Fujitsu Siemens Amilo A1650G - tiché multimédiá na cesty

Zunoval sa vám stolový počítač a hľadáte notebook, ktorý by zastal nielen prácu svojho predchodcu ale podal dobrý výkon i pri prehliadaní multimédií? Ultratichý Amilo A1650G je vybavený širokouhlým displejom CrystalView, ktorý je zárukou sýtych fareieb a

vysokého kontrastu.


FOTO - MILAN GIGEL

Čo vás na tomto notebooku zaujme ako prvé je vysoký lesk displeja, ktorý má na svedomí sklený polarizačný film, ktorý nahrádza tradičné plastové riešenia používané v konštrukciách LCD panelov. Iba vďaka nemu je však čierna farba skutočne čiernou a displej nepôsobí dojmom vyšedivelých farieb s nedostatočnou sýtosťou. Drobným nedostatkom je, že v istých svetelných podmienkach vidíte na displeji svoj odraz, čo môže pôsobiť rušivo - obzvlášť ak je za vami okno alebo iný zdroj intenzívneho svetla. Naopak, čitateľnosť displeja je na priamom slnečnom osvetlení omnoho lepšia, ako pri tradičných displejoch. Podsvietenie je rovnomerné a navykazuje žiadne defekty ani pri nočnom sledovaní filmov. Širokouhlý displej s uhlopriečkou 15,4" dosahuje rozlíšenie 1280x800 bodov a umožňuje nielen pohodlné sledovanie filmov, ale i efektívnu prácu so širokými tabuľkami, či súčasné zobrazenie dvoch aplikácií vedľa seba.


FOTO - MILAN GIGEL

Vrchné veko je vyhotovené z ABS plastu a fixované je v štyroch bodoch - dvojicou kovových kĺbov a dvoma uzamykacími západkami, ktoré sú spoločne ovládané jediným posuvným ovládačom. Výrobca použil plast šedej farby vybavený tlakovaným striebristým nástrekom. Preto je pri transporte vhodné používať obaly, ktoré zabránia zošúchaniu nástreku. Základňa notebooku je asi o 7 milimetrov širšia ako samotné veko - cieľom je odhaliť oku indikačné LEDky. Vďaka tomu je otváranie o čosi nepohodlnejšie ako je zvykom, používateľ si však rýchlo zvykne na optimálny úchop. Trochu zamrzí slabšia stabilita rámu veka a jeho vyhotovenie. Plast je možné v strednej časti jediným prstom vtlačiť viac ako 5 mm dovnútra kde môže nepriaznivo pôsobiť na displej (zatlačiť môže nevhodne umiestnený adaptér v taške a podobne), jemný rám umožňuje krížovo veko deformovať - to však zodpovedá použitej konštrukcii s ktorou sa stretávame pri zariadeniach určených na osobné, nie podnikové použitie.


FOTO - MILAN GIGEL

Posuvný ovládač zámkov je vrúbkovaný, aby ste s jeho ovládaním nemali problémy a pružinový systém je dostatočne robustný na to, aby nepovolil ani pri intenzívnejšom náraze. Tesne pod ním sú na základni umiestnené tri 3,5 mm jack konektory zaisťujúce analógový vstup a výstup zvuku, ktoré sú praktické v teréne. Pri náhrade stolného PC notebookom pri stabilnom umiestnení na stole môžu pri pripojenej 6 kanálovej aparatúre zavadzať. Praktickým doplnkom je analógový ovládač hlasitosti. Možno si to na prvý pohľad oko nevšimne, ale v jednom s jackov je integrovaný i optický digitálny výstup.


FOTO - MILAN GIGEL

Čelný pohľad na notebook vám odhalí vždy dostatok informácií o jeho aktuálnom stave. Informačné LEDky s farebným odlíšením vždy indikujú dôležité informácie a tak máte prehľad o dianí i vtedy, ak veko pre úsporu energie priklopíte.


FOTO - MILAN GIGEL

Zastúpené sú LEDky pre zobrazenie stavu bezdrôtových rozhaní, napájania, prevádzkového režimu, klávesnicových preraďovačov a aktivity pevného disku.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane okrem optickej mechaniky nie sú umiestnené žiadne periferiálne rozhrania. Nemusíte sa preto báť, že sa mechanika pri otváraní zaprie o nejaké káble. V štandrdnej dodávke je osadená DVD +/-RW mechanika NEC ND-6650A zvládajúca prácu s dvojvrstvovými médiami, ku ktorej je dodaný predinštalovaný softvér Nero Express OEM a WinDVD. Za povšimnutie stojí to, že telo notebooku je pomerne vysoko nadsadené nad pracovnú dosku stola, čo zaisťuje efektívne pasívne chladenie nielen optickej mechaniky, ale systému ako celku.


FOTO - MILAN GIGEL

Na zadnom paneli sa nachádza konektor pre pripojenie externého napájacieho zdroja, dvojica USB 2.0 rozhraní a mikroventilačné otvory pre odvod tepla z tepelného výmenníka obsluhujúceho osadený procesor a čipset.


FOTO - MILAN GIGEL

Ako je už zvykom, nesmie sa zabúdať ani na bezpečnosť. Preto je v zadnej časti pod plastovým šasi zosilnený oceľový rám tela, kde je možné fixovať ľubovoľný zabezpečovací systém k koncovkou Kensignton. Možné je použiť pevné uzamykacie lanká, alebo nástrahové alarmy, ktoré majú v ponuke viacerí výrobcovia.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací adaptér má tradičné vyhotovenie s dvojvodičovým silovým prívodom s oddeliteľným napájacím káblom s "osmičkovým" konektorom. Pulzný zdroj je navrhnutý tak aby pracoval po celom svete v rozsahu napätí od 100 do 240V, na výstupe dáva 20V so 4,5A zatažiteľnosťou. Pomaly začína byť zrejmé, že 19V štandard používaný dlhé roky sa stáva minulosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Drvivá vúčšina konektorov a rozhraní bola umiestnená na ľavej strane, čo pravákovi zaiste nebude prekážať. Konektory sú rozčlenené podľa svojho druhu a ich umiestnenie je optimálne pre najbežnejšie scenáre nasadenia.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak má notebook zastúpiť stolný multimediálny prehrávač, potom je vhodné, aby bol vybavený vhodným videovýstupom. V tomto prípade ponúka výrobca dvojzložkový S-Video výstup ktorý môže klonovať obsah displeja, alebo vystupovať ako samostatná obrazovka v skupine. Osadený je i 15 pinový analógový VGA konektor pre pripojenie externého monitora. Ten môže byť rovnako zrkadlovým klonom, ako sekundárnou zobrazovacou jednotkou, ktorá rozšíri pracovnú plochu zabudovaného LCD displeja.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre komunikáciu s okolitým prostredím je okrem WiFi rozhrania k dispozícii i stomegabitová metalika a modem štandardu V.52. Jack sieťovej karty je vybavený ledkami, ktoré vám dajú prehľd o spojení. Pre jednoduché pripájanie periférií pridal výrobca i ďalšie dva USB 2.0 porty a jeden miniatúrny FireWire konektor pre pripojenie externej diskovej jednotky, či videokamery. Rozhrania sú riadne značené, telefónny konektor je však možné omylom zasunúť do rozhrania sieťovej karty (tomu niektorí výrobcovia notebookov dokážu mechanicky zabrániť.)


FOTO - MILAN GIGEL

Pri styku s čelnou hranou sa nachádza jeden 32 bitový CardBus slot typu II a kombinovaná čítačka pamäťových kariet formátu SD/MMC/MS. Čítačka sa aktivuje po zasunutí karty a pripojí sa cez CardBus zbernicu. Oba sloty môžu pracovať súbežne bez obmedzení. Vložené plastové záslepky zabraňujú prehýbaniu krytu.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica notebooku má laserovú potlač znakov a obsahuje súčasne slovenské i české znakové alternatívy. Tlačidlá majú s výnimkou funkčných gombíkov plnoformátové vyhotovenie, šipky majú tvar obráteného "T", tlačidlá Home a End však alternujú s PgUp a PgDn čo môže byť nie príliš pohodlné. Drobným defektom je i skrátený ľavý Shift, z ktorého plochy ukrojilo polovicu tlačidlo, ktoré azda nikdy nepoužijete. Chod klávesnice je tichý a jemný, písanie desiatimi je bezproblémové. Tlačidlá majú matný povrch, takže časom sa objavia známky opotrebovania vo forme oteru. V kombinácii s tlačidlom FN je rýchlo dostupná numerická virtuálna klávesnica, i skratky pre riadenie notebooku.


FOTO - MILAN GIGEL

Výhodou klávesnice je jej zapuzdrenie, ktoré zabraňuje vniknutiu tekutín do vnútra notebooku. Pri náhodnom poliatí kávou notebook odolá, výmenu alebo čistenie si vyžiada iba klávesnica. Jej prístupnosť je na pomerne dobrej úrovni - zdatnejší používateľ to zvládne i sám. Všimnite si dokonalé tienenie všetkých súčastí kovovými krytmi. Pod klávesnicou sa nachádzajú i dva sloty na SO-DIMM pamäte DDR333, kde je možné osadiť maximálne dvojicu 512MB modulov.


FOTO - MILAN GIGEL

Pozornosti by nemali ujsť ani doplnkové tlačidlá určené pre správu bezdrôtových pripojení, spustenie prehliadača či aktivovanie úplne tichého režimu prevádzky. Kombináciou technológie Cool'n'Quiet a vlastností čipovej sady je možné pri prehliadaní multimédií úplne eliminovať použitie zabudovaného ventilátora. Funkcie tlačidiel je však možné softvérovo predefinovať.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre ovládanie grafického kurzora je integrovaný Touchpad od spoločnosti Synaptics s dvojicou tlačidiel. Nie je vybavený žiadnymi špeciálnymi prvkami pre skrolovanie (okrem horúcej softvérovom definovanej oblasti vpravo), prekrytý je však priamo plastovým krytom, takže čistenie je hračkou. Mikropsínače vydávajú pri zatlačení zvuk a po konštrukčnej stránke sú riešené sdostatočnou robustnosťou. Citlivosť je na veľmi dobrej úrovni, ovládací panel ponúka množstvo parametrov pre doladenie.


FOTO - MILAN GIGEL

Akumulátor lícuje tvar notebooku a nachádza s v zadnej chrbtovej časti. Jeho nabitie zaberie v priemere dve hodiny času, v závislosti od úloh a konfigurácie poskytne priestor pre 3-4 hodiny behu v teréne. Keďže ide o systém postavený na procesorovej platforme Mobile AMD Athlon 64 / Sempron s mobilnou verziou akcelerátora ATI Mobility Radeon Xpress 200 a čipsetom ATI RS480 + ATI SB400, systém využíva moderné technológie pre optimalizáciu spotreby.


FOTO - MILAN GIGEL

Bystrému oku by nemalo ujsť, že kovové kĺbové úchyty sa nachádzaú iba na vonkajšej strane oboch strán, i keď vizuálne vstupujú do hry štyri kĺbové styky. Vnútorné spoje nie sú žiadnym spôsobom fixované (či už rotujúcim kĺbom alebo tyčovou zábranou), takže displej je v strednej časti de-facto prehnuteľný a poškoditeľný. Robustnejšie rámovanie, alebo obojstranné kĺby by neboli na škodu - obzvlášť pri širokouhlom displeji.


FOTO - MILAN GIGEL

Samotné kĺby však dosahujú potrebnú kvalitu a stabilitu, aby udržali veko v príslušnej polohe s minimálnymi vibráciami pri pohybe. Výhodou použitého riešenia je to, že plastové časti nikdy nemajú príležitosť prasknúť kvôli vyššiemu odporu v spojoch pohyblivých dielcov.


FOTO - MILAN GIGEL

Káblovanie displeja je umiestnené pri ľavom kĺbe a pri vyklápaní veka je minimálne mechanicky namáhané. To svedčí o dlhej životnosti. Rovnakou cestou vstupujú do veka i dva koaxiálne kábliky anténneho systému pre WiFi s alternatívnym natočením v ráme. Tým je signál omnoho dostupnejší ako keď sa používajú anténne systémy v základni. Nechýba ani dvojica reproduktorov osadených čo najďalej od seba pre zaistenie stereofónneho efektu.


