rôzne rakovinové bunky.
„Genetickým trikom sme dokázali zničiť rakovinové bunky a neuškodiť normálnym bunkám,“ povedal vedúci výskumu Nicol Smith. Jeho tím je prvým, ktorý prešiel od teoretických úvah k „efektívnemu ničeniu rakovinových buniek“. Vedci jednoduchým trikom prinútili tieto bunky, aby aktivovali gén, ktorý po pridaní istého prípravku spôsobí ich odumretie.
V 80 percentách všetkých prípadov rakoviny u človeka je v hre gén produkujúci enzým, ktorý obnovuje teloméry, prirodzené zakončenia chromozómov. V normálnom bunkovom cykle sa teloméry pri každom delení o kúsok skrátia. Pretože telomeráza v normálnych telových bunkách nie je aktívna, po určitom počte delení odumierajú. V rakovinových bunkách je však gén pre telomerázu aktívny nepretržite, takže teloméry sa stále obnovujú a bunky sa môžu deliť prakticky neohraničene.
Škótski vedci pridali genetický „prepínač“ telomerázy do génu pre enzým nitroreduktáza a takúto genetickú informáciu potom preniesli do genómu rakovinových buniek. V dôsledku zmeneného metabolizmu bunky bez prestávky produkovali nitroreduktázu.
Tá modifikovala látku CB1954 na jej smrtiacu formu, ktorá spôsobuje odumieranie rakovinových buniek. Bunky zdravého tkaniva nitroreduktázu neprodukujú a látka CB1954 preto neúčinkuje.
„Vieme presvedčiť rakovinové bunky o tom, aby aktivovali gén pre telomerázu, hoci v skutočnosti ‘spustia‘ gén, ktorým si privodia smrť,“ povedal Smith. Metódu cielenej likvidácie rakovinových buniek chcú vedci už čoskoro vyskúšať aj na ľuďoch. Smith je presvedčený, že na rozdiel od súčasných liečebných postupov nebude mať nová metóda vedľajšie účinky.
(tasr)