SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Kolty zavesené prekliato nízko

Divoký západ už dávno nepatrí medzi privilegované témy filmovej produkcie. A iba o máličko lepšie sa mu darí v počítačových hrách. Málokto by preto čakal, že ak sa niekto podujme spracovať western do hernej podoby, urobí to silne inšpirovaný sériou ...

ILUSTRAČNĚ FOTO

Divoký západ už dávno nepatrí medzi privilegované témy filmovej produkcie. A iba o máličko lepšie sa mu darí v počítačových hrách. Málokto by preto čakal, že ak sa niekto podujme spracovať western do hernej podoby, urobí to silne inšpirovaný sériou Grand Theft Auto. Tento krok však určite nie je nelogický.

Časy kovbojov znamenali pre mnohých dobu absolútnej slobody a skutočne neobmedzených možností. A podľa vzoru GTA vám aj GUN umožní vybrať si vo veľkom otvorenom svete "svoju cestu". Môžete pomáhať šerifovi, hľadať zlato v horách, farmárčiť alebo skúsiť indiánske lovecké chodníčky. Tieto herné mechanizmy však nie sú príliš prepracované a priemerný hráč sa bude venovať výlučne hlavnej príbehovej línii. Tá je - najmä pokiaľ ide o scenár - priam excelentná. Príbeh pomsty, rozprávkového pokladu a hľadania vlastných koreňov sa nevyhýba westernovým klišé, ale príbeh je podávaný tak sugestívne, autenticky krvavo a s takou kadenciou, že by sa za to nemusel hanbiť žiadny filmový hit. Virtuálny kameraman a režisér by mohli vyučovať takmer všetkých ostatných herných tvorcov. Upozorňujeme však, že nejde o žiadnu rodinnú zábavu!

Ak odhliadneme od relatívnej jednoduchosti a kratšej hernej doby, všetko, čo v rámci príbehu budete vykonávať, funguje skvele. Výborné jazdenie na koni, perfektné zbrane, vysoká variabilita a hlavne nekompromisná atmosféra. Tá pôsobí magicky a vy budete doslova prikovaný k monitoru.

Horšie je na tom technické spracovanie. Mnohé efekty sú "na silu" a samotný svet či postavy trpia nedostatočným spracovaním, výnimkou sú asi len príbehové animácie a celkovo nadpriemerná "štýlovosť". Nám to však nijako výrazne nevadilo. Možno aj vďaka zážitku, ktorý GUN pripravil pre uši. Začnime excelentným dabingom, v ktorom budete okrem iných počuť Krisa Kristoffersona alebo Rona Pearlmana. Možno ešte výraznejším plusom je monumentálna hudba, ktorá vás chytí od prvých tónov v úvodnom menu hry.

Každému milovníkovi westernov teda môžeme GUN odporučiť. Škoda, že z jeho potenciálu autori nevyťažili ešte trocha viac. Nebyť kratšieho príbehu a nižšej náročnosti, mohol z toho byť obrovský hit.

www.gunthegame.com

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

18 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

8 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan