Udatné Kuriatko - po filme prichádza hra

Prednedávnom zavítal i do našich kín animovaný film Udatné Kuriatko, ktorý bol určený pre najmenších, ale zabavili sa pri ňom i dospelí. Ruka v ruka s rozprávkou prichádza medzi nás i hra s rovnomenným názvom. Takto si môže vyskúšať každý capart dobrodruž

Prednedávnom zavítal i do našich kín animovaný film Udatné Kuriatko, ktorý bol určený pre najmenších, ale zabavili sa pri ňom i dospelí. Ruka v ruka s rozprávkou prichádza medzi nás i hra s rovnomenným názvom. Takto si môže vyskúšať každý capart dobrodružstvo mladej kury.

Melodramatický úvodný odstavec som si jednoducho nemohol odpustiť. Možno v ňom niekto badal dávku sarkazmu, no pri tomto titule rozhodne nie je na mieste. Je síce pravdou, že Udatné Kuriatko je určené pre menších hráčov, ale rovnaký meter môžeme použiť takmer na každú hru. Otázkou teda zostáva, či sa oplatí rodičom (pretože práve tí budú loviť v peňaženke) investovať do tejto zábavky. Ako to už býva zvykom, podobné prevody film-hra využívajú arkádové prvky, familiárne nazývané skákačky a v prípade UK to nie je inak. Priznám sa, že film som zatiaľ nevidel, no zápletka musí byť každému jasná, čo však vôbec nie je problémom. Mladé kuriatko Little je outsider, v škole zažíva šikanu a s partiou verných kamarátov sa snaží dokázať, že i on niečo dokáže. Spočiatku spadnuté sebavedomie sa hlavnému hrdinovi dvíha a záver sa presúva k záchrane sveta. Nič prekvapujúce, avšak animovaná rozprávka si viac ani nežiada.

Ovládanie hrdinu je jednoduché, kamera ho sníma spoza ramien a jeho úlohou je splniť jednoduché úlohy, ktoré síce majú rôzny opis, no charakter je vždy rovnaký – preskákať na určené miesto, zbierať popritom kartičky (odomykajú bonusy), žalude (pozbieraním desiatich vám pribudne jeden život) a ničiť riedko sa vyskytujúcich, avšak dotieravých protivníkov. Na ich zneškodnenie nepoužíva kura brokovnicu s odpílenou hlavňou, ale štýlové jojo. Ešte stále si myslíte, že tu nájdete čo i len kvapku krvi? Prosím vás, máme tu sviatky a preto je fajn si oddýchnuť pri pohodovom, nenáročnom titule. 

         

Beháte po rôznorodých úrovniach, skáčete, jednoduchým spôsobom likvidujete protivníkov, avšak to by bolo na kvalitnejšiu hru zúfalo málo, preto sa dočkáme sekvencií, rozvíjajúcich príbeh, ktorým nechýba vtip (v rámci možností) a hlavne výborné profily postáv. Od hrdinových priateľov, až po otca Kotko Dáka. Zo začiatku vám bude spôsobovať trable líška Foxy a jej šialený nohsled hus Lúska, no u mňa vyhrala pred prasiatkom a kačkou ryba Nasuchu. Úplne šialená postavička, predstavujúca klasickú rybičku z akvária, s helmou starodávneho skafandra na krku. Nepovie nič, no vystrúhané gagy stoja za zhliadnutie. Už len jej únos rozosmial i mňa a hoc vtip nedosahuje kvalít Nema alebo Shreka, pre najmenších pôjde o kvalitnú zábavu.

Je nám známa zápletka, hrdinovia, celé dobrodružstvo sa odohráva v mestečku a preto by sme mohli prejsť k hodnoteniu. Berte však ohľad na jednu, skutočne dôležitú, vec. Toto je hra pre MALÉ deti a preto je potrebné prihliadnuť ku každej hodnotenej položke trochu inak, než to je v klasických hrách pre odrastených. Žiadne črevá rozťahané po stenách, ale infantilná skákačka. A neviem, čo sa so mnou deje, ale podobné blbinky ma začínajú stále viac priťahovať. Ehm.

GRAFIKA 8 / 10
Engine hry má v podstate komixový šat, pričom najviac detailov pobrali postavičky, hlavne náš hrdina. Okolie pozostáva z jednoduchých textúr, no nedá sa im uprieť snaha vytvoriť kompaktné a deťom blízke prostredie. Je úplne jedno, či budete skákať v meste, po záhradách alebo voľnej prírode, či dokonca lietať vo vesmíre. Účel v tomto prípade svätí prostriedky a ak nedbáte na ignorovanie sofistikovaných funkcií high-end grafických kariet, budete vy alebo skôr mladí hráči nadmieru spokojný. A myslím, že o to išlo. Mláďa nezaujmete fotorealistickým stvárnením vlnenia sa trávy, ale skôr príjemným prostredím.

Animácia postavičky je na tom trochu horšie, niektoré pohyby mi pripadali príliš rýchle, akoby vypadlo zopár frameov, ale konečný výsledok zo skokov, hádzaní joja, používaní rôznych predmetov, je kladný. Pochybujem, že by sa niekto snažil vytvoriť motion capture pre kura – i keď myšlienka kury, ovešanej bielymi guličkami je vtipná sama o sebe. Filmy, ktoré uvidíte počas hrania patria medzi kvalitnejšie, avšak to sa dalo čakať, keďže predlohou je úspešný film. Aby som však len nechválil, neuškodilo by, ak by dizajnéri úrovní pridali väčšie množstvo interaktívnych predmetov, pretože prostredie mi pripadalo občas zbytočne prázdne. Nad tým sa však dieťa pozastavovať určite nebude, takže moje reptanie treba brať s rezervou.

INTERFACE 6 / 10
Ovládanie vyzerá spočiatku jednoducho a okrem pohybu musíte zvládnuť skok, použitie joja a špeciálnu činnosť. Nie je to mnoho, odozva na povel je primeraná a ak sa vám nepáči pôvodné nastavenie, nič vám nebráni v zmene ovládania – čo odporúčam, pretože defaultne nastavené klávesy zrejme navrhoval nešikovný drevorubač s kamarátom. Večným problémom podobných hier však býva kamera. Udatné Kuriatko na tom nie je až tak zle, no počas hrania som sa nevyhol manuálnemu dorovnávaniu, čo už pre menších môže byť trochu problém. Kamera je lenivá, často nestíha a ani nespočítam, koľko životov ma stáli skoky do neznáma vďaka menej inteligentnej kamere. Chce to len zvyk a občas silu vydržať. 

          

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Princíp hry sme si už vysvetlili a preto len v krátkosti doplním, že okrem v opisnej časti menovaných prvkov, som sa dočkal i minihier rôzneho charakteru – od šmýkaniu sa po rúrach (preskakujete prekážky), cez jazdu autom (beháte po meste a neustále niečo niekam nosíte), naháňačky v štýle „utekám pre nepriateľom, pričom nevidím kam bežím, pretože ma kamera sníma spredu“, až po lietanie, povzbudzovanie (stláčanie kláves v určitom slede) alebo vesmírne misie. Určite sa jedná o príjemné spestrenie, no chcelo by to viac originality a ich väčší výskyt. Inak tu máme česť s klasickou detskou hopsajdou, akých máme mraky, no filmová licencia spraví svoje.

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Už sme si zvykli, že CD Projekt sa snaží tituly pre najmenších plne lokalizovať, čo sa mu podarilo i v tomto prípade, i keď z reproduktorov sa vám bude ozývať čeština. Je to tak trochu škoda, no nadávať môžete sami na seba, pretože slovenský trh by to neutiahol natoľko, aby niekto zaplatil slovenských hercov. Kvalita sa však hlasom uprieť nedá, každý kecá čisto, zreteľne. Intonácia hlasov sa mení len čiastočne, ale v tomto prípade išlo skôr o zámer, veď nik nebude klásť dôraz na precítené vyjadrenie túžby kuriatka po zbieraní svojho športového výstroja. Myslíte, že áno? Len sa pekne vráťte k svojmu F.E.A.R.-u. Hluky okolia sú zastúpené v primeranej miere a väčšinou sa jedná o jednoduché zvuky pri skokoch alebo rozbíjaní krabíc.

HUDBA 3 / 10
Hlavná melódia je síce fajn, ale keď ju počúvate niekoľko hodín, začne vám to liezť na nervy. Jednoduchá skladba sa opakuje príliš často, chcelo by to výraznejšiu zmenu, ktorej sa však nedočkáme a v tomto prípade hodnotenia musím byť krutý.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Už sú dávno preč časy, kedy ste detský titul dohrali s prstom vo svojom obľúbenom otvore za hodinku, maximálne dve. Udatné Kuriatko je vcelku rozsiahle a nič vám nedaruje zadarmo. Všetko sa dá preskákať, ale niektoré pasáže mi pripadali pre mladších hráčov trochu náročnejšie, ale z vlastnej skúsenosti dobre viem, že caparti dokážu vynaložiť nenormálnu snahu, aby ten prekliaty úsek už prekonali. Kedysi dávno, keď som videl svoju sestru hrávať podobné (ešte 2D) hry, sklapla mi čeľusť – dokonale synchronizované pohyby, reflexy a i po častejšom opakovaní stále zábava. Dieťa to zvládne a je to preň výzva. Keby tak toto čítali všetci moralisti a odporcovia hier...

Vaše prekážky v podobe nepriateľov budú ľahko zdolateľné, väčším problémom bude sekvencia viacerých činností v rýchlom slede za sebou. Nepomáha tomu ani kamera. Hra sa ukladá na určitých miestach, ale ak rozohranú partiu opustíte, budete musieť prejsť celú úroveň odznovu. V tom nevidím žiaden problém, len niektoré savepoitny mohli byť zvolené rozumnejšie. 

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Udatné Kuriatko je kvalitná hra pre malých. Rozhodne si ju užijú a hoci by sa dalo polemizovať o vhodnosti od troch rokov (ja by som to zvýšil o pár rôčkov), kúpou nespravíte chybu. Aj najmenší z nás sa predsa musia naučiť hrať a o pár rokov snáď každý zistí, že hry nie sú len mrhaním času.

P.S. Po poznámkach typu: Ako mohla táto blbosť dostať tak veľké hodnotenie, veď ide o hru pre malé decka, grafika nepodporuje pixel shadery 3, nie je tam vylepšovanie postavy apod., sa skúste nad sebou zamyslieť a pre istotu ešte raz zopakujem – hodnotenia sú vyslovené s prihliadnutím na koncového uživateľa. Howgh.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.

BLOG CAFÉ EURÓPA

Café Európa: Ako dobehnúť západné platy v EÚ?

Môže sa sociálna úroveň medzi východom a západom priblížiť?

Neprehliadnite tiež

Microsoft rozseká Windows 10 Mobile, chystá modulárnu Andromedu

Nová stratégia zníži náklady na vývoj i podporu. Microsoft chce byť dostupnejší pre výrobcov.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Klimatológovia: Hurikány spôsobili tento rok najdrahšie škody v histórii

Čo hovoria odborníci na tohtoročnú rekordnú sezónu hurikánov.

Google začal linkovať adresy a telefónne čísla

Ak často prepisujete v mobile kontaktné údaje, už to nebudete musieť opakovať.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 8. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 6. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 7. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 10. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 306
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 4 730
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 994
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 614
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 767
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 578
 7. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 556
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 217
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 214
 10. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 142