New York 28. februára (TASR) - Mladá 3O-ročná Američanka zatúžila po dieťati a priviedla na svet peknú zdravú dcérku. Príbeh, akých sa odohrá denne niekoľko miliónov. Mladá žena, ktorej meno lekári odmietli prezradiť, však o pár rokov s najväčšou pravdepodobnosťou ochorie na nevyliečiteľnú Alzheimerovu chorobu a svoje vytúžené dieťa viac nespozná.
Rovnako ako jej brat a sestra podedila aj šťastná mamička génovú mutáciu V717L, ktorá vo väčšine prípadov vedie k totálnej strate pamäti a rýchlej deštrukcii celej osobnosti ešte pred dosiahnutím štyridsiatky. Brat mladej Američanky začal chorobne zabúdať v 35 rokoch, sestra, u ktorej sa prvé príznaky Alzheimerovej choroby prejavili v 38 rokoch, žije momentálne v ústave. Otec troch súrodencov umrel vo veku 42 rokov.
Mladá žena chcela pred rodinou kliatbou zachrániť aspoň svoje budúce dieťa, a tak sa rozhodla pre predimplantačnú diagnostiku (PID). V USA totiž neexistuje zákaz tejto metódy, pri ktorej sa embryá oplodnené v skúmavke najskôr vyšetria na možnú genetickú poruchu a pri pozitívnom výsledku sa zničia. Do tela matky sa implantuje len zdravý zárodok. Americkí lekári však odmietajú používať túto metódu napríklad pri zisťovaní pohlavia nenarodeného dieťaťa.
Napriek šťastnému koncu vyvolal prípad neznámej Američanky diskusie odborníkov. Ide napríklad aj o to, že mladá mamička sa možno už o pár rokov nebude schopná postarať o svoje dieťa.
Yuri Verlinsky z Ústavu reprodukčnej genetiky v Chicagu, kde robili selekciu embryí, sa však prikláňa k názoru, že je potrebné rešpektovať želanie ženy. Použitím metódy PID zabránili americkí lekári po prvý raz prenosu dedičnej Alzheimerovej choroby na ďalšie pokolenia. Na svete je dosť detí, ktoré musia vyrastať žiaľ bez matky, hovorí Verlinsky. O prípade informoval Journal of the American Medical Association (JAMA), píše nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.