Washington 27. februára (TASR) - Súčasný ráz počasia a pravidelne sa opakujúci fenomén El Niňo sú dôsledkom zmeny podnebia, ktorá nastala pred 5000 rokmi.
Americkí vedci to vyčítali z pozostatkov rýb, ktoré vykopali v rámci archeologického výskumu v Peru. Historická zmena podnebia sa odrazila v rybích otolitoch, píšu výskumníci v časopise Science.
Otolity sú drobné telieska vo vnútri ucha ako súčasti polohového orgánu. Vedci skúmali tieto telieska u sumcov (Galeichthys peruvianus), ktoré kedysi žili pri peruánskom pobreží. Pretože sumce žili stále na jednom mieste, niektoré ich pozostatky staré vyše 6400 rokov veľa prezradia o vtedajšom podnebí.
"Otolity sú ako malé denníky minulej klímy," uviedol Douglas Crowe z University of Georgia. Počas života ryby sa stále zväčšujú. Podiel izotopov kyslíka v každej novej vrstve je nositeľom informácií o vtedajšej teplote vody a jej zmenách.
Z analýzy otolitov vyvodili vedci záver, že súčasné podnebie sa ustálilo asi pred 5000 rokmi - a spolu s ním aj fenomén El Niňo, ktorý teplým oceánskym prúdením pravidelne ovplyvňuje podnebie v Južnej Amerike.
"Náš výskum opäť ukázal, že v prípade podnebia na Zemi je zmena pravidlom a stabilita výnimkou," zhrnul Fred Andrus z University of Georgia.