SME

Vedci preskúmali DNA sibírskych mamutov

Dva medzinárodné tímy uverejnili nové poznatky o genetickom základe jedného z ikonických zvierat neskorého praveku - srstnatého mamuta a o jeho príbuzenstve s žijúcimi slonmi.

Srstnaté mamuty dominovali faune severských oblastí Eurázie a Ameriky. ILUSTRÁCIA - ARCHÍV

Indické príbuzenstvo

V prvom prípade to bol Michael Hofreiter z Ústavu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu v Lipsku s kolegami z Nemecka, Veľkej Británie a USA. Odobrali vzorky kosti srstnatého mamuta (Mammuthus primigenius) od rieky Berelech v Jakutsku na ruskej Sibíri a vyťažili z nej DNA. Potom využili nimi zdokonalenú verziu metódy polymerázovej reťazovej reakcie. Tá umožňuje rýchlo a výberovo namnožiť konkrétnu sekvenciu DNA. Takto zrekonštruovali prakticky celý mamutí mitochondriálny genóm, ktorý tvorí vyše 16-tisíc "písmen" DNA (mitochodrie sú bunkové organely s nezávislým genetickým aparátom). Oznámili to online v časopise Nature.

Aby sa potvrdila objektívnosť a reprodukovateľnosť výsledkov lipského laboratória, postup nezávisle zopakovali laboratóriá v Cambridgei a v Londýne, ktoré vopred nevedeli, k čomu sa predbežne dospelo. Zrekonštruovanú mitochondriálnu DNA srstnatého mamuta porovnali s jej vzorkami pochádzajúcimi od afrických a indických slonov. A od ďalších vzdialenejších predkov slonov, dugongov (morské cicavce) a damanov (malé cicavce pripomínajúce hlodavce a zajace), aby získali náležitý evolučný odstup.

Africké slony sa podľa paleontológov od spoločnej línie oddelili pred asi šiestimi miliónmi rokov. Nové preskúmanie DNA to potvrdilo. Navyše ukázalo, že už o 440-tisíc rokov neskôr sa evolučne rozišli indické slony a srstnaté mamuty. Tento druh vymretých mamutov tak má najbližšie k dnešným indickým slonom. To zodpovedá jeho výskytu na severe Eurázie a Ameriky, kde ho pred chladom chránila hustá, takmer polmetrová hrdzavá srsť.

Druhý dôkaz

Hendrik Poinar z McMasterovej univerzity v Hamiltone (Kanada) s dvanástimi kolegami z vlastnej krajiny, USA, Veľkej Británie, Francúzska, Ruska a Nemecka oznámili výsledky svojho skúmania mamutej DNA v online sekcii časopisu Science (Science Express). Využili však iný prístup, takzvaný metagenómový. Pomohol im v tom exemplár srstnatého mamuta z Múzea mamutov v meste Chatanga na poloostrove Tajmyr, ktorý žil pred vyše 27-tisíc rokmi v oblasti juhovýchodného brehu sibírskeho jazera Tajmyr. Izolovali z neho DNA, ktorá patrila nielen jemu samotnému, ale aj "spolucestovateľom" v jeho pozostatkoch - baktériám, hubám, vírusom a rastlinám.

Vlastnou novou metódou sekvenovali 28 miliónov takto získaných "písmen" jadrovej DNA, teda pochádzajúcej z chromozómov v jadre bunky (jadrová DNA sa z pravekých vzoriek všeobecne získava oveľa ťažšie ako mitochondriálna.) Z toho 13 miliónov identifikovali ako mamutiu DNA. Pri jej porovnaní so zodpovedajúcimi úsekmi jadrovej DNA afrických slonov zistili 98,55-percentnú zhodu, čo podporuje spomenutý rozchod týchto dvoch druhov pred približne 6 miliónmi rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu