VUT je podľa študentov jediným miestom v Čechách, kde sa automatickému rozpoznávaniu jazyka venujú. Ich systém chce aj ministerstvo obrany.
Úlohou študentov bolo vyhodnotiť asi 4000 tridsať sekundových aj kratších zvukových stop. Práve kratšie nahrávky zvládli Česi určiť najlepšie a v tejto kategórii vyhrali. "Stretli sme sa s angličtinou, čínštinou, mandarinštinou, hindštinou, jazykov bolo veľké množstvo," popisuje plnenie úlohy docent VUT Jan Černocký.
Súťažiaci mali rozlíšiť i americkú a indickú angličtinu. Vo fáze, kedy sa systém skúšal, pracovalo naraz asi 40 počítačov. Výsledný softvér na rozpoznávanie jazykov ale zvládne hodinu reči spracovať za 20 minút. Dlho trvalo, kým sa systém jednotlivé jazyky naučil, pokiaľ už si ich ale pamätá, pracuje rýchlo, tvrdí vedúci týmu Pavel Matějka. Na používanie potom podľa neho stačí bežný počítač. "Keď tie stroje necháme počúvať čínštinu, tak sa ju časom naučia," smeje sa Černocký.
"Tesne pred súťažou sme spali len dve hodiny denne. Skoro tri mesiace sme boli v škole každý deň približne 15 hodín, keď prišli zvukové nahrávky, zostávali sme tam skoro stále. Na dve hodinky sme si šli zdriemnuť a potom skontrolovať, či počítače počítajú," spomína Matějka.
Medzinárodnej súťaže sa zúčastnilo 13 priemyselných a vedeckých laboratórií z celého sveta. Cieľom bolo podľa Jána Černockého predať si skúsenosti s ostatnými vedcami, aby sa systém posunul ďalej.
Českému teamu sa to podarilo. "Pomaly sa rozbiehajúca spolupráca s dvomi univerzitami, ktoré majú o náš systém záujem," uviedol Černocký.
Univerzita zatiaľ program ponúka bezplatne. Pokiaľ podľa Černockého príde niekto so žiadosťou o zariadenie na mieru, zaplatí zaň niekoľko miliónov. Systém by mohli využívať napríklad bezpečnostné zložky. Záujem už prejavilo aj ministerstvo obrany. Program dokáže v priebehu tridsať sekúnd presne určiť jazykovú skupinu.
Nahrávky sa potom triedia do prúdov, ktoré sa ďalej spracovávajú samostatne. V praxi sa tak nahrávka dostane do rúk odborníkovi na daný jazyk a neblúdi po ministerstve, vysvetlil Černocký.
Súťaž poriada každoročne americká vládna agentúra NIST. Český tým tento rok po prvý krát pracoval sám za seba. V predchádzajúcich ročníkoch spolupracovali Česi s inými laboratóriami.