SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(15.-21. 12. 2005)

FOTO

* Tím Nicholasa Suntzeffa z NOAO (USA-Chile) s kolegami objavil v nepravidelnej galaxii Veľký Magellanov oblak (sprievodca Mliečnej cesty) svetelné "echá" vytvorené tromi supernovami, hviezdnymi explóziami. Dve z nich vybuchli z našej perspektívy pred 610 a 410 rokmi.

* Thomas McCollom a Brian Hynek z Coloradskej a tím Paula Knautha z Arizonskej štátnej univerzity (obe USA) spochybnili, že usadeniny na marsovskej planine Meridiani, kde pristála sonda Opportunity, vytvorila voda. Podľa nich vznikli vulkanizmom a dopadmi meteoritov.

* Catherine Boisvertová z Uppsalskej univerzity (Švédsko) s kolegami odvodila z preskúmania 360-miliónročného rybieho prapredka štvornožcov Panderichthys , že prví obyvatelia súše sa pohybovali na "predný náhon" (silovo dominujú predné končatiny), kým dnešní na "zadný".

* Tím Briana Sillimana z Floridskej univerzity (USA) zistil, že za veľkým ústupom slaných mokradí na juhu USA je popri suchu najmä spásanie kľúčových bylín slimákmi (na obrázku).

* Tímy Masajukiho Machidu z AIST (Japonsko), Williama Niermana z TIGR (USA) a Jamesa Galagana z MIT (USA) stanovili takmer úplné sekvencie DNA húb Aspergillus oryzae (využívaná v potravinárstve), A. fumigatus (patogén) a A. nidulans (genetický model).

* Eviatar Nevo z Haifskej univerzity (Izrael) s kolegami izoloval z huby Eurotium herbariorum, žijúcej v Mŕtvom mori, gén, ktorým reguluje extrémnu slanosť osmózou. Po jeho prenose do kvasinky Saccharomyces cerevisiae táto lepšie znášala slanosť a teplotné i oxidačné výkyvy.

* Tím Julie Ferrariovej z Imperiálneho kolégia (Veľká Británia) zistil, že vošky hrachové, ktoré symbioticky spolunažívajú s baktériami Regiella insecticola, sú odolnejšie voči smrtonosnej hube Pandora neoaphidis. A keď ich huba predsa len zabije, menej napáda susedné vošky.

* Amit Sharma z ICGEB (India) s kolegami predložil atómovú štruktúru jednej z bielkovín parazita Plasmodium falciparum, ktorá tomuto prvokovi pôvodcovi malárie umožňuje rozpoznávať ľudské červené krvinky a pomáha mu prenikať do napadnutých buniek.

* Noboru Hiroi z Medicínskeho kolégia A. Einsteina (USA) s kolegami identifikoval na ľudskom chromozóme číslo 22 oblasť, obsahujúcu jeden alebo viacero génov, ktorých alely (varianty) prispievajú k poruchám správania, ako sú hyperaktívnosť, agresia a schizofrénia.

* Tím Williama Browna z Rutgersovej univerzity (USA) doložil na Jamajčanoch, že ženy a v menšom stupni muži posudzujú podľa tanečníckej obratnosti telesnú symetriu partnerov.

FOTO - BRIAN SILLIMAN

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Peter Schutz
Mária Kolíková
Ivan Ostrochovský získal za film Služobníci Cenu Nadácie Tatra banky za umenie

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Radíme, ako vybrať slúchadlá, mobil či notebook pod stromček

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.