Samsung SGH-E760: prvý mobil, s ktorým možno ľubovoľne triasť

Nedávno prebehla svetom správa o mobiloch Samsung, ktoré sa ovládajú pohybom. My vás s takýmto mobilom zoznámime v slovenskej premiére.

Samsung SGH-E760 vyzerá na prvý pohľad ako jedno z ďalších elegantných véčok. No nie je to obyčajný telefón.

Dizajn a klávesnica
Samsung je výborný žiak - od vynálezcu mobilného telefónu v tvare V, americkej Motoroly sa toho rýchlo veľmi veľa naučil. Spoločne s Motorolou tak patrí k lídrom na trhu s kvalitne spracovanými véčkami. Kórejský výrobca stavia svoj úspech na solídnej konštrukcii a nezameniteľnom dizajne, ktorý je charakteristický pre všetky véčka. Model SGH-E760 má veľmi jednoduchý dizajn, ktorý striedmosťou mnoho získal. Na prednom paneli použil výrobca hliník, ostatné časti krytu sú z matného pogumovaného plastu. Elegancia, ktorú čiernej dodávajú strieborné doplnky je vždy presvedčivá a inak to nie je ani teraz. Telefón má kompaktné rozmery 88 x 44 x 23 mm, váži príjemných 87 gramov a výborne sadne do ruky aj napriek tomu, že patrí k útlejším véčkam.
Na prednom paneli zaujme okrem kvalitnej povrchovej úpravy netradične riešený displej, ktorý výrobca vložil do kruhu s priemerom 2 cm. Položky na displeji rešpektujú okraj kruhu a výsledné zobrazenie je príjemnou zmenou v porovnaní s „obyčajnými“ véčkami. Okrem kruhového displeja je na prednom paneli len pod ochranným sklíčkom vsadená šošovka fotoaparátu a logo výrobcu.
Samsung šetril aj funkčnými tlačidlami na bokoch telefónu. Napravo je len jedno multifunkčné tlačidlo na ovládanie mobilu pohybom, vľavo zas dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. Na vrchnej časti je umiestnený len otvor na uchytenie šnúrky a v spodnej časti je pod tradičnou krytkou schovaný univerzálny konektor na pripojenie príslušenstva a nabíjačky.
Na zadnej strane je veľmi originálne umiestnený reproduktor v masívnych priečnych vlisoch do krytu. V ich strede je umiestený aj mechanizmus na otváranie krytu, v ktorom je neoddeliteľne umiestnená batéria.
Po otvorení telefónu na náš nečaká žiadne prekvapenie. Výrobca opäť použil peknú kombináciu strieborného a čierneho plastu. Strieborný je len rám okolo displeja a klávesnica spolu s päťsmerovým tlačidlom a funkčnými klávesmi.
Dizajnéri veľmi pekne zvládli detail kĺbu, na ktorom sa otáča displej, aj vďaka použitým materiálom nevystupuje zbytočne do popredia a nepôsobí masívnym dojmom.
Päťsmerový joystick, funkčné klávesy i samotná klávesnica sú zapustené v jednej rovine v tele telefónu. Všetky klávesy sú dostatočne veľké a pohodlne sa ovládajú.

Displej
Displej telefónu má rozlíšenie 176 x 220 bodov a zobrazí 262144 farieb. Popisovať kvalitu displejov Samsungu nemá zmysel – patria k najlepším na trhu. Náhľadový OLED displej má rozlíšenie 96 x 96 bodov. Okraje displeja kopírujú kruhový tvar a výrobca mu prispôsobil aj grafiku.
Na displeji sa zobrazujú informácie o stave signálu a úrovni batérie spolu s časom a textom, ktorý si môžete sami zvoliť.
Na displeji sa zobrazuje aj informácia o prichádzajúcom hovore – spolu s animovanou ikonou vidíte aj telefónne číslo. Samsung SGH-E760 trpí nedostatkom starších modelov – informácia o nezdvihnutom hovore sa zobrazí len na niekoľko sekúnd a potom displej zhasne. O tom, či vám niekto volal sa musíte presvedčiť len otvorením krytu.
Ak si zapnete MP3 prehrávač, na displeji sa zobrazí animovaný ekvalizér.

Ovládanie
Samsung SGH-E760 má rovnaké ovládanie, ako ostatné modely Samsungu. Základným ovládacím prvkom je päťsmerové tlačidlo, ktoré dopĺňajú dve kontextové funkčné tlačidlá pod displejom, zelené a červené tlačidlo na prijatie/ukončenie hovoru a tlačidlo „C“ na zrušenie voľby alebo krok späť.
Päťsmerové tlačidlo ohraničené pochrómovanou lištou je zapustené do povrchu, v jeho strede sa nachádza mierne vyvýšené potvrdzovacie tlačidlo. Tvrdohlavosť, akou Samsung rieši funkciu stredného potvrdzovacieho tlačidla berie dych. Napriek neustálym protestom výrobca tlačidlu opäť v základnom stave priradil nemennú funkciu spustenia WAP prehliadača a tlačidlo sa zmení na potvrdzovacie až vstupom do menu. V praxi to vyzerá tak, že v základnom stave zo zotrvačnosti i zvyku logicky stlačíte potvrdzovacie tlačidlo, ak chcete vstúpiť do menu a browser, ktorý sa spustí vás privádza do zúrivosti. Už dlho žiaden svetový výrobca takto nešťastne neriešil vstup do menu. Budete sa musieť veľa učiť, aby ste si na takýto spôsob ovládania telefónu zvykli.

