SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Udatné Kuriatko - po filme prichádza hra

Prednedávnom zavítal i do našich kín animovaný film Udatné Kuriatko, ktorý bol určený pre najmenších, ale zabavili sa pri ňom i dospelí. Ruka v ruka s rozprávkou prichádza medzi nás i hra s rovnomenným názvom. Takto si môže vyskúšať každý capart dobrodruž

Prednedávnom zavítal i do našich kín animovaný film Udatné Kuriatko, ktorý bol určený pre najmenších, ale zabavili sa pri ňom i dospelí. Ruka v ruka s rozprávkou prichádza medzi nás i hra s rovnomenným názvom. Takto si môže vyskúšať každý capart dobrodružstvo mladej kury.

Melodramatický úvodný odstavec som si jednoducho nemohol odpustiť. Možno v ňom niekto badal dávku sarkazmu, no pri tomto titule rozhodne nie je na mieste. Je síce pravdou, že Udatné Kuriatko je určené pre menších hráčov, ale rovnaký meter môžeme použiť takmer na každú hru. Otázkou teda zostáva, či sa oplatí rodičom (pretože práve tí budú loviť v peňaženke) investovať do tejto zábavky. Ako to už býva zvykom, podobné prevody film-hra využívajú arkádové prvky, familiárne nazývané skákačky a v prípade UK to nie je inak. Priznám sa, že film som zatiaľ nevidel, no zápletka musí byť každému jasná, čo však vôbec nie je problémom. Mladé kuriatko Little je outsider, v škole zažíva šikanu a s partiou verných kamarátov sa snaží dokázať, že i on niečo dokáže. Spočiatku spadnuté sebavedomie sa hlavnému hrdinovi dvíha a záver sa presúva k záchrane sveta. Nič prekvapujúce, avšak animovaná rozprávka si viac ani nežiada.

Skryť Vypnúť reklamu

Ovládanie hrdinu je jednoduché, kamera ho sníma spoza ramien a jeho úlohou je splniť jednoduché úlohy, ktoré síce majú rôzny opis, no charakter je vždy rovnaký – preskákať na určené miesto, zbierať popritom kartičky (odomykajú bonusy), žalude (pozbieraním desiatich vám pribudne jeden život) a ničiť riedko sa vyskytujúcich, avšak dotieravých protivníkov. Na ich zneškodnenie nepoužíva kura brokovnicu s odpílenou hlavňou, ale štýlové jojo. Ešte stále si myslíte, že tu nájdete čo i len kvapku krvi? Prosím vás, máme tu sviatky a preto je fajn si oddýchnuť pri pohodovom, nenáročnom titule. 

         

Beháte po rôznorodých úrovniach, skáčete, jednoduchým spôsobom likvidujete protivníkov, avšak to by bolo na kvalitnejšiu hru zúfalo málo, preto sa dočkáme sekvencií, rozvíjajúcich príbeh, ktorým nechýba vtip (v rámci možností) a hlavne výborné profily postáv. Od hrdinových priateľov, až po otca Kotko Dáka. Zo začiatku vám bude spôsobovať trable líška Foxy a jej šialený nohsled hus Lúska, no u mňa vyhrala pred prasiatkom a kačkou ryba Nasuchu. Úplne šialená postavička, predstavujúca klasickú rybičku z akvária, s helmou starodávneho skafandra na krku. Nepovie nič, no vystrúhané gagy stoja za zhliadnutie. Už len jej únos rozosmial i mňa a hoc vtip nedosahuje kvalít Nema alebo Shreka, pre najmenších pôjde o kvalitnú zábavu.

Skryť Vypnúť reklamu

Je nám známa zápletka, hrdinovia, celé dobrodružstvo sa odohráva v mestečku a preto by sme mohli prejsť k hodnoteniu. Berte však ohľad na jednu, skutočne dôležitú, vec. Toto je hra pre MALÉ deti a preto je potrebné prihliadnuť ku každej hodnotenej položke trochu inak, než to je v klasických hrách pre odrastených. Žiadne črevá rozťahané po stenách, ale infantilná skákačka. A neviem, čo sa so mnou deje, ale podobné blbinky ma začínajú stále viac priťahovať. Ehm.

GRAFIKA 8 / 10
Engine hry má v podstate komixový šat, pričom najviac detailov pobrali postavičky, hlavne náš hrdina. Okolie pozostáva z jednoduchých textúr, no nedá sa im uprieť snaha vytvoriť kompaktné a deťom blízke prostredie. Je úplne jedno, či budete skákať v meste, po záhradách alebo voľnej prírode, či dokonca lietať vo vesmíre. Účel v tomto prípade svätí prostriedky a ak nedbáte na ignorovanie sofistikovaných funkcií high-end grafických kariet, budete vy alebo skôr mladí hráči nadmieru spokojný. A myslím, že o to išlo. Mláďa nezaujmete fotorealistickým stvárnením vlnenia sa trávy, ale skôr príjemným prostredím.

Skryť Vypnúť reklamu

Animácia postavičky je na tom trochu horšie, niektoré pohyby mi pripadali príliš rýchle, akoby vypadlo zopár frameov, ale konečný výsledok zo skokov, hádzaní joja, používaní rôznych predmetov, je kladný. Pochybujem, že by sa niekto snažil vytvoriť motion capture pre kura – i keď myšlienka kury, ovešanej bielymi guličkami je vtipná sama o sebe. Filmy, ktoré uvidíte počas hrania patria medzi kvalitnejšie, avšak to sa dalo čakať, keďže predlohou je úspešný film. Aby som však len nechválil, neuškodilo by, ak by dizajnéri úrovní pridali väčšie množstvo interaktívnych predmetov, pretože prostredie mi pripadalo občas zbytočne prázdne. Nad tým sa však dieťa pozastavovať určite nebude, takže moje reptanie treba brať s rezervou.

INTERFACE 6 / 10
Ovládanie vyzerá spočiatku jednoducho a okrem pohybu musíte zvládnuť skok, použitie joja a špeciálnu činnosť. Nie je to mnoho, odozva na povel je primeraná a ak sa vám nepáči pôvodné nastavenie, nič vám nebráni v zmene ovládania – čo odporúčam, pretože defaultne nastavené klávesy zrejme navrhoval nešikovný drevorubač s kamarátom. Večným problémom podobných hier však býva kamera. Udatné Kuriatko na tom nie je až tak zle, no počas hrania som sa nevyhol manuálnemu dorovnávaniu, čo už pre menších môže byť trochu problém. Kamera je lenivá, často nestíha a ani nespočítam, koľko životov ma stáli skoky do neznáma vďaka menej inteligentnej kamere. Chce to len zvyk a občas silu vydržať. 

Skryť Vypnúť reklamu

          

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Princíp hry sme si už vysvetlili a preto len v krátkosti doplním, že okrem v opisnej časti menovaných prvkov, som sa dočkal i minihier rôzneho charakteru – od šmýkaniu sa po rúrach (preskakujete prekážky), cez jazdu autom (beháte po meste a neustále niečo niekam nosíte), naháňačky v štýle „utekám pre nepriateľom, pričom nevidím kam bežím, pretože ma kamera sníma spredu“, až po lietanie, povzbudzovanie (stláčanie kláves v určitom slede) alebo vesmírne misie. Určite sa jedná o príjemné spestrenie, no chcelo by to viac originality a ich väčší výskyt. Inak tu máme česť s klasickou detskou hopsajdou, akých máme mraky, no filmová licencia spraví svoje.

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Už sme si zvykli, že CD Projekt sa snaží tituly pre najmenších plne lokalizovať, čo sa mu podarilo i v tomto prípade, i keď z reproduktorov sa vám bude ozývať čeština. Je to tak trochu škoda, no nadávať môžete sami na seba, pretože slovenský trh by to neutiahol natoľko, aby niekto zaplatil slovenských hercov. Kvalita sa však hlasom uprieť nedá, každý kecá čisto, zreteľne. Intonácia hlasov sa mení len čiastočne, ale v tomto prípade išlo skôr o zámer, veď nik nebude klásť dôraz na precítené vyjadrenie túžby kuriatka po zbieraní svojho športového výstroja. Myslíte, že áno? Len sa pekne vráťte k svojmu F.E.A.R.-u. Hluky okolia sú zastúpené v primeranej miere a väčšinou sa jedná o jednoduché zvuky pri skokoch alebo rozbíjaní krabíc.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 3 / 10
Hlavná melódia je síce fajn, ale keď ju počúvate niekoľko hodín, začne vám to liezť na nervy. Jednoduchá skladba sa opakuje príliš často, chcelo by to výraznejšiu zmenu, ktorej sa však nedočkáme a v tomto prípade hodnotenia musím byť krutý.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Už sú dávno preč časy, kedy ste detský titul dohrali s prstom vo svojom obľúbenom otvore za hodinku, maximálne dve. Udatné Kuriatko je vcelku rozsiahle a nič vám nedaruje zadarmo. Všetko sa dá preskákať, ale niektoré pasáže mi pripadali pre mladších hráčov trochu náročnejšie, ale z vlastnej skúsenosti dobre viem, že caparti dokážu vynaložiť nenormálnu snahu, aby ten prekliaty úsek už prekonali. Kedysi dávno, keď som videl svoju sestru hrávať podobné (ešte 2D) hry, sklapla mi čeľusť – dokonale synchronizované pohyby, reflexy a i po častejšom opakovaní stále zábava. Dieťa to zvládne a je to preň výzva. Keby tak toto čítali všetci moralisti a odporcovia hier...

Skryť Vypnúť reklamu

Vaše prekážky v podobe nepriateľov budú ľahko zdolateľné, väčším problémom bude sekvencia viacerých činností v rýchlom slede za sebou. Nepomáha tomu ani kamera. Hra sa ukladá na určitých miestach, ale ak rozohranú partiu opustíte, budete musieť prejsť celú úroveň odznovu. V tom nevidím žiaden problém, len niektoré savepoitny mohli byť zvolené rozumnejšie. 

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Udatné Kuriatko je kvalitná hra pre malých. Rozhodne si ju užijú a hoci by sa dalo polemizovať o vhodnosti od troch rokov (ja by som to zvýšil o pár rôčkov), kúpou nespravíte chybu. Aj najmenší z nás sa predsa musia naučiť hrať a o pár rokov snáď každý zistí, že hry nie sú len mrhaním času.

P.S. Po poznámkach typu: Ako mohla táto blbosť dostať tak veľké hodnotenie, veď ide o hru pre malé decka, grafika nepodporuje pixel shadery 3, nie je tam vylepšovanie postavy apod., sa skúste nad sebou zamyslieť a pre istotu ešte raz zopakujem – hodnotenia sú vyslovené s prihliadnutím na koncového uživateľa. Howgh.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Rok 2020 dosiahol remízu. Bol takmer najteplejší

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Raketa Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.
Nálezy zo Sakkáry.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 752
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 123
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 616
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 438
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 701
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 614
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 270
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 230
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 186
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 069