SME

Európa bude mať presnejší navigačný systém ako GPS

Včera dopoludnia vyniesla na obežnú dráhu ruská raketa Sojuz sondu Giove A. Podľa agentúr prebehol bezproblémový štart o 06:19 SEČ z kazašského kozmodromu Bajkonur. Po deviatich minútach letu bol spustený takmer štvorhodinový manéver, počas ktorého bol sa

Na počítačovej simulácii je satelit patriaci do európskeho navigačného systému Galileo, ktorý sa má stať konkurenciou americkej technológie GPS.
FOTO - TASR

telit inštalovaný vo výške 23 600 kilometrov.

Štart, ktorý bol pôvodne plánovaný na pondelok bol o dva dni odložený kvôli drobným problémom na pozemných staniciach, ktorých úlohou je sledovať pohyb satelitu vo vesmíre. Pre EÚ je štarť podstatným krokom k vlastnému systému, ktorý má konkurovať súčasnému americkému systému GPS. Francúzsky minister zahraničných vecí, Philippe Douste-Blazy prehlásil, že ide o "vedecký úspech", ktorý zaisťuje priemyselnú a technickú nezávislosť EÚ.

Družica má tvar kocky s hmotnosťou 602 kilogramov a jej odhadovaná životnosť je dva roky. Po tejto experimentálnej družici bude na jar budúceho roku do vesmíru putovať Glove B. Do roku 2008 budú celkovo vypustené štyri družice, ktoré poslúžia na test systému. Navigačný systém Galileo, ktorý vstúpi do ostrej prevádzky v roku 2010 bude pozostávať z 30 družíc, z ktorých 27 bude v prevádzke a tri budú tvoriť zálohu.

Od nového systému si EÚ sľubuje podstatný komerčný prínos ako aj technologickú revolúciu porovnateľnú so zavedením mobilných telefónov. Kým americký systém GPS a ruský GLONASS sú pôvodne vojenské, európsky systém má byť civilný a omnoho presnejší.

Celkový projekt bude stáť 3,6 miliardy eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu