SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Vedci pozorovali výbuch na Mesiaci

Mesačný povrch je z geologického hľadiska prakticky mŕtvy. Výraznejšie ho dnes viac-menej prebúdzajú iba dopady menších vesmírnych telies. Pozorovať ich je však veľmi vzácne. Teraz sa to podarilo Robertovi Suggsovi a Wesleyovi Swiftovi z Marshallovho ...

Červený bod označuje miesto dopadu meteoritu na Mesiac 7. novembra 2005.

Mesačný povrch je z geologického hľadiska prakticky mŕtvy. Výraznejšie ho dnes viac-menej prebúdzajú iba dopady menších vesmírnych telies. Pozorovať ich je však veľmi vzácne. Teraz sa to podarilo Robertovi Suggsovi a Wesleyovi Swiftovi z Marshallovho strediska pre vesmírne lety NASA.

Úspech prvej noci

V noci 7. novembra 2005 Suggs a Swift prvý raz naostro skúšali novú aparatúru na monitorovanie dopadov meteoritov na Mesiaci. Tvorí ju na pomery profesionálnej astronómie neveľký ďalekohľad s priemerom objektívu 10 palcov (25,2 centimetrov) a špeciálna videokamera. A hneď - bingo! Na neosvetlenej časti mesačného povrchu, pri okraji Mora dažďov (Mare Imbrium), veľkej dopadovej panvy, ktorú pred miliardami rokov zaliala tmavá čadičová láva, zaznamenali záblesk svetla. Bol síce asi 2,5-krát slabší, než aký ešte možno vidieť na oblohe voľným okom, no kamera ho zachytila spoľahlivo.

Takmer určite išlo o dopad meteoritu na Mesiac. Podľa všetkého patril do roja, ktorý zdanlivo vylietava zo súhvezdia Býka (latinsky Taurus). Tento roj sa preto nazýva Tauridy. Telesá z neho pravidelne vlietavajú do atmosféry Zeme koncom októbra a začiatkom novembra.

Sedemdesiat kíl TNT

Mesiac nemá atmosféru, v ktorej by telesá zažiarili ako meteory. Vstupujúce drobné vesmírne teleso, meteoroid, nepozorovane priletí až k samému povrchu a pri náraze vybuchne. Zväčša sa počas výbuchu celé vyparí. (Ako aj takmer všetky meteoroidy, ktoré bombardujú Zem, tie sa však odparujú už trením o čiastočky vzduchu v atmosfére. Na zemský povrch dopadnú už zbrzdené zvyšky veľkých kusov, takže ich dopad nemá taký výbušný charakter.)

Vedci NASA na čele s Williamom Cookeom odvodili z intenzity záblesku a parametrov roja, že meteorit mal priemer asi 12 centimetrov a pohyboval sa rýchlosťou 27 kilometrov za sekundu. Pri dopade uvoľnil energiu zodpovedajúcu zhruba 70 kilogramom trinitrotoluénu (TNT). Na mieste by mal vzniknúť kráter s priemerom 3 metre a hĺbkou 0,4 metra. Či naozaj vznikol, to bude môcť preveriť až satelit vybavený kamerami s osobitne vysokou rozlišovacou schopnosťou, prípadne nejaká budúca misia na lunárnom povrchu, robotická alebo pilotovaná. Aj Hubblov kozmický ďalekohľad totiž i z orbity okolo Zeme dokáže na Mesiaci zachytiť iba také podrobnosti, ktorých rozmery presahujú 60 metrov.

Mesiac je opäť v móde

Pozorovanie dopadov meteoritov na Mesiac v poslednom čase "vyšlo z módy". Situáciu zmenilo terajšie oživenie záujmu NASA o prirodzený satelit našej planéty, vrátane plánovaného obnovenia pilotovaných misií do roku 2018. Ide totiž aj o problém kozmickej bezpečnosti. Riziko priameho zásahu meteoritom sa javí ako malé. Väčšou hrozbou pre ľudí i prístroje budú dopadom či výbuchom vymrštené druhotné úlomky spolu so zvíreným mesačným prachom.

Umelecká vízia dopadu.

FOFO - NASA/MSFC

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Ulice Starého Mesta v Bratislave počas čiastočného lockdownu.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ľudia sú frustrovaní, krokom vlády v pandémii neveria

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Jaroslav Haščák v sprievode kukláčov pred Digital parkom.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME