SME

Operátori si budú môcť navzájom predávať voľné frekvencie

Novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorú schválil parlament mynulý týždeň, sa dotkla aj odpájania neplatičov za telekomunikačné služby.

S rádiovými frekvenciami, ktoré sa používajú na telekomunikačné služby, budú môcť operátori od januára 2007 obchodovať. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL


BRATISLAVA - Podľa novely má operátor povinnosť neplatiaceho zákazníka pred odpojením upozorniť, aby ten stihol svoju podlžnosť vyrovnať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenskí operátori to však robia aj v súčasnosti. Orange a T-Mobile najprv upozornia neplatiča niekoľkými esemeskami a reálne ho odpoja až po niekoľkých týždňoch. Podobný postup praktizuje pri pevných linkách aj Slovak Telecom. Týždeň po splatnosti faktúry upozorní neplatiča písomne. Ak zákazník neuhradí faktúru ani počas ďalšieho týždňa, systém mu automaticky zavolá a pripomenie mu, že má neuhradenú faktúru.

SkryťVypnúť reklamu

Schválená novela, ktorá upravuje aj pripojenie k internetu a oblasť telekomunikácií, prináša novinky najmä pre regulátora - Telekomunikačný úrad a operátorov. Novinkou je obchodovanie s frekvenciami. Doteraz mohol získať operátor frekvencie na prevádzku svojej bezdrôtovej siete len od úradu. Po novele s účinnosťou od 1. januára 2007 operátori budú môcť obchodovať s frekvenciami voľne. Praktickým dôsledkom bude, že ak operátor nezíska frekvenciu vo výberovom konaní priamo od úradu, bude si ju môcť kúpiť od toho operátora, ktorý ju nevyužíva. Operátorom sa tým administratívne zjednoduší prístup k frekvenciám. V niektorých krajinách západnej Európy je predaj frekvencií medzi operátormi zavedený už dlhšie.

Mierne upresnenia sa dotkli aj úradného prideľovania tzv. lukratívnych frekvencií, ktoré môže úrad prideliť len zopár záujemcom. Snahou zmien je, aby bolo výberové konanie transparentnejšie ako doteraz.

SkryťVypnúť reklamu

Proti novele sa postavil v Národnej rade ústavnoprávny výbor, podľa ktorého je novela protiústavná. "Námietky boli hlavne proti paragrafu o odpočúvaní," povedal pre SME člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Gábor Gál. Tento paragraf nariaďuje operátorom okrem sprístupnenia nahrávok v prípade potreby aj ich odšifrovanie. IVAN KAHANEC

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu