SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(22.-28. 12. 2005)

FOTO - SCIENCE

Adrian Bejan z Dukeovej a James Marden z Pennsylvánskej štátnej univerzity (obe USA) predložili konštruktálnu teóriu, ucelený analytický nástroj, ktorým dokážu fyzikálne vysvetliť prvky pohybu všetkých živočíchov od hmyzu cez ryby a plazy až k vtákom a cicavcom.

Fred Lahuis z Leydenského observatória (Holandsko) s kolegami objavil v plynoprachovom disku okolo hviezdy IRS 46, vzdialenej 375 svetelných rokov od Zeme, kde zrejme vznikajú planéty, organické chemické látky acetylén a kyanovodík, stavebné kamene biologických látok.

Mark Showalter z Ústavu SETI a Jack Lissauer z NASA (obe inštitúcie USA) oznámili, že na snímkach z Hubblovho kozmického ďalekohľadu a starších záberoch sondy Voyager 2 objavili dva nové mesiace planéty Urán a ďalšie prachové prstence, bližšie k jej povrchu.

Nová analýza rodostromov skorých živočíchov, ktorú urobil Sean Carroll z Wisconsinskej univerzity (USA) s kolegami, podporuje záver o "kambrijskej explózii života" - náhlom objavení sa väčšiny foriem zložitých mnohobunkovcov pred 543 až 530 miliónmi rokov.

John Sperry z Utažskej univerzity (USA) s kolegami preukázal, že vďaka špeciálnej stavbe "klapiek" medzi cievnymi zväzkami prúdi voda kmeňmi a konármi nahosemenných stromov (ihličnany, na obrázku sekvoje) podobne efektívne ako cez krytosemenné stromy (listnáče).

Karl-Arne Stokkan z Tromsöskej univerzity (Nórsko) s kolegami zistil, že dva poddruhy sobov, ktoré žijú na súostroví Špicbergy a v severnom Nórsku, počas polárneho leta a zimy celkom strácajú 24-hodinové biorytmy. Fungujú im iba niekoľko týždňov na jar a jeseň.

Geoffrey Whitehead z Harvardskej lekárskej školy (USA) s kolegami zistil, že regeneráciu poškodených či stratených plutiev rybiek zebričiek iniciuje signálna bielkovina fgf20.

Tím Jameya Martha z Kalifornskej univerzity v San Diegu (USA) odhalil molekulu, ktorá spája stravu s vysokým obsahom tuku ("západnú") s diabetom typu 2. Takáto tučná strava potláča produkciu enzýmu GnT-4a, kľúčového pre riadne fungovanie beta buniek pankreasu.

Tím Jamesa Kruegera z Rockefellerovej univerzity (USA) zistil, že pri psoriáze sa v pokožke hromadia dendritické bunky imunitného systému, ktoré majú zápalové účinky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie sa podľa Čaputovej nestihne. Matoviča vyzvala prehodnotiť postihy (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 55 091 ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 212 obetí.

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom.

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Sonda vyriešila problémy, schránku so vzorkami z asteroidu uzavrela

Sonda nakoniec nabrala príliš veľa materiálu.

Sonda OSIRIS-REx.
Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.