SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Ruská raketa s družicou CryoSat spadla kvôli chybe programátora

Jeden z najväčších neúspechov vesmírneho programu v roku 2005, októbrový pád ruskej rakety Rokot s európskou družicou pre výskum polárnych ľadovcov CryoSat, spôsobil ľudský faktor - konkrétne chyba programátora.

Simulovaný model vynášacej rakety Rokot (Hrmot).
FOTO - TASR/AP

Po niekoľkomesačnom vyšetrovaní neúspechu to v nemeckých Brémách oznámila európsko-ruská spoločnosť Eurokot, špecializovaná na vynášanie vedeckých družíc na obežnú dráhu.

Od rakety sa 8. októbra po úspešnom štarte z kozmodromu Pleseck neoddelil druhý stupeň, ktorý sa potom spolu s tretím stupňom a družicou v hodnote 135 miliónov eur zrútil do Severného ľadového oceánu severne od Grónska.

Už vtedy ruská strana pripustila, že zlyhal palubný počítač riadiaci let, pretože nedal po vyčerpaní paliva pokyn pre oddelenie druhého stupňa. Sústava potom nemohla dosiahnuť obežnú dráhu a zrútila sa.

Následné vyšetrovanie vedené štátnou ruskou komisiou zistilo nakoniec i príčinu zlyhania: bola ňou chyba v softvéri rakety, ktorej sa dopustil programátor.

Pokyn na oddelenie stupňa prišiel z riadiaceho počítača o niekoľko sekúnd neskôr než mal, a potom už nešlo situáciu zachrániť. Problém teda nebol v technike, ktorá pracovala presne podľa pokynov, ale v "ľudskom faktore".

"Podstatnou chybou však bolo, že sa tento problém nepodarilo odhaliť pri početných simuláciách štartu," prehlásil Peter Freeborn z Eurokotu, čo je spoločný podnik európskeho koncernu EADS a ruskej raketovej firmy v Chruniščeve, ktorá rakety vyrába.

Programová príprava letov preto musí byť zlepšená, dodal. Pre Rusko i pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA) bol neúspech CryoSatu veľmi nepríjemný: ESA očakávala, že sofistikovaná družica bude najmenej tri roky merať radarom hrúbku vrstiev zaľadnenia pri obidvoch zemských póloch. Doterajšie družice sledovali iba rozsah zaľadnenia, ale nie hrúbku ľadu, teda jeho celkové množstvo.

Európska agentúra teraz zvažuje, či dá vyrobiť "dvojníka" CryoSatu a pokúsi sa ho znovu dostať na obežnú dráhu.

Zdá sa, že Rokot zatiaľ úplne dôveru prípadných zákazníkov nestratil. Ak budú po terajšom odhalení príčin neúspechu a zavedenia príslušných vylepšení opäť štarty povolené, majú tieto rakety vyniesť na obežnú dráhu kórejskú komunikačnú družicu, ktorá už čaká v poradí.

Ruská raketa Rokot (Hrmot) je pôvodne vojenská, vzniknutá úpravou medzikontinentálnej balistickej strely RS-18 určenej na prepravu jadrových hlavíc na cieľ.

Po ukončení studenej vojny boli rakety prebudovávané pre mierové účely. Prvý komerčný let Rokotu sa uskutočnil v marci roku 2002. Veľa štartov bolo úspešných, napríklad v júni 2003 raketa vyniesla na obežnú dráhu i českú vedeckú družicu Mimosa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pohľad do miestnosti vo Fakultnej nemocnici v Trnave, v ktorej sa podáva vakcína na prevenciu ochorenia COVID-19.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

10 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

10 h

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.

7 h

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

15 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan