RECENZIA

Lexmark E342n - vysoká rýchlosť tlače pre vašu sieť

Inštalácia sieťovej tlačiarne môže byť jednoduchšia ako by ste si mysleli. Lexmark E342n po kúpe nielenže poskytne kapacitu na 2500 výtlačkov bez výmeny spotrebného materiálu, ale prinesie i rýchlosť 28 výtlačkov za minútu a jednoduchú správu s dokonalým

prehľadom o stave tlačiarne.

Ak máte viacero počítačov prepojených v sieti, je neekonomické pre každý z nich prevádzkovať samostatnú tlačiareň. Moderné riešenia vám umožnia zdieľať tlačiareň bez nutnosti jej priameho pripojenia k PC a pomôžu vám zistiť, ktoré pracovisko sa akým objemom výtlačkov podieľa na využívaní. To všetko ponúka v základnej výbave dnes testovaný model.

Už prvý pohľad na telo E342n naznačuje, že výrobca zostal pri osvedčenom robustnom dizajne, ktorý je optimalizovaný pre kancelárske nasadenie, kde je potrebné zaistiť, aby každý z konštrukčných dielcov odolal intenzívnemu náporu viacerých používateľov. Kompaktné telo je skonštruované tak, aby z rámca tela prečnievalo do okolitého priestoru minimum prvkov a priestorové nároky na umiestnenie boli čo najnižšie.


FOTO - MILAN GIGEL

I keď tlačiareň podporuje prácu s formátmi papiera ktoré sú o čosi dlhšie ako A4, hĺbka tlačiarne nie je pri nasadení v Európe väčšia, ako je nevyhnutné. Zásuvka automatického podávača papiera je nastaviteľná v dvoch rôznych dĺžkach a tak sa zvýšené priestorové nároky prejavia iba v USA či Japonsku, kde predĺženú zásuvku zakrýva kryt, ktorý tvorí základné príslušenstvo. Pokiaľ budete používať iba štandardizovaný formát A4, zaobídete sa i bez neho.


FOTO - MILAN GIGEL

Dominantou čelného panela je podsvietený dvojriadkový maticový LCD displej, ktorý spolu s tlačidlami slúži na jednoduché konfigurovanie a obsluhu tlačiarne. Pomocou neho dokážete zaistiť zdieľanie i bez toho, aby ste použili konfiguračný softvér na PC. Nechýba ani prístup k automatickému a ručnému podávaču tlačových médií.


FOTO - MILAN GIGEL

Vstupný zásobník na médiá umožňuje pomocu farebne odlíšených vodiacich líšt pohodlné nastavenie požadovaného formátu pre priamočiare zavedenie do tlačovej sústavy. Kapacita zásobníka je štandardne 250 listov, na trhu je však i model E342tn, ktorý je vybavený sekundárnym zásobníkom s kapacitou 550 listov. To umožňuje nielen selektívny výber tlačového média (napr. kancelársky papier / formulár) ale i predĺženie polčasu plnenia v prostrediach s intenzívnou záťažou (celková kapacita je 800 listov).


FOTO - MILAN GIGEL

Ručný štrbinový podávač umiestnený pod ovládacím blokom slúži na manuálne zavedenie iného typu média alebo vloženie obálky či podobne. Podávací mechanizmus je vybavený spínacím senzorom a motorickým návinom, takže po zasunutí média sa automaticky spustí mechanika, ktorá zavedie časť média do tlačovej dráhy a zarovná ho. Okraje podávača sú posuvné a automaticky sú súkolesím osovo centrované.


FOTO - MILAN GIGEL

Vrchná časť tlačiarne slúži ako výstupný zásobník pre výtlačky. Výklopný držiak zamedzuje skĺznutiu výtlačkov na zem ak sú tlačové úlohy objemnejšie, alebo je v miestnosti intenzívnejšie prúdenie vzduchu. Preto je vhodné, aby bol v multiužívateľskom prostredí vysunutý. Celková kapacita dosahuje priemerných 150 výtlačkov.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípade, že sa rozhodnete použiť neštandardné tlačové médium, ktoré nie je vhodné v tlačovej dráhe prehýbať, môžete použiť zadný výstupný zásobník s kapacitou jedného listu. Ten vznikne po odklopení veka fixačnej jednotky. Ak to skombinujete s ručným podávačom, mechanizmus sa k médiu zachová čo najšetrnejšie.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri manipulácii však buďte opatrní. Fixačná jednotka sa zahrieva až na teplotu 180 °C, takže veko otvárajte iba bezprostredne pred použitím, aby ste zamedzili nechcenému vniknutiu cudzích predmetov a tým možnému riziku požiaru.


FOTO - MILAN GIGEL

Sieťový napájač so štandardizovaným konektorom je doplnený o mechanický vypínač. Tlačiareň je vybavená viacerými režimmi energetickej úspory, kde je príkon minimalizovaný až na hranicu 6 wattov, čo zodpovedá viacerým ekologickým normám. Ak však používate tlačiareň v domácej kancelárii, mechanickým vypínaním môžete ušetriť. Ročná pohotovostná spotreba pri 6 wattoch 24 hodín denne s tarifou D2 (3,85 Sk/kWh) predstavuje približne 202Sk. Nevýhodou je však čiastočné obmedzenie používateľského komfortu, ktorý pohotovostný režim poskytuje.


FOTO - MILAN GIGEL

O tom, že tlačiareň je skutočne všestranná svedčí i mnoho rozhraní, ktoré pre pripojenie k počítaču či sieti poskytuje. Pre staršie systémy poslúži paralelný port, súčasné počítače využijú rozhranie USB 2.0 a v pracovných skupinách zohrá úlohu ethernet 10/100 Base-TX. Podporovanými platformami sú Windows a Mac OS X, nechýba ani plná podpora pre Linux či Novell. Veľkú úlohu zohráva i inštalačný sprievodca pre ovládače, ktorý automaticky rozozná, akým spôsobom sa k tlačiarni dostanete. V prípade že uprednostňujete bezdrôtové pripojenie, vo forme voliteľných doplnkov je dostupný i adaptér pre WiFi pripojenie pomocou štandardu IEEE 802.11b.


FOTO - MILAN GIGEL

Ešte predtým, ako sa však do inštalácie pustíte, nesmiete zabudnúť na upozornenia výrobcu aby ste odstránili všetky ochranné prvky. Ich farebné odlíšenie vám pomôže a tak nepotrebujete pre inicializáciu odbornú pomoc.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prevádzke budete okrem papiera pracovať i s iným spotrebným materiálom. Prvým je tonerová kazeta, ktorá sa na trh dodáva s výťažnosťami 2500 a 6000 výtlačkov pri 5 percentnom pokrytí. Počas plynúcej záruky ju budete meniť za originálny spotrebný materiál, pričom po uplynutí môžete experimentovať i s alternatívami.


FOTO - MILAN GIGEL

Kazeta je vybavená čipom, ktorý umožňuje pri správe tlačiarne lepšie identifikovať spotrebu pigmentového prášku a tým poskytnúť informácie o zostávajúcej kapacite a nutnosti výmeny. Keďže tlačiareň umožňuje centralizovanú správu, tonery môžu byť objednané načas, ešte predtým ako tlačiareň zažiada o ich výmenu. Ak preložíte čiastočne minutý toner do druhej tlačiarne, informácia o jeho stave zostane zachovaná.


FOTO - MILAN GIGEL

Druhým spotrebným materiálom je optický valec, ktorého životnosť dosahuje v bežných prevádzkových podmienkach 30 tisíc výtlačkov. Pri jeho výmene je vhodné uskutočniť i priebežnú údržbu, aby bola životnosť tlačiarne čo najdlhšia. Samotná výmena je však nenáročná.


FOTO - MILAN GIGEL

Používateľské rozhranie je vďaka dvom riadkom prehľadné a podsvietenie vám pomôže v nedostatočne osvetlených priestoroch, kde sú zväčša tlačiarne odsúvané mimo centra kancelárskeho diania. Lokalizácia však dostupná nieje a tak sa budete musieť uspokojiť s angličtinou.


FOTO - MILAN GIGEL

Ovládanie a navigáciu zaisťuje 6 mikrospínačov, ktoré nezlyhávajú ani pri zdĺhavom preklikávaní sa menu systémom.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste však získali prehľad o tom, kde sú jednotlivé funkcie umiestnené, môžete tlačiareň požiadať o vytlačenie stromu menusystému. To dosiahnete priamo z ponuky, alebo si na pomoc môžete prizvať web rozhranie.


Tlačiareň využíva technológiu monochromatickej laserovej tlače s mesačnou výťažnosťou 15 tisíc výtlačkov. Optické rozlíšenie dosahuje hardvérových 1200x1200 DPI, technológia mikroposunu optiky však umožňuje dosiahnuť výstupnú kvalitu približujúcu sa k natívnym 2400x2400 dpi výtlačkom. Výrobca označuje tento jemný režim tlače označením 2400 Image Quality. Srdcom tlačiarne je 366 MHz RISC procesor, ktorý v základnej konfigurácii obsluhuje 32MB operančnej pamäti rozšíriteľnej na 160 megabajtov. Prvý výtlačok opustí tlačiareň už po necelých ôsmich sekundách, pričom pri formáte A4 dosahuje rýchlosť tlače až 28 strán za minútu. Tlačiareň má veľmi tichú prevádzku a poskytuje všetky moderné funkcie - substitúciu fontov, umožňuje používať vopred nahraté formuláre a disponuje funkciami centralizovanej správy a účtovania výtlačkov. Tlačové úlohy prijíma vo formátoch PCL6 a PostScript 3.

Tlačový ovládač poskytuje jednoduché nastavenie parametrov a používa prispôsobené dialógové okná. Okrem angličtiny je dostupné rozhranie i v češtine, takže pri ovládaní by nemali nastať žiadne problémy.


Pre konfiguráciu v sieti je pribalený softvérový nástroj, ktorý tlačiareň vyhľadá a umožní nastavenie jej IP adresy. To zjednodušuje administráciu a umožňuje nastavenie sieťových parametrov i bez toho, aby bol správca fyzicky prítomný pri pripájaní tlačiarne. Všetky úlohy zjednodušuje i dodávaný softvér MarkVision Professional.


Do detailu je prepracované i web rozhranie, ktoré je dostupné pomocou internetového prehliadača. Implicitne je prístup k nastaveniam neobmedzený, možné je však definovať prístupové heslo pre zabezpečenie pred nepovolenými prístupmi. Ak sú vaše zariadenia dostupné i z internetu a firewall má príliš voľné pravidlá, nezabudnite na zabezpečenie. Web rozhranie umožňuje v plnej miere meniť nastavenia tlačiarne, sledovať stav spotrebného materiálu a vyťaženie, pričom nechýba ani priame napojenie na internetové služby vrátane aktualizácie firmvéru.


Dostupnosť spotrebného materiálu je na slovenskom trhu bezproblémová, ceny sú nasledovné:

Názov

Výťažnosť

Cena bez DPH

Tonerová náplň 6 000 výtlačkov pri 5 percentom pokrytí

3 728 Sk

Optoelektrická jednotka 30 000 výtlačkov

1 904 Sk

Tlačiareň Lexmark E342n je možné hodnotiť ako kvalitnú, výkonnú a tichú tlačiareň pre nasadenie v malých a stredne veľkých pracovných skupinách. Široké možnosti konektivity, jednoduchá správa a údržba sú spolu s prepracovanými ovládačmi s jednoduchou inštaláciou prednosťami pre nasadenie v administratívnych prostrediach. Mechanické vyhotovenie zodpovedá strednej intenzite záťaže, pričom výtlačky veľmi kvalitne reprodukujú nielen text, ale i grafiku. Rýchlosť tlače na hranici 28 výtlačkov formátu A4 za minútu umožňuje nasadenie i pri rozsiahlejších pracovných úlohách.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.mojlexmark.sk/www/gen_page.php?pid=210
Odporúčaná cena: 14 980 Sk bez DPH


FOTO - MILAN GIGEL

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.

Neprehliadnite tiež

Morský koník ako zberač odpadu a smutný osud tigra. Pozrite si finalistov o najlepšieho fotky prírody

Wildlife Photographer of the Year organizuje Prírodopisné múzeum v Londýne.

Cesty na zmenu klímy nie sú pripravené, asfalty nevyhovujú

Na plánované fungovanie ciest je dnes už príliš teplo.

YouTube končí s platenými kanálmi, ľudí nezaujali

Výpadky príjmov majú tvorcom obsahu nahradiť nové projekty.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 959
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 887
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 770
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 395
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 273
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 151
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 735
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 651
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 494
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 236