
Vľavo malé oválne zariadenie „NoDanger“ (pripevnené na kryte telefónu), vpravo „názorná ukážka“, ako vraj blokuje škodlivé žiarenie z telefónu.
, ktoré boli obvinené zo zavádzania spotrebiteľa.
Z troch tvrdení je však pravdivé len to posledné – produkt je skutočne možné pripevniť na ľubovoľný telefón, no žiarenie vôbec nezablokuje, môže ho dokonca zvýšiť. Podobné reklamy sa v USA objavovali aj na televíznych obrazovkách a vo vysielaní rozhlasových staníc.
Úspech dokonale neužitočného výrobku za 20 dolárov je založený najmä na úspešnom využití prirodzenej ľudskej potreby chrániť svoje zdravie – úloha bola zjednodušená tým, že škodlivosť elektromagnetického žiarenia ešte nie je dostatočne preskúmaná a bolo preto jednoduchšie vyvolať tendenčným ponúknutím vybraných faktov v zákazníkoch strach a vzápätí im ponúknuť jednoduché riešenie navodzujúce falošný pocit bezpečia.
Nechýbali však ani tradične osvedčené metódy manipulácie zákazníka: odvolávanie sa na nemenované autority („je vedecky dokázané, že výrobok znižuje…“), manipulácia s odbornými termínmi („2000-MHz žiarenie“, „mäkké tkanivo ušného kanálika“) a tiež bohato využívané „ohlasy spokojných zákazníkov“. Na webovej stránke zariadenia Wave Shield si napríklad môžete prečítať aj takéto nadšené ohlasy fiktívnych majiteľov zariadenia:
„Používam mobilný telefón každý deň v práci a trpel som všetkými symptómami popísanými v literatúre: bolesti hlavy, únava, závraty… Odkedy používam Wave Shield, všetky ťažkosti zmizli. (Terry S., Dallas)
„Kým lekári a vedci debatujú o nebezpečenstvách mobilných telefónov, ja robím aktívne kroky a chránim seba a svoju rodinu s pomocou systému Wave Shield.“ (Roy B., Atlanta)
„Keď som začal používať Wave Shield, hneď som si všimol, že môj telefón sa prestal zahrievať – predtým bol vždy po dlhšom hovore horúci. Počul som už veľa o nebezpečenstvách žiarenia z mobilov a cítim sa oveľa lepšie, keď viem, že som už pred nimi chránený.“ (Orvin W., Shrievport) (rha)