SME

Ozónová diera sa zmenšila

Dobrá správa pre planétu Zem a jej obyvateľov. Ako referovali odborníci NASA na decembrovej konferencii Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu, priemerná nameraná a pozorovaná veľkosť ozónovej diery nad Antarktídou sa v roku 2005 v porovnaní s ...

Aura na obežnej dráhe okolo Zeme. FOTO - NASA

Dobrá správa pre planétu Zem a jej obyvateľov. Ako referovali odborníci NASA na decembrovej konferencii Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu, priemerná nameraná a pozorovaná veľkosť ozónovej diery nad Antarktídou sa v roku 2005 v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi mierne zmenšila.

K tomuto záveru prišli veci po vyhodnotení údajov družice Aura určenej práve na monitorovanie ozónu v zemskej atmosfére. Prieskumnú družicu Aura vyniesla na obežnú dráhu Zeme vlani v júli nosná raketa Delta II zo základne Vandenberg v Kalifornii. Na palube nesie najmodernejšie výskumné zariadenia, ktoré od júla 2005 neustále kontrolujú zdravotný stav (i znečistenie) našej atmosféry v rôznych výškach nad zemským povrchom.

Podľa odhadov NASA merala ozónová diera v čase medzi septembrom a októbrom 2005 (obdobie po zime na južnej pologuli) maximálne 24,3 milióna kilometrov štvorcových, čo zodpovedá približne 500-krát ploche Slovenska. Tento rozmer je síce sezónne o trochu väčší ako vlani, ale v priemere celého roka 2005 menší ako po roky minulé.

V roku 1998 mala ozónová diera nad Antarktídou rekordnú veľkosť 26,1 milióna kilometrov štvorcových. V posledných dvanástich rokoch bola ozónová diera desať rokov väčšia ako 19,9 milióna kilometrov štvorcových. Pred rokom 1985 merala menej ako 10,4 milióna kilometrov štvorcových. Prvé družicové merania ozónu v atmosfére sa uskutočnili v roku 1979.

Ozón predstavuje pre nás, ľudí na Zemi, dva veľké protiklady. Pri povrchu, v troposfére, je pre naše zdravie škodlivý (choroby dýchacích ciest, poškodzuje imunitný systém organizmu, spôsobuje alergie), vo výškach okolo 15-50 kilometrov, v stratosfére, však pôsobí ako neviditeľný ochranný štít proti ultrafialovému žiareniu, ktorého vysokoenergetické fotóny poškodzujú živé bunky, podporujú vznik rakoviny a očných ochorení.

Ochranná ozónová vrstva nad Antarktídou podlieha sezónnym zmenám, čo do plochy i hrúbky. Ako sa predpokladá, ničenie ozónovej vrstvy podporujú chemické produkty (najmä zlúčeniny chlóru a brómu) i smog z priemyslu a automobilov. Výroba a použitie týchto chemikálií bola medzinárodne zakázaná v roku 1995. Ich hladina v zemskej atmosfére sa odvtedy pomaly znižuje.

Aj teplota vzduchu je dôležitým faktorom určujúcim veľkosť ozónovej vrstvy. Čím je stratosféra chladnejšia, tým viac sa ozón ničí a porušuje. V poslednej dekáde sa ozónová diera nad Antarktídou iba dvakrát zmenšila do jej typickej veľkosti z 80. rokov minulého storočia. Išlo o roky 2002 a 2004, ktoré boli v tejto perióde najteplejšie.

Družica Aura dohliada prístrojom Ozone Monitoring Instrument i na množstvo ozónu priamo pri zemi i jeho rozloženie až po vrchné vrstvy zemskej atmosféry. Hrúbka vrstvy antarktického ozónu v roku 2005 predstavovala asi polovicu z hrúbky nameranej pred rokom 1980.

Iné zariadenie na družici Aura - Tropospheric Emission Spectrometer - dovolilo vedcom dokonca sledovať pohyby veľkých mračien smogu i ozónu v troposfére. Ich transport bol dokázaný nad pevninou i nad oceánom. Tým sa jednoznačne ukázalo, že žiadna krajina na svete nie je schopná udržiavať nad svojím teritóriom požadovanú kvalitu vzduchu. Nemá to jednoducho v moci. Škodlivé plyny nepoznajú pri ich pohybe hranice štátov. Citlivé prístroje družice Aura dokonca niekoľko hodín sledovali pohyb mračien kysličníka dusičitého priamo nad našimi hlavami - nad Európou.

Družica Aura skúma našu planétu, jej atmosféru v rámci tzv. projektu A-train. Spolu s družicami Aqua a Parasol obiehajú našu planétu vo formácii. Do tejto konštelácie sa k nim pridajú ešte dva prieskumné satelity: CloudSat a Calypso, ktoré budú vypustené v roku 2006.

Autor: MILAN HELD(Autor je spolupracovníkom SME)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu