SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Google: bol to rok Wikipedie

Najpopulárnejší internetový vyhľadávač Google minulý týždeň zverejnil rebríček najvyhľadávanejších slov v roku 2005. V porovnaní s minulým rokom v ňom ubudlo celebrít a do čela sa namiesto nich dostali dve mimoriadne udalosti roka - hurikán Katrina ...

Zakladateľ internetovej encyklopédie Wikipedia Jimmy Wales. Otvorená online encyklopédia za štyri roky dobyla svet; je v nej vyše 2 milióny záznamov vo viac než 60 jazykoch.
FOTO - TASR/EPA

Najpopulárnejší internetový vyhľadávač Google minulý týždeň zverejnil rebríček najvyhľadávanejších slov v roku 2005. V porovnaní s minulým rokom v ňom ubudlo celebrít a do čela sa namiesto nich dostali dve mimoriadne udalosti roka - hurikán Katrina a ázijské tsunami.

Na absolútny vrchol rebríčka sa vďaka incidentu s odhaleným poprsím dostala Janet Jackson, druhý rok za sebou sa v ňom dokázali udržať len Harry Potter a Britney Spears. Do hornej desiatky prvýkrát prenikla aj jedna technologická novinka - herná konzola Xbox 360 od Microsoftu.

Zaujímavý je tohtoročný pohľad na "skokanov roka", slová, ktoré zaznamenali najväčší nárast záujmu surfistov. Kraľuje im portál Myspace.com, stránka populárna najmä medzi americkými tínedžermi, ktorá im umožňuje nadväzovanie kontaktov, zdieľanie obľúbenej hudby i písanie blogov. Portál v septembri odkúpil mediálny magnát Rupert Murdoch.

Na ďalších miestach sa umiestnili nový program na zdieľanie hudobných nahrávok Ares, populárny čínsky internetový portál Baidu, sieť na budovanie internetových kontaktov Orkut, hudobný obchod iTunes či počítačová hra World of Warcraft. Medzi desať skokanov roka sa dostali len dve spojenia, ktoré nesúvisia s počítačmi a internetom: hudobná skupina Green Day a Leonardo da Vinci.

Hoci sa encyklopédia Wikipedia pripravovaná samotnými surfistami v rebríčku skokanov umiestnila až štvrtá, Google vo svojom hodnotení neváhal označiť končiaci sa rok za "rok wiki". Krivka popularity encyklopédie totiž celý rok smerovala prudko nahor a zo servera wikipedia.org sa stal nový internetový fenomén.

Druhý najpopulárnejší portál Yahoo takisto nedávno zverejnil rebríček najčastejšie vyhľadávaných slov. Tento rok ho absolútne ovládli hviezdy šoubiznisu na čele s Britney Spears, ktorý zvíťazila tretíkrát za posledné štyri roky. Tento rok síce nenahrala žiadnu novú pesničku, ale porodila syna a to jej k internetovej popularite s prehľadom stačilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.

Dávne stopy naznačujú príbeh nebezpečnej púte

Stopy majú viac ako desaťtisíc rokov.

Umelecká predstava o putovaní ženy s batoľaťom cez územie, ktoré je dnes v Národnom parku White Sands. Jej stopy sa zachovali viac ako desaťtisíc rokov, vedci ich teraz podrobili detailnej analýze. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.