SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Živé a pominuteľné ľadovce

"Ten ľad nie je večný. Je naopak veľmi pominuteľný alebo lepšie povedané veľmi živý - rastie a zmenšuje sa, a tak sa stále mení," hovorí

FOTO

Ludwig Hallinger, automechanik, ktorý trávi voľný čas skúmaním ľadových jaskýň. Perfektný úvod do prekrásnej knihy o ľadovcoch (chcelo by sa napísať rozprávkovej, ak by nešlo o populárno-vedeckú publikáciu), ktorú napísali Bernhard Edmaier a Angelika Jung-Hüttlová (z nemeckého originálu preložil Marek Beneš, vydal Junior, Říčany u Prahy 2005).

Ľadovce sú dnes vlastne paradoxne symbolom globálneho otepľovania. Veď ľadová krása, ktorá pokrývala Zem ešte do roku 1996 (vtedy vyšiel nemecký originál), je už opäť o pár percent chudobnejšia. Obsah oxidu uhličitého vo vzduchu, ktorý sa na otepľovaní podieľa, bol v čase vydania knihy 365 ppm (teda 365 častíc oxidu na milión častíc vzduchu), teraz je 378 ppm. Priemerné teploty pomaly, ale isto vzrastajú. Prognózy vedcov sú neveselé - možno už v polovici tohto storočia bude Arktída v lete bez ľadu. Nepoteší to ani ľadových medveďov, ani milovníkov ľadovej nádhery.

Tým viac poteší kniha, ktorú spoločne stvorili geologička, autorka mnohých vedeckých publikácií, a fotografujúci novinár. Je famóznym dokumentom o ľadovcoch, ako sme ich poznali v 20. storočí, a súčasne vzrušujúcim a fundovaným rozprávaním o minulosti, súčasnosti a budúcnosti ľadu v najrôznejších podobách, nech už sa vyskytuje na vode, na kontinentoch, v údoliach či veľhorách alebo hlboko v jaskyniach. Dýcha z nej mráz a ozýva sa praskanie a syčanie rozpadajúcich sa kopcov zmrznutej vody. Napriek tomu má čitateľ pocit, že sa ocitol v ľadovej pustatine v ten správny čas a s tými správnymi ľuďmi, ktorí ho prevedú modrými pláňami naprosto bezpečne.

(ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prípady na Orave

Na Orave sa celoplošne testuje, aby sa zistilo koľko nezistených prípadov sa tam aktuálne nachádza.

Testovanie poslancov.
Mimoriadne Dobré ráno

Mimoriadny podcast: Môžem ísť od soboty na prechádzku?

Ako sa sprísňujú na Slovensku pravidlá.

Ilustračné foto
Dnes píše Jaroslav Rumpli

Kováčik, najšpeciálnejší špeciálny prokurátor

Spúšť, ktorú po sebe zanechali vlády Smeru, je rozsiahlejšia, než sme si ešte aj teraz schopní pripustiť.

Dušana Kováčika zadržali aj obvinili.

Neprehliadnite tiež

Prinútiť pandy k páreniu v zajatí je ťažké.
Podcast Tech_FM

NASA sa dotkla asteroidu, odobrala vzorky

Čo nové sa udialo vo vede.

Podcast Pravidelná dávka

Čo nám priniesli antibiotiká a ako ich nahradíme?

O minulosti, súčasnosti a budúcnosti antibiotík.

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.