SME

Mobily vraj zvyšujú stres v rodinách

Mobilné telefóny zvyšujú stres v rodinách. Tvrdí to sociologička z wisconsinskej univerzity Noelle Chesleyová. V rokoch 1998 až 2001 skúmala americké rodiny s oboma pracujúcimi rodičmi a snažila sa zistiť, či má na pohodu v domácnosti nejaký vplyv vlastní

ILUSTRAČNÉ FOTO - SIEMENS

ctvo mobilného telefónu.

Podľa jej zistení mobilný telefón "znižuje úroveň spokojnosti v rodine a zvyšuje mieru stresu tým, že zotiera hranice medzi prácou a domácnosťou". Za hlavný problém sociologička považuje to, že kvôli mobilným telefónom sa veľa ľudí zaoberá prácou aj v čase, keď sú už doma s rodinou. "Množstvo ľudí má jednoducho pocit, že mobil nemôžu vypnúť," konštatovala Chelseyová v štúdii zverejnenej v decembrovom čísle amerického vedeckého časopisu Journal of Marriage and Family. "Dôkazy pozitívneho vplyvu mobilov v rodinách som naproti tomu nevedela objaviť."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sociologička u mnohých ľudí zistila "stav podobný závislosti", pri ktorom majú pocit, že musia byť neustále zastihnuteľní. Rodičia väčšinou považujú za výhodu mobilu najmä to, že nie sú tak viazaní na kanceláriu a môžu napríklad navštevovať školské akcie svojich detí. Počas nich sa však často venujú pracovným telefonátom. "Ich telá sú prítomné, ale nie sú prítomní emocionálne. To dáva dieťaťu veľmi zmiešané signály. Niekedy by bolo lepšie, keby tam rodičia radšej vôbec neboli," komentovala výsledky výskumu pre Christian Science Monitor Debbie Mandelová, ktorá vedie kurzy zvládania stresu.

Problém prenikania pracovných problémov aj do času, ktorý by mal byť vyhradený rodine, sociologička zaznamenala rovnako u mužov ako u žien. Výhradne žien sa týka problém opačný - vďaka mobilu ich často rodinní príslušníci kontaktujú aj v práci a zamestnávajú ich rodinnými problémami.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Chelseyovej je pochopiteľné, že mobilné telefóny prinášajú ľuďom aj zvýšený stres, keďže ide o úplne novú technológiu a zatiaľ sme si nestihli vytvoriť prirodzené pravidlá pre ich používanie. Okrem rodičov, ktorí sa môžu pokúsiť zbaviť ilúzie o vlastnej nenahraditeľnosti a naučiť sa mobily jednoducho vypínať, by podľa nej k riešeniu mali prispieť aj zamestnávatelia tým, že stanovia jasné pravidlá, v akých časoch možno zamestnancom telefonovať a ktoré hodiny či dni by mali byť tabu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu