Udatné Kuriatko - po filme prichádza hra

Prednedávnom zavítal i do našich kín animovaný film Udatné Kuriatko, ktorý bol určený pre najmenších, ale zabavili sa pri ňom i dospelí. Ruka v ruka s rozprávkou prichádza medzi nás i hra s rovnomenným názvom. Takto si môže vyskúšať každý capart dobrodruž

Prednedávnom zavítal i do našich kín animovaný film Udatné Kuriatko, ktorý bol určený pre najmenších, ale zabavili sa pri ňom i dospelí. Ruka v ruka s rozprávkou prichádza medzi nás i hra s rovnomenným názvom. Takto si môže vyskúšať každý capart dobrodružstvo mladej kury.

Melodramatický úvodný odstavec som si jednoducho nemohol odpustiť. Možno v ňom niekto badal dávku sarkazmu, no pri tomto titule rozhodne nie je na mieste. Je síce pravdou, že Udatné Kuriatko je určené pre menších hráčov, ale rovnaký meter môžeme použiť takmer na každú hru. Otázkou teda zostáva, či sa oplatí rodičom (pretože práve tí budú loviť v peňaženke) investovať do tejto zábavky. Ako to už býva zvykom, podobné prevody film-hra využívajú arkádové prvky, familiárne nazývané skákačky a v prípade UK to nie je inak. Priznám sa, že film som zatiaľ nevidel, no zápletka musí byť každému jasná, čo však vôbec nie je problémom. Mladé kuriatko Little je outsider, v škole zažíva šikanu a s partiou verných kamarátov sa snaží dokázať, že i on niečo dokáže. Spočiatku spadnuté sebavedomie sa hlavnému hrdinovi dvíha a záver sa presúva k záchrane sveta. Nič prekvapujúce, avšak animovaná rozprávka si viac ani nežiada.

Ovládanie hrdinu je jednoduché, kamera ho sníma spoza ramien a jeho úlohou je splniť jednoduché úlohy, ktoré síce majú rôzny opis, no charakter je vždy rovnaký – preskákať na určené miesto, zbierať popritom kartičky (odomykajú bonusy), žalude (pozbieraním desiatich vám pribudne jeden život) a ničiť riedko sa vyskytujúcich, avšak dotieravých protivníkov. Na ich zneškodnenie nepoužíva kura brokovnicu s odpílenou hlavňou, ale štýlové jojo. Ešte stále si myslíte, že tu nájdete čo i len kvapku krvi? Prosím vás, máme tu sviatky a preto je fajn si oddýchnuť pri pohodovom, nenáročnom titule. 

         

Beháte po rôznorodých úrovniach, skáčete, jednoduchým spôsobom likvidujete protivníkov, avšak to by bolo na kvalitnejšiu hru zúfalo málo, preto sa dočkáme sekvencií, rozvíjajúcich príbeh, ktorým nechýba vtip (v rámci možností) a hlavne výborné profily postáv. Od hrdinových priateľov, až po otca Kotko Dáka. Zo začiatku vám bude spôsobovať trable líška Foxy a jej šialený nohsled hus Lúska, no u mňa vyhrala pred prasiatkom a kačkou ryba Nasuchu. Úplne šialená postavička, predstavujúca klasickú rybičku z akvária, s helmou starodávneho skafandra na krku. Nepovie nič, no vystrúhané gagy stoja za zhliadnutie. Už len jej únos rozosmial i mňa a hoc vtip nedosahuje kvalít Nema alebo Shreka, pre najmenších pôjde o kvalitnú zábavu.

Je nám známa zápletka, hrdinovia, celé dobrodružstvo sa odohráva v mestečku a preto by sme mohli prejsť k hodnoteniu. Berte však ohľad na jednu, skutočne dôležitú, vec. Toto je hra pre MALÉ deti a preto je potrebné prihliadnuť ku každej hodnotenej položke trochu inak, než to je v klasických hrách pre odrastených. Žiadne črevá rozťahané po stenách, ale infantilná skákačka. A neviem, čo sa so mnou deje, ale podobné blbinky ma začínajú stále viac priťahovať. Ehm.

GRAFIKA 8 / 10
Engine hry má v podstate komixový šat, pričom najviac detailov pobrali postavičky, hlavne náš hrdina. Okolie pozostáva z jednoduchých textúr, no nedá sa im uprieť snaha vytvoriť kompaktné a deťom blízke prostredie. Je úplne jedno, či budete skákať v meste, po záhradách alebo voľnej prírode, či dokonca lietať vo vesmíre. Účel v tomto prípade svätí prostriedky a ak nedbáte na ignorovanie sofistikovaných funkcií high-end grafických kariet, budete vy alebo skôr mladí hráči nadmieru spokojný. A myslím, že o to išlo. Mláďa nezaujmete fotorealistickým stvárnením vlnenia sa trávy, ale skôr príjemným prostredím.

Animácia postavičky je na tom trochu horšie, niektoré pohyby mi pripadali príliš rýchle, akoby vypadlo zopár frameov, ale konečný výsledok zo skokov, hádzaní joja, používaní rôznych predmetov, je kladný. Pochybujem, že by sa niekto snažil vytvoriť motion capture pre kura – i keď myšlienka kury, ovešanej bielymi guličkami je vtipná sama o sebe. Filmy, ktoré uvidíte počas hrania patria medzi kvalitnejšie, avšak to sa dalo čakať, keďže predlohou je úspešný film. Aby som však len nechválil, neuškodilo by, ak by dizajnéri úrovní pridali väčšie množstvo interaktívnych predmetov, pretože prostredie mi pripadalo občas zbytočne prázdne. Nad tým sa však dieťa pozastavovať určite nebude, takže moje reptanie treba brať s rezervou.

INTERFACE 6 / 10
Ovládanie vyzerá spočiatku jednoducho a okrem pohybu musíte zvládnuť skok, použitie joja a špeciálnu činnosť. Nie je to mnoho, odozva na povel je primeraná a ak sa vám nepáči pôvodné nastavenie, nič vám nebráni v zmene ovládania – čo odporúčam, pretože defaultne nastavené klávesy zrejme navrhoval nešikovný drevorubač s kamarátom. Večným problémom podobných hier však býva kamera. Udatné Kuriatko na tom nie je až tak zle, no počas hrania som sa nevyhol manuálnemu dorovnávaniu, čo už pre menších môže byť trochu problém. Kamera je lenivá, často nestíha a ani nespočítam, koľko životov ma stáli skoky do neznáma vďaka menej inteligentnej kamere. Chce to len zvyk a občas silu vydržať. 

          

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Princíp hry sme si už vysvetlili a preto len v krátkosti doplním, že okrem v opisnej časti menovaných prvkov, som sa dočkal i minihier rôzneho charakteru – od šmýkaniu sa po rúrach (preskakujete prekážky), cez jazdu autom (beháte po meste a neustále niečo niekam nosíte), naháňačky v štýle „utekám pre nepriateľom, pričom nevidím kam bežím, pretože ma kamera sníma spredu“, až po lietanie, povzbudzovanie (stláčanie kláves v určitom slede) alebo vesmírne misie. Určite sa jedná o príjemné spestrenie, no chcelo by to viac originality a ich väčší výskyt. Inak tu máme česť s klasickou detskou hopsajdou, akých máme mraky, no filmová licencia spraví svoje.

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Už sme si zvykli, že CD Projekt sa snaží tituly pre najmenších plne lokalizovať, čo sa mu podarilo i v tomto prípade, i keď z reproduktorov sa vám bude ozývať čeština. Je to tak trochu škoda, no nadávať môžete sami na seba, pretože slovenský trh by to neutiahol natoľko, aby niekto zaplatil slovenských hercov. Kvalita sa však hlasom uprieť nedá, každý kecá čisto, zreteľne. Intonácia hlasov sa mení len čiastočne, ale v tomto prípade išlo skôr o zámer, veď nik nebude klásť dôraz na precítené vyjadrenie túžby kuriatka po zbieraní svojho športového výstroja. Myslíte, že áno? Len sa pekne vráťte k svojmu F.E.A.R.-u. Hluky okolia sú zastúpené v primeranej miere a väčšinou sa jedná o jednoduché zvuky pri skokoch alebo rozbíjaní krabíc.

HUDBA 3 / 10
Hlavná melódia je síce fajn, ale keď ju počúvate niekoľko hodín, začne vám to liezť na nervy. Jednoduchá skladba sa opakuje príliš často, chcelo by to výraznejšiu zmenu, ktorej sa však nedočkáme a v tomto prípade hodnotenia musím byť krutý.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Už sú dávno preč časy, kedy ste detský titul dohrali s prstom vo svojom obľúbenom otvore za hodinku, maximálne dve. Udatné Kuriatko je vcelku rozsiahle a nič vám nedaruje zadarmo. Všetko sa dá preskákať, ale niektoré pasáže mi pripadali pre mladších hráčov trochu náročnejšie, ale z vlastnej skúsenosti dobre viem, že caparti dokážu vynaložiť nenormálnu snahu, aby ten prekliaty úsek už prekonali. Kedysi dávno, keď som videl svoju sestru hrávať podobné (ešte 2D) hry, sklapla mi čeľusť – dokonale synchronizované pohyby, reflexy a i po častejšom opakovaní stále zábava. Dieťa to zvládne a je to preň výzva. Keby tak toto čítali všetci moralisti a odporcovia hier...

Vaše prekážky v podobe nepriateľov budú ľahko zdolateľné, väčším problémom bude sekvencia viacerých činností v rýchlom slede za sebou. Nepomáha tomu ani kamera. Hra sa ukladá na určitých miestach, ale ak rozohranú partiu opustíte, budete musieť prejsť celú úroveň odznovu. V tom nevidím žiaden problém, len niektoré savepoitny mohli byť zvolené rozumnejšie. 

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Udatné Kuriatko je kvalitná hra pre malých. Rozhodne si ju užijú a hoci by sa dalo polemizovať o vhodnosti od troch rokov (ja by som to zvýšil o pár rôčkov), kúpou nespravíte chybu. Aj najmenší z nás sa predsa musia naučiť hrať a o pár rokov snáď každý zistí, že hry nie sú len mrhaním času.

P.S. Po poznámkach typu: Ako mohla táto blbosť dostať tak veľké hodnotenie, veď ide o hru pre malé decka, grafika nepodporuje pixel shadery 3, nie je tam vylepšovanie postavy apod., sa skúste nad sebou zamyslieť a pre istotu ešte raz zopakujem – hodnotenia sú vyslovené s prihliadnutím na koncového uživateľa. Howgh.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.

Neprehliadnite tiež

Vedec z NASA: Či sme vo vesmíre sami, zistíme možno v tomto desaťročí

Vesmírna agentúra objavila planéty podobné Zemi. Môžu mať vodu aj jednoduchý život.

Ukázali nové planéty, ktoré sa podobajú na Zem

Planetárny systém TRAPPIST-1 sa skladá zo siedmych exoplanét.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Život môže vzniknúť kdekoľvek, objaviť ho bude náročné (anketa s vedcami)

Slovenskí vedci vysvetľujú, prečo je nový objav NASA taký dôležitý.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 2. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 3. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 4. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 5. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 6. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 7. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 8. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 9. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 10. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 113
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 828
 3. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 190
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 405
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 702
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 518
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 189
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 737
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 444
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 680

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop