SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Ozónová diera sa zmenšila

Dobrá správa pre planétu Zem a jej obyvateľov. Ako referovali odborníci NASA na decembrovej konferencii Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu, priemerná nameraná a pozorovaná veľkosť ozónovej diery nad Antarktídou sa v roku 2005 v porovnaní s ...

Aura na obežnej dráhe okolo Zeme. FOTO - NASA

Dobrá správa pre planétu Zem a jej obyvateľov. Ako referovali odborníci NASA na decembrovej konferencii Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu, priemerná nameraná a pozorovaná veľkosť ozónovej diery nad Antarktídou sa v roku 2005 v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi mierne zmenšila.

K tomuto záveru prišli veci po vyhodnotení údajov družice Aura určenej práve na monitorovanie ozónu v zemskej atmosfére. Prieskumnú družicu Aura vyniesla na obežnú dráhu Zeme vlani v júli nosná raketa Delta II zo základne Vandenberg v Kalifornii. Na palube nesie najmodernejšie výskumné zariadenia, ktoré od júla 2005 neustále kontrolujú zdravotný stav (i znečistenie) našej atmosféry v rôznych výškach nad zemským povrchom.

Podľa odhadov NASA merala ozónová diera v čase medzi septembrom a októbrom 2005 (obdobie po zime na južnej pologuli) maximálne 24,3 milióna kilometrov štvorcových, čo zodpovedá približne 500-krát ploche Slovenska. Tento rozmer je síce sezónne o trochu väčší ako vlani, ale v priemere celého roka 2005 menší ako po roky minulé.

V roku 1998 mala ozónová diera nad Antarktídou rekordnú veľkosť 26,1 milióna kilometrov štvorcových. V posledných dvanástich rokoch bola ozónová diera desať rokov väčšia ako 19,9 milióna kilometrov štvorcových. Pred rokom 1985 merala menej ako 10,4 milióna kilometrov štvorcových. Prvé družicové merania ozónu v atmosfére sa uskutočnili v roku 1979.

Ozón predstavuje pre nás, ľudí na Zemi, dva veľké protiklady. Pri povrchu, v troposfére, je pre naše zdravie škodlivý (choroby dýchacích ciest, poškodzuje imunitný systém organizmu, spôsobuje alergie), vo výškach okolo 15-50 kilometrov, v stratosfére, však pôsobí ako neviditeľný ochranný štít proti ultrafialovému žiareniu, ktorého vysokoenergetické fotóny poškodzujú živé bunky, podporujú vznik rakoviny a očných ochorení.

Ochranná ozónová vrstva nad Antarktídou podlieha sezónnym zmenám, čo do plochy i hrúbky. Ako sa predpokladá, ničenie ozónovej vrstvy podporujú chemické produkty (najmä zlúčeniny chlóru a brómu) i smog z priemyslu a automobilov. Výroba a použitie týchto chemikálií bola medzinárodne zakázaná v roku 1995. Ich hladina v zemskej atmosfére sa odvtedy pomaly znižuje.

Aj teplota vzduchu je dôležitým faktorom určujúcim veľkosť ozónovej vrstvy. Čím je stratosféra chladnejšia, tým viac sa ozón ničí a porušuje. V poslednej dekáde sa ozónová diera nad Antarktídou iba dvakrát zmenšila do jej typickej veľkosti z 80. rokov minulého storočia. Išlo o roky 2002 a 2004, ktoré boli v tejto perióde najteplejšie.

Družica Aura dohliada prístrojom Ozone Monitoring Instrument i na množstvo ozónu priamo pri zemi i jeho rozloženie až po vrchné vrstvy zemskej atmosféry. Hrúbka vrstvy antarktického ozónu v roku 2005 predstavovala asi polovicu z hrúbky nameranej pred rokom 1980.

Iné zariadenie na družici Aura - Tropospheric Emission Spectrometer - dovolilo vedcom dokonca sledovať pohyby veľkých mračien smogu i ozónu v troposfére. Ich transport bol dokázaný nad pevninou i nad oceánom. Tým sa jednoznačne ukázalo, že žiadna krajina na svete nie je schopná udržiavať nad svojím teritóriom požadovanú kvalitu vzduchu. Nemá to jednoducho v moci. Škodlivé plyny nepoznajú pri ich pohybe hranice štátov. Citlivé prístroje družice Aura dokonca niekoľko hodín sledovali pohyb mračien kysličníka dusičitého priamo nad našimi hlavami - nad Európou.

Družica Aura skúma našu planétu, jej atmosféru v rámci tzv. projektu A-train. Spolu s družicami Aqua a Parasol obiehajú našu planétu vo formácii. Do tejto konštelácie sa k nim pridajú ešte dva prieskumné satelity: CloudSat a Calypso, ktoré budú vypustené v roku 2006.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Čakanie na testovanie na Orave.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.

Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Ilustračná fotografia.
Prinútiť pandy k páreniu v zajatí je ťažké.