SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

V Bratislave vystavujú mikroprocesory

Originálnu výstavu Mikroprocesory - srdcia počítačov otvorili v pondelok v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Expozícia ponúka ucelený prierez históriou mikroprocesorov od prvého integrovaného obvodu na svete až po súčasné mikroprocesory, ktoré ...

FOTO - TASR

Originálnu výstavu Mikroprocesory - srdcia počítačov otvorili v pondelok v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Expozícia ponúka ucelený prierez históriou mikroprocesorov od prvého integrovaného obvodu na svete až po súčasné mikroprocesory, ktoré sa využívajú v PDA a notebookoch či viacprocesorových serveroch. Exponáty zväčša pochádzajú zo súkromnej zbierky učiteľa hardvéru na Strednej škole aplikovanej kybernetiky v Hradci Králové Patrika Veselíka.

Lákadlom výstavy je nielen prvý mikroprocesor na svete z novembra 1971, ale aj prvé počítače vyrábané na Slovensku. Milovníci počítačov sa zoznámia aj s najnovšou verziou dvojjadrového serverového procesora Intel Itanium 2, ktorý obsahuje viac než 1,7 miliardy tranzistorov.

Usporiadatelia pripravili pre návštevníkov vedomostné súťaže o hodnotné ceny. Hlavnou cenou je výkonný osobný počítač či predplatné odborných mesačníkov.

Výstavu zorganizovali pri príležitosti 40. výročia vzniku Moorovho zákona, ktorý charakterizuje vývoj celého počítačového odvetvia. Pre verejnosť bude prístupná do polovice februára 2006.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.