SME

Vedci skúmajú, čo robí marihuana v ľudskom mozgu?

Pred finále súboja o Davis Cup sa objavili špekulácie o možnom dopingu jedného z našich hráčov, ktorý vraj zrejme kvôli tomu nenastúpil. Prvé neoverené informácie hovorili o marihuane. Ak by to bola pravda, potom by karty mohli ešte významne zamiešať ...

Pred finále súboja o Davis Cup sa objavili špekulácie o možnom dopingu jedného z našich hráčov, ktorý vraj zrejme kvôli tomu nenastúpil. Prvé neoverené informácie hovorili o marihuane. Ak by to bola pravda, potom by karty mohli ešte významne zamiešať najnovšie vedecké objavy. Podľa nich si totiž produkty marihuany tvoríme sami v našom vlastnom tele!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neuveriteľné? Ani nie

Akokoľvek sa to zdá neuveriteľné, vďaka medzinárodnému časopisu Neuro Endocrinology Letters, vedenom profesorom Petrom G. Fedorom, rodákom z Bratislavy, už začiatkom roku 2004 vyšli vedecké články, kde sa píše o endocannabinoidoch, látkach tvorených ľudským telom, s efektom užívania marihuany. Prvým krokom k tomuto zásadnému objavu bolo rozpoznanie cannabinoidných receptorov CB1 a CB2, bez ktorých by sme efekt marihuany nemohli vôbec vnímať.

SkryťVypnúť reklamu

Základným psychoaktívnym komponentom marihuany je delta-9 Tetrahydrocannabinol (THC), čo bolo známe už dávnejšie. Objavné je poznanie, že v našom tele si vytvárame anandamid a 2-arachidonyl glycerol, ktoré účinky THC úspešne imitujú. Keďže tieto látky sa našli v ľudskom mozgu, môžeme obrazne povedať, že my si marihuanu pestujeme vo vlastných hlavách! Ešte prekvapujúcejšie bude znieť fakt, že tieto látky odovzdávajú matky svojim deťom v materskom mlieku.

Bránia náš organizmus

Z Neuro Endocrinology Letters č. 1/2, 2004 (a vyšla aj publikácia Cannabis and Cannabinoids) sa dozvedáme, že tieto látky si nevytvárame pre akési potešenie, ale hrajú dôležitú úlohu v obrane ľudského organizmu proti neproteínovým poškodeniam (tie proteínové spôsobujú vírusy, mikróby alebo parazity). Sú tvorené príležitostne a ovládané výškou ich hladiny: nižšie koncentrácie sú stimulujúce a vyššie naopak utlmujúce.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s podozrením o užívaní marihuany u športovcov ako neprípustnej povzbudzujúcej látky by sme teda mohli argumentovať tým, že látky naznačujúce takéto užívanie vznikli pod vplyvom veľkej fyzickej i psychickej záťaže samy v tele športovca a ten je teda nevinný. Má to však háčik. Vnútorné cannabinoidy prenikajú len v malom množstve do krvi a rýchlo sa v nej rozkladajú vďaka prirodzene prítomným enzýmom. Efekt zvonku podávaného cannabinoidu a naopak jeho vnútorných analógov by sa teda mal dať rozpoznať.

Šťastie ako droga

Vďaka už zmienenému odbornému časopisu (č. 4/2004) sa však dozvedáme aj ďalšiu prekvapujúcu skutočnosť. Podľa nej by športovec mohol po vrcholnom, sebazničujúcom výkone a následnom víťazstve prežívať pocity šťastia tak intenzívne, že by si tým nechtiac vo vlastnom tele navodil látky považované za nedovolený doping. A od veľkého šťastia by o zlatú medailu i prípadný rekord prišiel. Hovoríme o objave nami tvoreného morfínu.

SkryťVypnúť reklamu

Fakt, že ľudské telo si pod tlakom fyzického výkonu tvorí svoje vlastné, vnútorné povzbudzujúce látky, tzv. endorfíny, je už všeobecne známy. Až v minulom roku sa však potvrdilo, že sme schopní tvoriť si v našom mozgu vysokoúčinný alkaloid morfín. Priekopníkom tohto objavu, ktorému mnohí kolegovia dlho neverili, je profesor George B. Stefano z Výskumného ústavu neurovied v New Yorku.

Praktické využitie

Stefano navrhuje aj praktické využitie morfínu, ktorý sa podáva aj ako prostriedok proti veľkej bolesti. Lekári by odteraz nemuseli podávať v kritických prípadoch, ale trebárs ani pri Parkinsonovej chorobe, syntetický morfín, ale len jeho iniciačné molekuly, tzv. prekurzory, ktoré spustia reťazovú reakciu vlastnú ľudskému telu s rovnakým efektom. Povzbudzujúce sú prvé pozitívne klinické výsledky, o ktorých referovali aj The New York Times a The Guardian.

SkryťVypnúť reklamu

A čo náš športovec? Ak by užíval bežnú marihuanu, jej efekt by sa mal dať odlíšiť od endocannabinoidov tvorených v ľudskom tele. No a športovec, ktorý by sa tak veľmi tešil z víťazstva, že by si sám navodil prirodzený morfín v tele, sa ešte nenašiel. Ale ktovie.

Autor: Gustáv Murín(autor je vedec a publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 858
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 688
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 589
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 310
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 890
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 830
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 721
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 652
SkryťZatvoriť reklamu