Simulovaný model vynášacej rakety Rokot (Hrmot).
FOTO - TASR/AP
Po niekoľkomesačnom vyšetrovaní neúspechu to v nemeckých Brémách oznámila európsko-ruská spoločnosť Eurokot, špecializovaná na vynášanie vedeckých družíc na obežnú dráhu.
Od rakety sa 8. októbra po úspešnom štarte z kozmodromu Pleseck neoddelil druhý stupeň, ktorý sa potom spolu s tretím stupňom a družicou v hodnote 135 miliónov eur zrútil do Severného ľadového oceánu severne od Grónska.
Už vtedy ruská strana pripustila, že zlyhal palubný počítač riadiaci let, pretože nedal po vyčerpaní paliva pokyn pre oddelenie druhého stupňa. Sústava potom nemohla dosiahnuť obežnú dráhu a zrútila sa.
Následné vyšetrovanie vedené štátnou ruskou komisiou zistilo nakoniec i príčinu zlyhania: bola ňou chyba v softvéri rakety, ktorej sa dopustil programátor.
Pokyn na oddelenie stupňa prišiel z riadiaceho počítača o niekoľko sekúnd neskôr než mal, a potom už nešlo situáciu zachrániť. Problém teda nebol v technike, ktorá pracovala presne podľa pokynov, ale v "ľudskom faktore".
"Podstatnou chybou však bolo, že sa tento problém nepodarilo odhaliť pri početných simuláciách štartu," prehlásil Peter Freeborn z Eurokotu, čo je spoločný podnik európskeho koncernu EADS a ruskej raketovej firmy v Chruniščeve, ktorá rakety vyrába.
Programová príprava letov preto musí byť zlepšená, dodal. Pre Rusko i pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA) bol neúspech CryoSatu veľmi nepríjemný: ESA očakávala, že sofistikovaná družica bude najmenej tri roky merať radaromhrúbku vrstiev zaľadnenia pri obidvoch zemských póloch. Doterajšie družicesledovali iba rozsah zaľadnenia, ale nie hrúbku ľadu, teda jeho celkové množstvo.
Európska agentúra teraz zvažuje, či dá vyrobiť "dvojníka" CryoSatu a pokúsi sa ho znovu dostať na obežnú dráhu.
Zdá sa, že Rokot zatiaľ úplne dôveru prípadných zákazníkov nestratil. Ak budú po terajšom odhalení príčin neúspechu a zavedenia príslušných vylepšení opäť štarty povolené, majú tieto rakety vyniesť na obežnú dráhu kórejskú komunikačnú družicu, ktorá už čaká v poradí.
Ruská raketa Rokot (Hrmot) je pôvodne vojenská, vzniknutá úpravou medzikontinentálnej balistickej strely RS-18 určenej na prepravu jadrových hlavíc na cieľ.
Po ukončení studenej vojny boli rakety prebudovávané pre mierové účely. Prvý komerčný let Rokotu sa uskutočnil v marci roku 2002. Veľa štartov bolo úspešných, napríklad v júni 2003 raketa vyniesla na obežnú dráhu i českú vedeckú družicu Mimosa.