Počet unikátnych IP adries, ktoré reprezentujú počet jednotlivých používateľov internetu, sa pritom zvýšil až o 82 percent. Vyplýva to z porovnania výsledkov auditu návštevnosti internetových stránok spoločnosti Taylor Nelson Sofres z januára 2001 a januára 2002.
Z týchto údajov možno usudzovať, že za minuloročné zvyšovanie návštevnosti vďačia slovenské webové servery stále skôr príchodu úplne nových používateľov internetu, než rozširovaniu svojich služieb, ktoré by motivovalo ich návštevníkov zdržať sa na stránkach dlhšie.
Zároveň je zjavné, že na Slovensku ešte nedochádza k výraznejšej konsolidácii internetového trhu a k prudkému nabaľovaniu nových používateľov na najväčšie webové servery na úkor menších serverov, ako je to v USA. Priemerný rast návštevnosti 20 najväčších serverov (67 percent) je totiž ešte vyšší, ako rast v prvej desiatke.
Prudký rast Wanadoo
Zďaleka najväčší rast návštevnosti spomedzi všetkých stránok zaznamenal minulý rok server Wanadoo, ktorý vďaka prírastku prezretých stránok o 380 percent poskočil v celkovom poradí z dvanásteho na tretie miesto. Prudký rast je pochopiteľný, keďže portál je úzko previazaný s internetovým providerom Globtelnet, ktorý začal svoje služby poskytovať až v apríli 2001. Vzhľadom na nízky počet používateľov (tu mu patrí až 9. priečka) je zjavné, že portál zatiaľ oslovuje užšiu skupinu ľudí (zákazníci Globtelu), ktorí však portál využívajú intenzívne.
Úspešný bol aj oddychový server Azet.sk, ktorý po tesnom víťazstve nad Zoznamom v januári 2001 vďaka viac než dvojnásobnému rastu prezretých stránok dnes už vedie s veľkým náskokom. Návštevnosť druhého Zoznamu sa za rok zvýšila len o tretinu, napriek tomu si však aj tento server svoju pozíciu upevnil.
V rámci celého rebríčka zažil okrem Wanadoo mimoriadne úspešný rok aj zábavný portál Funny, ktorého návštevnosť sa zvýšila o viac než 250 percent a postúpil zo 17. na 11. miesto
SME verzus Markíza
Zaujímavý súboj v prvej desiatke minulý rok viedli dva najväčšie mediálne servery – stránka televízie Markíza a denníka SME. Markíza sa vďaka dvaapolnásobnému rastu zobrazených stránok posunula z deviateho na šieste miesto a koncom roka tak prvýkrát tesne predstihla server SME, ktorý si za rok vďaka zdvojnásobeniu návštevnosti polepšil len o jednu pozíciu (z 8. na 7. priečku). Vývoj návštevnosti iných denníkov nie je možné posúdiť, keďže Nový Čas (momentálne na 12. priečke) ešte pred rokom v audite nebol zahrnutý a Pravda naopak, od júna svoje výsledky nezverejňuje (v máji bola 15.).
Okrem Markízy a SME sa však darilo aj menším internetovým médiám: skok vpred o trinásť miest zaznamenala stránka Rádia Twist (v januári 2002 na 17. mieste) aj publicistický magazín Inzine (18.). Pri Rádiu Twist je pozoruhodné, že s prudkým rastom zobrazených stránok vôbec nekorešponduje veľmi malý rast počtu používateľov: stáli priaznivci tohto servera ho teda pravdepodobne navštevujú oveľa častejšie, ale nových používateľov sa rádiu prilákať nedarí.
Mierny rast zaznamenala stránka Mobil.sk, stagnovala návštevnosť špecializovaného spravodajského servera Živě, ktorý sa tesne vošiel do prvej dvadsiatky.
Prepadákom roka Finport
Medzi dvadsiatimi najväčšími servermi sú len tri stránky, ktorých návštevnosť sa za uplynulý rok znížila. Najradikálnejší prepad zaznamenal špecializovaný finančný server Finport, ktorého návštevnosť celý rok plynulo klesala a dnes dosahuje necelú tretinu hodnôt spred roka – Finport sa tak prepadol zo 14. miesta až na 27. priečku.
Spomedzi veľkých serverov zaznamenal najväčší, viac než tretinový pokles zhliadnutých stránok poštový server Post.sk, ktorý spadol z 3. až na 8. miesto. Počet jeho používateľov sa pritom zvýšil takmer o polovicu. Tretím serverom, ktorému sa mierne znížila návštevnosť, je Hokej.sk, ktorý si však svoje 15. miesto udržal.
Z hľadiska návštevnosti za sebou nemá úspešný rok ani portál Centrum – prírastok jeho používateľov stagnoval na úrovni celoslovenského priemeru a Centrum sa tak prepadlo zo 7. na 9. priečku, keď ho preskočil Wanadoo, Markíza aj SME.
Autor: Richard Havroš