Pred finále súboja o Davis Cup sa objavili špekulácie o možnom dopingu jedného z našich hráčov, ktorý vraj zrejme kvôli tomu nenastúpil. Prvé neoverené informácie hovorili o marihuane. Ak by to bola pravda, potom by karty mohli ešte významne zamiešať najnovšie vedecké objavy. Podľa nich si totiž produkty marihuany tvoríme sami v našom vlastnom tele!
Neuveriteľné? Ani nie
Akokoľvek sa to zdá neuveriteľné, vďaka medzinárodnému časopisu Neuro Endocrinology Letters, vedenom profesorom Petrom G. Fedorom, rodákom z Bratislavy, už začiatkom roku 2004 vyšli vedecké články, kde sa píše o endocannabinoidoch, látkach tvorených ľudským telom, s efektom užívania marihuany. Prvým krokom k tomuto zásadnému objavu bolo rozpoznanie cannabinoidných receptorov CB1 a CB2, bez ktorých by sme efekt marihuany nemohli vôbec vnímať.
Základným psychoaktívnym komponentom marihuany je delta-9 Tetrahydrocannabinol (THC), čo bolo známe už dávnejšie. Objavné je poznanie, že v našom tele si vytvárame anandamid a 2-arachidonyl glycerol, ktoré účinky THC úspešne imitujú. Keďže tieto látky sa našli v ľudskom mozgu, môžeme obrazne povedať, že my si marihuanu pestujeme vo vlastných hlavách! Ešte prekvapujúcejšie bude znieť fakt, že tieto látky odovzdávajú matky svojim deťom v materskom mlieku.
Bránia náš organizmus
Z Neuro Endocrinology Letters č. 1/2, 2004 (a vyšla aj publikácia Cannabis and Cannabinoids) sa dozvedáme, že tieto látky si nevytvárame pre akési potešenie, ale hrajú dôležitú úlohu v obrane ľudského organizmu proti neproteínovým poškodeniam (tie proteínové spôsobujú vírusy, mikróby alebo parazity). Sú tvorené príležitostne a ovládané výškou ich hladiny: nižšie koncentrácie sú stimulujúce a vyššie naopak utlmujúce.
V súvislosti s podozrením o užívaní marihuany u športovcov ako neprípustnej povzbudzujúcej látky by sme teda mohli argumentovať tým, že látky naznačujúce takéto užívanie vznikli pod vplyvom veľkej fyzickej i psychickej záťaže samy v tele športovca a ten je teda nevinný. Má to však háčik. Vnútorné cannabinoidy prenikajú len v malom množstve do krvi a rýchlo sa v nej rozkladajú vďaka prirodzene prítomným enzýmom. Efekt zvonku podávaného cannabinoidu a naopak jeho vnútorných analógov by sa teda mal dať rozpoznať.
Šťastie ako droga
Vďaka už zmienenému odbornému časopisu (č. 4/2004) sa však dozvedáme aj ďalšiu prekvapujúcu skutočnosť. Podľa nej by športovec mohol po vrcholnom, sebazničujúcom výkone a následnom víťazstve prežívať pocity šťastia tak intenzívne, že by si tým nechtiac vo vlastnom tele navodil látky považované za nedovolený doping. A od veľkého šťastia by o zlatú medailu i prípadný rekord prišiel. Hovoríme o objave nami tvoreného morfínu.
Fakt, že ľudské telo si pod tlakom fyzického výkonu tvorí svoje vlastné, vnútorné povzbudzujúce látky, tzv. endorfíny, je už všeobecne známy. Až v minulom roku sa však potvrdilo, že sme schopní tvoriť si v našom mozgu vysokoúčinný alkaloid morfín. Priekopníkom tohto objavu, ktorému mnohí kolegovia dlho neverili, je profesor George B. Stefano z Výskumného ústavu neurovied v New Yorku.
Praktické využitie
Stefano navrhuje aj praktické využitie morfínu, ktorý sa podáva aj ako prostriedok proti veľkej bolesti. Lekári by odteraz nemuseli podávať v kritických prípadoch, ale trebárs ani pri Parkinsonovej chorobe, syntetický morfín, ale len jeho iniciačné molekuly, tzv. prekurzory, ktoré spustia reťazovú reakciu vlastnú ľudskému telu s rovnakým efektom. Povzbudzujúce sú prvé pozitívne klinické výsledky, o ktorých referovali aj The New York Times a The Guardian.
A čo náš športovec? Ak by užíval bežnú marihuanu, jej efekt by sa mal dať odlíšiť od endocannabinoidov tvorených v ľudskom tele. No a športovec, ktorý by sa tak veľmi tešil z víťazstva, že by si sám navodil prirodzený morfín v tele, sa ešte nenašiel. Ale ktovie.
Autor: Gustáv Murín(autor je vedec a publicista)