SME

Second Life - začnite na internete druhý život

Je to jedna z najzvláštnejších počítačových hier na svete. Nepočíta sa v nej žiadne skóre a jej autori pre hráčov nestanovili žiaden cieľ. Ich virtuálne postavy môžu debatovať s inými, navštevovať priateľov, ženiť sa a rozvádzať, živiť sa poctivou prácou

V "Druhom živote" si môžete zvoliť akýkoľvek výzor, profesiu či povahu - vytvoriť si dokonalú virtuálnu kópiu svojho ja, alebo sa naopak pustiť do vzťahov, ku ktorým by ste sa v skutočnom živote nikdy neodvážili. FOTO - SECONDLIFE.COM

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to jedna z najzvláštnejších počítačových hier na svete. Nepočíta sa v nej žiadne skóre a jej autori pre hráčov nestanovili žiaden cieľ. Ich virtuálne postavy môžu debatovať s inými, navštevovať priateľov, ženiť sa a rozvádzať, živiť sa poctivou prácou i pochybnými kšeftami, a dokonca - hrať počítačové hry. Ak si však kúpia dom, musia každý mesiac platiť daň z nehnuteľnosti v skutočných peniazoch.

SkryťVypnúť reklamu

Unikátny projekt Second Life tento mesiac prekročil hranicu 100 tisíc hráčov, či skôr obyvateľov. Neponúka len zábavu, ale aj unikátnu možnosť sociálnych kontaktov pre ľudí, ktorí ich nie vlastnou vinou v skutočnom svete nemajú dostatok.

Nájdite si novú prácu

Cieľ autorov internetovej hry Second Life, v preklade "Druhý život", bol jednoduchý - skutočne umožniť hráčom vytvoriť si kompletný nový život. Od ostatných počítačových hier sa líši absolútnou voľnosťou, ktorú dizajnéri hráčom ponechali. Hra prebieha vo virtuálnych mestách a na ostrovoch, ktoré prevádzkovatelia hry z času na čas dražia. Skupujú ich väčšinou hráči živiaci sa ako realitní makléri, ktorí ich rozdelia na menšie parcely a predávajú ďalším záujemcom. Tí môžu pozemky využiť akokoľvek: postaviť si na nich dom, otvoriť si malý obchodník či sa dohodnúť so susedmi a investovať do väčšieho projektu, napríklad zábavného parku alebo nákupného strediska.

SkryťVypnúť reklamu

Neexistuje tu žiaden konečný zoznam predmetov ako v iných hrách: hráči môžu v grafických programoch vytvárať ľubovoľné budovy či bežné potreby do domácnosti. Čas venovaný ich výrobe sa im neskôr vráti - zaujímavé predmety môžu predávať. Hráči zároveň dostávajú finančné odmeny podľa množstva ľudí, ktorí trávia čas práve na ich pozemkoch - prilákať ich tam môžu čímkoľvek, zaujímavou prírodnou scenériou, výbornými diskotékami, pretekárskou dráhou, vesmírnou stanicou či hradom s upírom.

Hráči si pre svoju postavu môžu vymyslieť ľubovoľné povolanie a dnes sú tu už prosperujúcich profesií stovky. V hre sú napríklad populárne virtuálne svadby a tak sa niekoľko ľudí živí aj špeciálne ich plánovaním a zabezpečovaním dekorácií, iní pracujú ako bodyguardi či tanečníci. V Druhom živote sa však môžete stať napríklad aj "výrobcom domácich zvierat" a vytvárať pre iné postavy domácich miláčikov na želanie. "Druhý život" totiž umožňuje vytvárať nielen vlastnú grafiku, ale aj naprogramovať pravidlá správania sa pre jednotlivé objekty - napríklad vytvoriť verného psa či motýľa, ktorý bude poletovať vo vašej záhrade. A ak si ich neviete vytvoriť sami, môžete si na to najať virtuálneho programátora.

SkryťVypnúť reklamu

Vyspelá ekonomika

V hre sa za všetko platí fiktívnymi lindenskými dolármi. Táto mena je však voľne zameniteľná za americké doláre (jeden lindenský dolár má hodnotu asi 15 halierov). Predmety, ktoré v hre vytvoríte, alebo služby, ktoré poskytnete, majú teda skutočnú hodnotu a za investovaný čas môžete zinkasovať skutočné peniaze. Na rozdiel od iných hier sa stávate vlastníkom všetkého, čo vytvoríte - na svete sú tak už tisícky hráčov, ktorí opustili svoje pôvodné povolania v skutočnom živote a živia sa len predajom virtuálneho tovaru, ktoré vytvoria v Druhom živote.

Ekonomické vzťahy v Druhom živote sú tak blízke skutočnému životu, že sa hra využíva už najmenej na dvoch amerických univerzitách pri výučbe budúcich ekonómov, zistili redaktor New York Times. Študenti si v hre môžu v praxi vyskúšať svoje podnikateľské schopnosti, pokúsiť sa nájsť medzeru na virtuálnom trhu a efektívne ju svojimi službami zaplniť.

SkryťVypnúť reklamu

Komunity pre všetkých

Druhý život sa však stal fenoménom nie kvôli dobre fungujúcej ekonomike, ale unikátnym možnostiam spoločenských kontaktov. Jednotlivé ostrovy či štvrte virtuálnych miest spájajú zväčša ľudí s podobnými záujmami. Nájdete tu ostrov pre rybárov, kde desiatky hráčov posedávajú pri brehu a preberajú najnovšie triky s návnadami, i bohémsky Montmartre zaplnený extravagantnými sochami. Sú tu štvrte pre homosexuálov, ale napríklad aj pre obdivovateľov ázijskej architektúry - samozrejme, vystavané podľa ázijských vzorov.

O pravidlách jednotlivých komunít v rámci rozhodujú zväčša samotní hráči, majitelia ostrovov. Na ostrovoch určených pre pokojný život napríklad nepovoľujú výškové stavby, aby sa nepreľudnili. Nájdete tu špeciálne oblasti "bezpečné pre deti", ale núdza nie je ani o vykričané štvrte plné diskobarov a "hráčov ľahších mravov" (a o kybersex a rozvinutý pornografický priemysel).

SkryťVypnúť reklamu

Okrem fiktívnych svetov v hre často vznikajú aj kópie mnohých skutočných miest. Po hurikáne Katrina napríklad v priebehu niekoľkých týždňov vznikla virtuálna kópia zničeného mesta Biloxi - jeho návštevníci tu mohli venovať svoje lidenské doláre, tie boli neskôr vymenené za skutočné a zaslané obetiam zo skutočného Biloxi.

Podľa amerického časopisu Wired už unikátnu možnosť spoločenských kontaktov v rámci hry využívajú aj mnohé zdravotnícke a charitatívne organizácie. Britská ARCI napríklad využíva hru v rámci terapie pre zneužívané deti z Portugalska, o ktoré sa stará. Deti s výrazne obmedzenými sociálnymi zručnosťami sa v hre učia správnej komunikácii, schopnosti spolupracovať s ostatnými v tíme. "Ľahšie nadviažu kontakt s inými, ak ich osobne nepoznajú," uviedla vedúca terapeutickej skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci ďalšieho projektu nazvaného live2give vzniklo v hre zasa zvláštne územie pre ľudí, ktorých postihla mozgová obrna. "Tu nikto nemá problém hovoriť sa s nimi, čo je presný opak toho, čo zažívajú v bežnom živote," uviedla June-Marie Mahayová z Massachusetts, ktorá sa o chorých stará. "Cítia sa stigmatizovaní svojim hendikepom, a preto sa stránia bežnej komunikácie, ktorú ostatní ľudia považujú za samozrejmú. ‚Druhý život' odstraňuje aj stigmatizáciu aj ich plachosť," povedala Mahayová. V hre existujú aj samostatné územia spravované napríklad autistami. Okrem toho, že môžu slúžiť ako bežné terapeutické skupiny, ponúkajú svojim členom aj niečo navyše - možnosť spoločne tvoriť svoje okolie a viesť aspoň v mene svojej postavy rovnaký život, ako ostatní ľudia okolo.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: TOMÁŠ BELLA, secondlife.com

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu