor v reálnom čase vypočíta novú alternatívnu trasu, čo je obzvlášť výhodné ak blúdite v cudzom meste a neberiete rady navigačného softvéru vážne. Naštastie sa prejdené trasy zaznamenávajú a tak si môžete v histórii pozrieť, kadiaľ ste prechádzali. To je zaujímavé i pre dokumentovanie jázd a služobných ciest.


Navigačný softvér je vybavený i hlasovým rozhraním s plnou lokalizáciou, takže pri riadení vozidla nie je potrebné po naplánovaní trasy sledovať nepretržite displej. Ženský hlas vás upozorňuje pred každou križovatkou na nutnosť odbočenia, ohlasované sú objekty ktoré sa pred vami čoskoro vynoria.

Skryť Vypnúť reklamu


Vkladanie dát je jednoduché a inteligentné. Ak vpisujete názvy miest alebo ulíc, tak sú znaky zbierané dovtedy, kým neexistuje iba pár alternatív, ktoré sú vám pre výber ponúknuté na displeji. Pri vkladaní popisného čísla ulice je povolený iba taký číselný rozsah, aký pripadá pri danej ulici do úvahy. Skutočne netreba písať viac ako je potrebné. Špecialitkou je bezpečnostný režim. V takom prípade sa pri jazde dotykový displej aktivuje aby vodiča možnosť dátových vstupov zbytočne nerozptyľovala.


Ak sú pri navigácii často používané niektoré ciele - napr. adresa pre návrat a podobne, systém umožňuje ich preddefinovanie. Namiesto kompletného vkladania znakov tak postačí jediné kliknutie.


Navigačné kombo Mio Digi Walker 169 + iGo Slovakia 2005 je možné hodnotiť ako ideálne riešenie pre používateľov, ktorí nechcú investovať svoje peniaze do jednoúčelového navigačného zariadenia a za svoje peniaze očakávajú i doplnkové funkcie. V tomto prípade získavajú ručný a automobilový mapový navigátor, ktorý ponúka všetky funkcie vreckového počítača s operačným systémom Pocket Windows s príslušenstvom, ktorý umožňuje jeho montáž do automobilu. Podrobná mapa plná detailov a inovatívne 3D zobrazenie sú spolu s hlasovou navigáciou a zmenami plánovanej trasy skutočnou špičkou na trhu.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostupnosť: LCP Systems s.r.o., http://www.europc.sk/product.cfm?ProductID=100913
Orientačná cena: 15990 Sk s DPH za komplet

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie sa podľa Čaputovej nestihne. Matoviča vyzvala prehodnotiť postihy (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 55 091 ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 212 obetí.

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom.

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Sonda vyriešila problémy, schránku so vzorkami z asteroidu uzavrela

Sonda nakoniec nabrala príliš veľa materiálu.

Sonda OSIRIS-REx.
Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 2. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 3. Magazín SME Ženy už v predaji
 4. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 5. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 6. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 7. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 8. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 9. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 306
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 528
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 251
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 176
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 153
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 14 808
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 376
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 783
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 385
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 323