FOTO - MILAN GIGEL

Dostupnosť všetkých súčastí a komponentov s výnimkou pamäťových modulov je zabezpečená zospodu, pod jednotlivými skruktovanými krytmi. Nožičky s gumovými nalepenými hrotmi vytŕčajú pomerne vysoko nad rovinu základne, čím vzniká rezerva pre tiché chladenie. Pevný disk je vybavený gumou klietkou absorbujúcou nárazy a vibrácie, pre riešenie krízových situácií je jednoducho dostupný.


FOTO - MILAN GIGEL

Procesor je vybavený medeným tepelným výmenníkom s ventilátorom s guľôčkovým obložením, ktorý má tichý chod s aktívnym riadením otáčok podľa požadovaného výkonu. Keďže firmvér sa stará o to, aby bol hluk čo najnižší, nemusíte sa báť náporov hlasitého vrčania počas sledovania DVD médií.


FOTO - MILAN GIGEL

WiFi adaptér vo formáte MiniPCI pohádza z dielní LiteOn a dokáže pracovať so štandardami IEEE802.11b/g. Citlivosť je pomerne vysoká, záťaž procesora je pri prenosoch minimálna a spojenie sa pri poklesu kvality signálu výraznejšie neprerušuje.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook je postavený na čipovej platforme ATI RS480 + ATI SB400, ktorá je schopná obsluhovať procesory Mobile AMD Athlon 64 3200+, AMD Turion a Mobile AMD Sempron, takže záleží iba na používateľovi aké sú jeho nároky a ako hlboko siahne do peňaženky. Moderná architektúra a energeticky úsporý akcelerátor ATI MOBILITY Radeon Xpress 200 dokážu poskytnúť výkon dostatočný na všetky bežné úlohy vrátane multimédií, platí však tradičné pravidlo že čím viac operačnej pamäte je k dispozícii, tým je systém svižnejší. To platí obzvlášť pre notebooky, ktorých priepustnosť pevných diskov zaostáva za stolnými systémami - v tomto prípade je integrované rozhranie pre pevné disky Parallel ATA.

Notebook Fujitsu Siemens Amilo A1650G je ideálnym pre domácich používateľov, ktorí okrem práce venujú čas i multimédiám a prejavujú záujem o bezdrôtovú komunikáciu. Nie je nepravdepodobné, že u mnohých z nich dokáže zastúpiť i stolný DVD prehrávač či minisystém, ak sa k notebooku pripoja vhodné reproduktory. Okrem predinštalovaného operačného systému s množstvom aplikácií však získate i čosi, čo vám umožní okamžite bez nutnosti kúpy kancelárskeho balíka. Microsoft Works 8.0 umožní kancelárske nasadenie ihneď po vybalení.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.fujitsu-siemens.sk/products/EndProductData.jsp-productId=109&catId=1.htm
Orientačná cena: 32 230 Sk bez DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

ŠPORT

Rybáriková: Keby mi to niekto povedal, pošlem ho na liečenie

Slovenská tenistka postúpila už do osemfinále Australian Open.

KOMENTÁRE

Stavebné sporenie sa môže zapojiť do kampane „me too“

Nájsť čosi zneužívanejšie vo svete než tento produkt na Slovensku nenájdete.

AUTO

Nehody komplikujú dopravu v Bratislave, na D1 sa zrazilo 5 áut

Zápchy sú aj na diaľničnom obchvate.

Neprehliadnite tiež

Spravili krok k včasnému odhaleniu rakoviny, krvný test má veľkú úspešnosť

Test dokázal určiť aj päť typov rakoviny, na ktoré doteraz neexistuje skríning.

TECH_FM

Historici sa mýlia, čiernu smrť roznieslo čosi iné

Nový výskum naznačuje, ako sa problém šíril.

NASA testuje jadrový reaktor pre astronautov na Marse

Prvotné testy kompaktného reaktora v americkej Nevade boli úspešné.

Legendárna hra Age of Empires sa vráti v modernom prevedení vo februári

Hru museli v mnohých smeroch prepracovať, aby fungovala na moderných počítačoch.

LG V30 je skoro dokonalý smartfón pre milovníkov multimédií

Špičkový výkon, skvelý fotoaparát a množstvo ďalších superlatív. Aký je nový smartfón od LG v skutočnosti?

Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 8 256
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 5 981
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 383
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 281
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 410
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 404
 7. Kam do tepla v januári? 2 331
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 019
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 968
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 189