Cenu za najkomickejší pokus o boj proti pirátstvu za tento rok by zrejme s prehľadom získali kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger (vľavo) a herec Jackie Chan. V čínskych kinách sa tento mesiac začal premietať ich 30-sekundový spot, v ktorom popri vyhýbaniu sa superrýchlym autám debatujú o škodlivosti nelegálneho kopírovania filmov. Iniciatíva francúzskych poslancov, ktorí sťahovanie filmov bez platenia vyhlásili za legálne, by ich určite nepotešila. FOTO - REUTERS
Dolná komora francúzskeho parlamentu minulý týždeň schválila návrh na legalizáciu internetových peer-to-peer (P2P) sietí umožňujúcich bezplatnú výmenu filmov a hudby. Ak by zákon prešiel aj druhou komorou parlamentu, Francúzsko by sa stalo prvým štátom na svete, ktorý by zlegalizoval výmenu materiálov chránených autorským právom cez internet - navz3e v čase, keď väčšina ostatných západoeurópskych krajín tresty za sťahovanie filmov či hudby skôr sprísňuje.
Návrh v parlamente prešiel vo forme dvoch poslaneckých dodatkov k vládnemu zákonu, ktorého cieľom bolo pôvodne sprísniť tresty za porušovanie autorského práva. Schválený bol len vďaka tridsiatim hlasom (28 poslancov bolo proti), zvyšok z 577 poslancov francúzskeho parlamentu totiž už tesne pred Vianocami v parlamente nesedel.
Schválený dodatok predpokladá, že používatelia internetu by mali platiť mesačný poplatok vo výške asi 270 korún. Po jeho zaplatení by si mohli beztrestne z internetu sťahovať ľubovoľné súbory chránené autorským právom.
Schválenie zákona vyvolalo nevídane jednotnú reakciu zo strany hudobných vydavateľstiev a filmových spoločností, ktoré vyhlásili, že využijú "absolútne všetky možnosti" na to, aby zákon nevstúpil do platnosti.
"Bola by to katastrofa pre francúzske kiná, ovplyvnilo by to terajšiu aj budúce generácie tvorcov a umelcov," povedal šéf francúzskej únie producentov Alain Terzian.
K protestom sa pridali aj mnohí umelci, podľa ktorých zákon ohrozuje ich živobytie a vyhrážajú sa, že ak to bude nevyhnutné, budú aj "pochodovať k parlamentu". "Ak má byť hudba zadarmo, žiadam, aby štátni zamestnanci pracovali pre verejné blaho tiež zadarmo," povedal francúzsky spevák Michel Sardou.
"Je to veľmi zlý nápad, ktorý by mohol byť katastrofou pre francúzske kiná a kompletne zruinovať aj platené televízne kanály ako Canal Plus," komentoval schválený návrh zasa Nicholas Seydoux, predseda správnej rady filmovej spoločnosti Gaumont. Podľa Seydouxa poslancom hlasujúcim za zákon "nebolo celkom zrejmé, čo vlastne zákon znamená, a boli zaň len preto, aby ukázali, ako sú nezávislí od vlády".
"Nesnažíme sa zakázať všetko, snažíme sa len zabrániť, aby ľudia kradli práce iných," dodal Seydoux na margo pôvodného vládneho návrhu zákona. Jeho súčasťou je napríklad aj ustanovenie, že nahrávacie spoločnosti musia najskôr internetových pirátov varovať a až keď neuposlúchnu, môžu sa domáhať udelenia pokuty. Tá by však mohla dosiahnuť až 300-tisíc eur, piráti by takisto mohli ísť do väzenia až na tri roky. Petíciu proti takémuto zákonu podpísalo pred jeho schvaľovaním vyše 100 tisíc Francúzov.
"Vieme, že je nemožné postaviť pred súd všetkých previnilcov. Niečo ale urobiť musíme, aby sme tento obrovský problém zastavili," obhajuje ho Nicholas Seydoux.
Francúzska vláda má možnosť rozhodnutie parlamentu, ktorý prakticky udelil internetovým pirátom amnestiu, zvrátiť buď vyhlásením novej debaty o zákone, alebo ak sa jej podarí presvedčiť poslancov hornej komory, aby zákon odmietli. Konečné rozhodnutie by malo padnúť v druhej polovici januára.
Schválený zákon nadšene privítali združenia spotrebiteľov. "Nikdy sme niečo také neočakávali, ale Francúzsko opäť raz ukázalo, že je zástancom všetkých druhov slobôd," uvádza združenia UFC-Que Choisir. Vzhľadom na zvláštne okolnosti, za ktorých boli pravidlá schválené, sa však aj združenie obáva, že "toto šťastie nemusí mať dlhé trvanie".
Autor: čtk, tb