Pre Asima je hračka doniesť a naservírovať kávu či čaj. FOTO - SITA/AP |
j vízii je ešte ďaleko, aj keď - kto vie. Výskum inteligentných robotov ide rýchlo dopredu.
Firma Honda v polovici decembra predviedla nového humanoidného robota Asima druhej generácie. Dokáže sa pohybovať rýchlosťou 6 km/h, čo je priemerná rýchlosť ľudskej chôdze. Vysoký je 1,3 m, váži 54 kg, vie držať ruku človeka, napodobniť jeho pohyby a ísť vedľa neho. Od staršieho brata ho odlišuje najmä schopnosť robiť užitočnú prácu, môže roznášať kávu, uplatniť sa ako recepčný či informátor pre turistov.
Cieľom japonskej firmy je vytvoriť robota, ktorý bude žiť s ľuďmi a pomáhať im. Chcú tiež Asima naučiť, aby sa v určitých situáciách rozhodoval sám; v tom prípade by už naozaj bol do určitej miery inteligentný.
Tím vedcov z britských univerzít na čele s odborníkmi z Centra progresívnych technológií BAE Systems pracuje na vývoji podobných technológií. V budúcnosti pomôžu robotom v rozhodovacom procese a tzv. multi-taskingu (vykonávaní viacerých činností súbežne) tak, ako to už dokážu počítače - a ženy. Vedci chcú porozumieť tomu, ako mozog stavovcov spracúva senzorické informácie, aby sa mohol na ich základe rozhodnúť. Snažia sa nájsť aj odpoveď na otázku, ako by sa mohla zlepšiť interakcia robotov s okolím a ako naučiť robota zareagovať na každú situáciu.
V počiatočnej fáze výskumu vedci kombinujú nové informácie o činnosti mozgu zvierat a jeho vizuálnom systéme s najmodernejšou robotickou a čipovou technológiou. Využívajú najnovšie poznatky o tom, ako zvieratá spracúvajú vizuálne informácie z prostredia. Tie použijú pri stavbe počítačových modelov mozgových pochodov a potom naprogramujú do robotov, čo im dá schopnosť rozhodovať sa tak dobre ako ony.
Nové robotické technológie sa uplatnia najmä vo výskumných programoch autonómnych vozidiel, pohybujúcich sa v nebezpečnom prostredí. Ako povedal Hector Figueiredo z Centra progresívnych technológií BAE Systems: "Existuje veľa situácií, ktoré by mohli ohrozovať zdravie alebo dokonca životy ľudí. Preto je výhodnejšie, aby nebezpečné práce robili roboty alebo autonómne systémy."
(ač)