Hoci Telekomunikačný úrad odhaduje, že prenášanie čísiel by malo fungovať najneskôr do marca, odborníci sú skeptickí. Telekomunikačné firmy sa medzi sebou ešte ani zďaleka nedohodli, ako sa bude služba poskytovať. Kým tak neurobia, budú ich zákazníci musieť s operátorom meniť aj telefónne číslo.
Prenášanie telefónnych čísiel bude možné len navzájom medzi pevnými, alebo iba medzi mobilnými sieťami. Číslo pevnej linky sa nebude dať preniesť do T-Mobilu alebo Orangeu, ani číslo mobilu do siete Slovak Telecomu.
Spustenie služby predpokladá dohodu všetkých zainteresovaných operátorov. Desať telekomunikačných firiem preto vytvorilo Asociáciu na prenositeľnosť čísla, kde sa snažia dohodnúť detaily prenášania čísiel, vrátane technických. Telekomunikačné firmy musia stanoviť, ako bude fungovať a kto bude spravovať register prenesených čísiel, ktorý vytvoria. "Správcom môže byť asociácia, alebo aj tretí subjekt," povedal predseda Asociácie na prenositeľnosť čísla Branislav Máčaj, ktorý nevie odhadnúť, kedy by sa operátori mohli dohodnúť. "Máme problémy s registráciou združenia na krajskom úrade, preto nemôžeme naplno spustiť svoju činnosť," povedal.
Máčaja predpokladá, že sa prenositeľnosť sprístupní najprv v mobilných sieťach. O prenášanie čísiel majú záujem obaja mobilní operátori, pretože zákazníci migrujú na oboch stranách. Neskoršiu dohodu predpokladá medzi Slovak Telecomom a alternatívnymi operátormi. "V pevných sieťach sa budú prenášať čísla najmä zo siete Slovak Telecom ku konkurencii," povedal.
Orange, T-Mobile, ako aj Slovak Telecom zhodne predpokladajú spustenie služby v polovici roka. Obaja mobilní operátori vyhlásili, že potrebujú na zavedenie prenositeľnosti rok až 18 mesiacov od vydania príslušného vykonávacieho predpisu. Termín spustenia služby vychádza zhruba na polovicu roka 2006, keďže regulátor predpis vydal v decembri 2004. Orange pritom nepredpokladá veľký záujem zákazníkov o prenášanie čísiel. Podľa hovorcu firmy Petra Tótha si v krajinách, kde služba funguje, číslo po odchode k inému operátorovi necháva len málo, dve až päť percent zákazníkov.
Slovak Telecom, ktorý je už podľa hovorcu firmy Radoslava Bielku na prenášanie čísiel technicky pripravený, zas čaká na dohodu s konkurenciou. "Ide o veľmi náročný a nákladný proces, ktorý závisí od dohody a pripravenosti všetkých operátorov," povedal Bielka.
Na Slovensku mala prenositeľnosť fungovať od mája 2004. Napriek poldruharočnému meškaniu Telekomunikačný úrad žiadneho z operátorov zatiaľ nepokutoval. "Uvedomujeme si, že podniky potrebujú na zvedenie služby čas," povedal hovorca úradu Roman Vavro, podľa ktorého už podniky mali na zavedenie služby času
dosť. Úrad začne zavednie prenositeľnosti kontrolovať, pričom firmám, ktoré si povinnosť nesplnia, hrozí pokuta tri milióny. Kedy regulátor s kontrolami začne, Vavro nešpecifikoval.
V Česku bude prenesenie čísla zdarma
Český mobilný operátor T-Mobile včera oznámil, že bude lákať nových zákazníkov na možnosť prejsť k nemu spolu so svojím súčasným číslom za symbolickú korunu vrátane aktivácie. Bude sa to týkať záujemcov o niektorý z paušálov a cena bude platiť do konca marca. Záujemcovia o predplatenú kartu zaplatia za prenesenie čísla 499 korún a získajú počiatočný kredit 300 korún.
Ide o podobnú ponuku, ktorú zverejnil konkurenčný Eurotel. Ten chce ponúkať prenesenie čísla zadarmo. Zatiaľ však nie je jasné, či zadarmo bude aj aktivácia, ktorá zvyčajne stojí sto korún.
Tretí operátor Oskar Vodafone zatiaľ cenu nezverejnil.
Zmena operátora neznamená zmenu čísiel
Ak je zákazník s operátorom nespokojný, zmení ho. Od júla si však môže ponechať svoje pôvodné číslo. Klasická predvoľba 0905 potom nemusí znamenať Orange. Číslo môže pokojne patriť T-Mobilu.
Operátor číslo neprenesie, ak:
- žiadateľ nesplatil pohľadávky
- niekto požiadal predtým
- žiadateľ neudelil súhlas narábať s osobnými údajmi
Aktuálne predvoľby
T-Mobile
0901, 0902, 0903, 0904 0910, 0911, 0912, 0914
Orange
0905, 0906, 0907, 0908, 0915, 0916, 0917, 0918, 0919