Londýn 26. februára (TASR) - Globálna zmena podnebia sa netýka iba flóry a fauny, ale aj archeologických nálezísk. Dve britské štúdie predpovedajú, že v dôsledku sucha hrozí zánik tisícov historicky cenných miest.
V predchádzajúcich 50 rokoch zanikli stovky takýchto lokalít kvôli vysychaniu močarísk. "V niektorých regiónoch Británie ubúda rašelina rýchlosťou niekoľko metrov za storočie. Podobný vývoj sa pozoruje aj vo zvyšku severnej Európy," cituje Richarda Brunninga, archeológa zo Somerset County Council, časopis New Scientist.
V časopise British Archaeology Brunning píše, že s rašelinou sa vytrácajú aj historicky cenné predmety, ktoré prečkali stáročia len vďaka vlhkému podložiu. Najmä organický materiál ako drevo je v rašeline dobre konzervované, pretože vodou nasatá pôda spomaľuje jeho rozklad o tisíce rokov. Sucho a klesajúca hladina spodnej vody zánik svedectiev dôb minulých značne urýchlia.
Tieto obavy zdieľa aj Robert van de Noort z Exeter University. Ten vypočítal, že sucho zničilo v Británii 2930 pamätníkov, ďalších viac ako 10.000 môže tento osud postihnúť v nasledujúcom pol storočí. V prvom rade sú ohrozené monumenty z doby železnej a éry Rímskej ríše.