Udatné Kuriatko - po filme prichádza hra

Prednedávnom zavítal i do našich kín animovaný film Udatné Kuriatko, ktorý bol určený pre najmenších, ale zabavili sa pri ňom i dospelí. Ruka v ruka s rozprávkou prichádza medzi nás i hra s rovnomenným názvom. Takto si môže vyskúšať každý capart dobrodruž

Prednedávnom zavítal i do našich kín animovaný film Udatné Kuriatko, ktorý bol určený pre najmenších, ale zabavili sa pri ňom i dospelí. Ruka v ruka s rozprávkou prichádza medzi nás i hra s rovnomenným názvom. Takto si môže vyskúšať každý capart dobrodružstvo mladej kury.

Melodramatický úvodný odstavec som si jednoducho nemohol odpustiť. Možno v ňom niekto badal dávku sarkazmu, no pri tomto titule rozhodne nie je na mieste. Je síce pravdou, že Udatné Kuriatko je určené pre menších hráčov, ale rovnaký meter môžeme použiť takmer na každú hru. Otázkou teda zostáva, či sa oplatí rodičom (pretože práve tí budú loviť v peňaženke) investovať do tejto zábavky. Ako to už býva zvykom, podobné prevody film-hra využívajú arkádové prvky, familiárne nazývané skákačky a v prípade UK to nie je inak. Priznám sa, že film som zatiaľ nevidel, no zápletka musí byť každému jasná, čo však vôbec nie je problémom. Mladé kuriatko Little je outsider, v škole zažíva šikanu a s partiou verných kamarátov sa snaží dokázať, že i on niečo dokáže. Spočiatku spadnuté sebavedomie sa hlavnému hrdinovi dvíha a záver sa presúva k záchrane sveta. Nič prekvapujúce, avšak animovaná rozprávka si viac ani nežiada.

Ovládanie hrdinu je jednoduché, kamera ho sníma spoza ramien a jeho úlohou je splniť jednoduché úlohy, ktoré síce majú rôzny opis, no charakter je vždy rovnaký – preskákať na určené miesto, zbierať popritom kartičky (odomykajú bonusy), žalude (pozbieraním desiatich vám pribudne jeden život) a ničiť riedko sa vyskytujúcich, avšak dotieravých protivníkov. Na ich zneškodnenie nepoužíva kura brokovnicu s odpílenou hlavňou, ale štýlové jojo. Ešte stále si myslíte, že tu nájdete čo i len kvapku krvi? Prosím vás, máme tu sviatky a preto je fajn si oddýchnuť pri pohodovom, nenáročnom titule. 

         

Beháte po rôznorodých úrovniach, skáčete, jednoduchým spôsobom likvidujete protivníkov, avšak to by bolo na kvalitnejšiu hru zúfalo málo, preto sa dočkáme sekvencií, rozvíjajúcich príbeh, ktorým nechýba vtip (v rámci možností) a hlavne výborné profily postáv. Od hrdinových priateľov, až po otca Kotko Dáka. Zo začiatku vám bude spôsobovať trable líška Foxy a jej šialený nohsled hus Lúska, no u mňa vyhrala pred prasiatkom a kačkou ryba Nasuchu. Úplne šialená postavička, predstavujúca klasickú rybičku z akvária, s helmou starodávneho skafandra na krku. Nepovie nič, no vystrúhané gagy stoja za zhliadnutie. Už len jej únos rozosmial i mňa a hoc vtip nedosahuje kvalít Nema alebo Shreka, pre najmenších pôjde o kvalitnú zábavu.

Je nám známa zápletka, hrdinovia, celé dobrodružstvo sa odohráva v mestečku a preto by sme mohli prejsť k hodnoteniu. Berte však ohľad na jednu, skutočne dôležitú, vec. Toto je hra pre MALÉ deti a preto je potrebné prihliadnuť ku každej hodnotenej položke trochu inak, než to je v klasických hrách pre odrastených. Žiadne črevá rozťahané po stenách, ale infantilná skákačka. A neviem, čo sa so mnou deje, ale podobné blbinky ma začínajú stále viac priťahovať. Ehm.

GRAFIKA 8 / 10
Engine hry má v podstate komixový šat, pričom najviac detailov pobrali postavičky, hlavne náš hrdina. Okolie pozostáva z jednoduchých textúr, no nedá sa im uprieť snaha vytvoriť kompaktné a deťom blízke prostredie. Je úplne jedno, či budete skákať v meste, po záhradách alebo voľnej prírode, či dokonca lietať vo vesmíre. Účel v tomto prípade svätí prostriedky a ak nedbáte na ignorovanie sofistikovaných funkcií high-end grafických kariet, budete vy alebo skôr mladí hráči nadmieru spokojný. A myslím, že o to išlo. Mláďa nezaujmete fotorealistickým stvárnením vlnenia sa trávy, ale skôr príjemným prostredím.

Animácia postavičky je na tom trochu horšie, niektoré pohyby mi pripadali príliš rýchle, akoby vypadlo zopár frameov, ale konečný výsledok zo skokov, hádzaní joja, používaní rôznych predmetov, je kladný. Pochybujem, že by sa niekto snažil vytvoriť motion capture pre kura – i keď myšlienka kury, ovešanej bielymi guličkami je vtipná sama o sebe. Filmy, ktoré uvidíte počas hrania patria medzi kvalitnejšie, avšak to sa dalo čakať, keďže predlohou je úspešný film. Aby som však len nechválil, neuškodilo by, ak by dizajnéri úrovní pridali väčšie množstvo interaktívnych predmetov, pretože prostredie mi pripadalo občas zbytočne prázdne. Nad tým sa však dieťa pozastavovať určite nebude, takže moje reptanie treba brať s rezervou.

INTERFACE 6 / 10
Ovládanie vyzerá spočiatku jednoducho a okrem pohybu musíte zvládnuť skok, použitie joja a špeciálnu činnosť. Nie je to mnoho, odozva na povel je primeraná a ak sa vám nepáči pôvodné nastavenie, nič vám nebráni v zmene ovládania – čo odporúčam, pretože defaultne nastavené klávesy zrejme navrhoval nešikovný drevorubač s kamarátom. Večným problémom podobných hier však býva kamera. Udatné Kuriatko na tom nie je až tak zle, no počas hrania som sa nevyhol manuálnemu dorovnávaniu, čo už pre menších môže byť trochu problém. Kamera je lenivá, často nestíha a ani nespočítam, koľko životov ma stáli skoky do neznáma vďaka menej inteligentnej kamere. Chce to len zvyk a občas silu vydržať. 

          

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Princíp hry sme si už vysvetlili a preto len v krátkosti doplním, že okrem v opisnej časti menovaných prvkov, som sa dočkal i minihier rôzneho charakteru – od šmýkaniu sa po rúrach (preskakujete prekážky), cez jazdu autom (beháte po meste a neustále niečo niekam nosíte), naháňačky v štýle „utekám pre nepriateľom, pričom nevidím kam bežím, pretože ma kamera sníma spredu“, až po lietanie, povzbudzovanie (stláčanie kláves v určitom slede) alebo vesmírne misie. Určite sa jedná o príjemné spestrenie, no chcelo by to viac originality a ich väčší výskyt. Inak tu máme česť s klasickou detskou hopsajdou, akých máme mraky, no filmová licencia spraví svoje.

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Už sme si zvykli, že CD Projekt sa snaží tituly pre najmenších plne lokalizovať, čo sa mu podarilo i v tomto prípade, i keď z reproduktorov sa vám bude ozývať čeština. Je to tak trochu škoda, no nadávať môžete sami na seba, pretože slovenský trh by to neutiahol natoľko, aby niekto zaplatil slovenských hercov. Kvalita sa však hlasom uprieť nedá, každý kecá čisto, zreteľne. Intonácia hlasov sa mení len čiastočne, ale v tomto prípade išlo skôr o zámer, veď nik nebude klásť dôraz na precítené vyjadrenie túžby kuriatka po zbieraní svojho športového výstroja. Myslíte, že áno? Len sa pekne vráťte k svojmu F.E.A.R.-u. Hluky okolia sú zastúpené v primeranej miere a väčšinou sa jedná o jednoduché zvuky pri skokoch alebo rozbíjaní krabíc.

HUDBA 3 / 10
Hlavná melódia je síce fajn, ale keď ju počúvate niekoľko hodín, začne vám to liezť na nervy. Jednoduchá skladba sa opakuje príliš často, chcelo by to výraznejšiu zmenu, ktorej sa však nedočkáme a v tomto prípade hodnotenia musím byť krutý.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Už sú dávno preč časy, kedy ste detský titul dohrali s prstom vo svojom obľúbenom otvore za hodinku, maximálne dve. Udatné Kuriatko je vcelku rozsiahle a nič vám nedaruje zadarmo. Všetko sa dá preskákať, ale niektoré pasáže mi pripadali pre mladších hráčov trochu náročnejšie, ale z vlastnej skúsenosti dobre viem, že caparti dokážu vynaložiť nenormálnu snahu, aby ten prekliaty úsek už prekonali. Kedysi dávno, keď som videl svoju sestru hrávať podobné (ešte 2D) hry, sklapla mi čeľusť – dokonale synchronizované pohyby, reflexy a i po častejšom opakovaní stále zábava. Dieťa to zvládne a je to preň výzva. Keby tak toto čítali všetci moralisti a odporcovia hier...

Vaše prekážky v podobe nepriateľov budú ľahko zdolateľné, väčším problémom bude sekvencia viacerých činností v rýchlom slede za sebou. Nepomáha tomu ani kamera. Hra sa ukladá na určitých miestach, ale ak rozohranú partiu opustíte, budete musieť prejsť celú úroveň odznovu. V tom nevidím žiaden problém, len niektoré savepoitny mohli byť zvolené rozumnejšie. 

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Udatné Kuriatko je kvalitná hra pre malých. Rozhodne si ju užijú a hoci by sa dalo polemizovať o vhodnosti od troch rokov (ja by som to zvýšil o pár rôčkov), kúpou nespravíte chybu. Aj najmenší z nás sa predsa musia naučiť hrať a o pár rokov snáď každý zistí, že hry nie sú len mrhaním času.

P.S. Po poznámkach typu: Ako mohla táto blbosť dostať tak veľké hodnotenie, veď ide o hru pre malé decka, grafika nepodporuje pixel shadery 3, nie je tam vylepšovanie postavy apod., sa skúste nad sebou zamyslieť a pre istotu ešte raz zopakujem – hodnotenia sú vyslovené s prihliadnutím na koncového uživateľa. Howgh.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Viola Fischerová: prežila Mengeleho pokusy

„Mňa dal (Mengele) na stranu života. A teraz som, bohužiaľ, tu a nenájdem si miesto, lebo ma to stále, stále prenasleduje. Nemám pokoja.“ Viola Sternová, ktorej príbeh vyrozprávala Veronika Homolová Rothová v knihe Mengeleho dievča, zomrela včera vo veku 94 rokov.

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

KOMENTÁRE

Nová česká celebrita, hlúpa Mary a budúcnosť ľavosúdia (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

Neprehliadnite tiež

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Desatina Američanov opustila autá, presunuli sa k Uberu

Uber a Lyft menia spotrebiteľské návyky, niektorí im veria tak ako vlastnému autu.

Kardiostimulátory majú tisíce bezpečnostných IT chýb. Zdravotníci bezpečnosť zanedbali

Má držať rytmus srdca, stačí však hackerský útok a kardiostimulátor môže zabíjať.

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu, keďže herným počítačom dokážu plnohodnotne konkurovať iba konzoly od Sony a Microsoftu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 669
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 719
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 6 805
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 489
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 344
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 6 033
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 928
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 347
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 666
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 127