Nad západným až severozápadným obzorom po zotmení uvidíme Labuť a Lýru, nižšie možno ešte hlavu Orla. Za nimi zo zenitu klesá Cefeus, Kasiopeja, po nich aj Perzeus. Večer vysoko nad juhom kulminujú Pegas s Andromédou. Zvyšok južnej časti oblohy vypĺňajú zvieratníkové súhvezdia postupne vrcholia Ryby, Baran, pred nimi Vodnár.
Večer nad obzorom upúta síce nie celá Južná ryba, ale len jej hlavná a veľmi jasná hviezda Fomalhaut. Za Veľrybou a Eridanom nízko nad juhom vidíme krásne zimné súhvezdia. Z JV sa dvíha za Povozníkom Býk. Hneď večer na východe stúpa Orión, neskôr je v plnej kráse aj s Blížencami a Malým psom (pod nimi). Pred polnocou si prezrite južnú časť oblohy: nápadné hviezdne obrazce dopĺňa blýskavý Sírius nižšie pri obzore (súhvezdie Veľký pes). Pritom vašej pozornosti môžu ujsť nenápadný Jednorožec i Rak. Lev však ťažko.
Pod Rakom pohľadajte aspoň malú hlavu Hydry, nad jej dlhým a kľukatým telom spoznáte málo známe súhvezdia Sextant, Pohár, Havran. Za Levom idú Panna a Váhy. Bližšie k severu, vysoko, je hustejší hviezdny chumáč nevýrazných Vlasov Bereniky, charakteristický Pastier a malé Poľovnícke psy. Odtiaľ máme len kúsok k Veľkému vozu, ktorý od večera opíše veľký oblúk nad severným obzorom. Po polnoci stúpa na severovýchode, kde ho sleduje Drak s telom medzi ním a Malým vozom.
Do rána Cefeus tiahlym oblúkom klesne k severu. Na severovýchode sa s Veľkou medvedicou na "výslnie" dostanú Žirafa a Rys. Pred brieždením sa k Pastierovi pridá Herkules, Hlava hada pod Severnou korunou, južne Hadonos. Čo večer zapadlo, nájdeme ráno na severovýchode: počas noci teda už druhýkrát vidíme Lýru i Labuť, ktoré sa prešmykli ponad severný obzor zo SZ na SV.
Merkúr uvidíme iba v prvých januárových dňoch, aj to len ráno krátko pred východom Slnka nizúčko nad JV obzorom. No Venuša urobí rýchlu premenu, keď sa z večernej oblohy (večernica) premiestni na rannú (zornička). Pár dní začiatkom januára ju uvidíme nízko nad JZ obzorom, kým koncom mesiaca už bude pred východom Slnka nevysoko nad JV obzorom.
Mierne zjasňujúci Mars budeme môcť pozorovať pod Baranom väčšinu noci. O dve magnitúdy jasnejší Jupiter vo Váhach uvidíme až na rannej oblohe, pretože vychádza práve v čase západu Marsu. Saturn bude okrem večera viditeľný celú noc v strede Raka. Počas novoročnej inventúry nočnej oblohy s pomocou ďalekohľadu s vhodným zväčšením určite nevynechajte jeho prstence.
Urán uprostred Vodnára je na večernej oblohe nevysoko nad západom, Neptún v Kozorožcovi zas blízko pri Slnku (skoro večer je takmer nepozorovateľný). Pluto sa premiestnilo do pravého horného rohu nebeských hraníc Strelca, na bežné pozorovanie je však nejasné.
Začiatkom januára je aktívny zaujímavý meteorický roj Kvandrantidy, maximum ktorého čakáme 3. 1. neskoro večer. Radiant roja je medzi súhvezdiami Pastier, Drak, Herkules, Veľký voz, jeho aktivita je krátka.