Menu a ovládací softvér
Menu telefónu tvorí klasická skupina deviatich farebných a pekne animovaných ikoniek. Na základnej obrazovke sa spolu s ikonami zobrazuje aj čas a ikony signalizujúce zapnuté služby, napríklad Bluetooth. Každá ikona má aj svoje textové značenie v hlavičke menu.
Menu tvoria tieto ikony: záznamy o hovoroch, telefónny zoznam, aplikácie, súborový manažér, správy, prehliadač, kalendár, fotoaparát, nastavenia.
Submenu je textové, jednotlivé riadky možno navoliť aj stlačením príslušného poradového čísla na klávesnici. Nechýbajú praktické bublinky, ktoré ukazujú dodatočné informácie. Aj v tomto modeli sa po stlačení zeleného tlačidla zobrazí prakticky urobený prehľad hovorov.

Funkcie
Model E760 patrí k výborne vybaveným telefónom. Výbava má základ v modeli E720.

Kontakty
Do telefónneho zoznamu sa dostanete dvomi spôsobmi: buď klasicky pravým funkčným tlačidlom alebo cez samostatnú ikonku v menu. Samsung opäť nepochopiteľne neumožňuje nastaviť otvorenie telefónneho zoznamu prostredníctvom pohybu päťsmerového tlačidla.
Po otvorení kontaktov sa na obrazovke objaví najprv vyhľadávací riadok a pod ním sú zoradené kontakty podľa abecedy. Telefón dokonale spolupracuje so SIM kartou a záznamy sú zmiešané, každý je označený príslušnou ikonou. Ku každému kontaktu možno priradiť 9 položiek, zaradiť ho do skupiny (skupín možno vytvoriť ľubovoľný počet), priradiť k nemu zvonenie a obrázok volajúceho. Kontakty možno triediť podľa mena alebo priezviska. Telefón podporuje aj funkcie „rýchle vytáčanie“ a „moja vizitka“.
Do pamäte vojde 1000 kontaktov.

Správy
Samsung SGH-E760 podporuje SMS, EMS, MMS a e-maily. Do jednej správy možno spojiť až 12 SMS, počas písania sa na displeji priebežne odpočítavajú znaky jednej SMS, pričom vždy vidíte, ktorú z 12 spojených SMS práve píšete. Nechýba ani slovenský slovník T9. MMS editor je veľmi jednoduchý – MMS vytvárate postupným pridávaním položiek v štyroch módoch: predmet, obrázok a video, zvuk, správa. Podobne je riešený aj e-mailový klient – používateľ postupne vypĺňa položky predmet a správa a môže si vybrať aj voľbu „pripojiť súbor“. E-mail podporuje všetky dôležité protokoly.

Manažérske funkcie
Odkaz na kalendár je priamo v hlavnom menu. Má príjemné grafické prostredie a množstvo funkcií. Záznamy možno zobrazovať v dennom alebo týždennom režime. Vytvoriť môžete až 4 druhy záznamov: plánovač, narodeniny, poznámka a úlohy. Všetky druhy záznamov sú potom prehľadne oddelené a dajú sa triediť podľa kategórií. Veľmi dobre je riešené aj vymazávanie záznamov podľa viacerých kritérií: vybrané, periódy, tento mesiac, všetky. V ponuke je aj prehľad zmeškaných upozornení. Do pamäte sa vojde až 400 záznamov, po 100 v každej kategórii.

Ostatné manažérske funkcie sú schované pod položkou Aplikácie v menu. Je tam diktafón, budík, svetový čas, kalkulačka, prevodník veličín, stopky a odpočítavanie času.
Diktafón s efektne spracovaným grafickým prostredím zaznamená až hodinu nahrávky vo formáte AMR.
Budík má tri rôzne režimy. Ranné budenie možno nastaviť len na pracovné dni alebo na každý deň, či na každý deň s výnimkou nedele. Ďalšie dva režimy fungujú len na dvoch nastaveniach – denne alebo jednorazovo. Telefón sa dokáže aj sám zapnúť.
Aplikácia svetový čas ukazuje časové pásmo na mape sveta a nastaviť si môžete dve miesta naraz. Kalkulačka prakticky využíva päťsmerové tlačidlo a veľmi dobre sa s ňou pracuje. Má však len základné funkcie. Prevodník dokáže prepočítať šesť základných veličín.
Stopky majú rozšírený režim a dokážu zaznamenať postupne až štyri časy.
V testovanom telefóne sme v menu nenašli odkaz na funkciu z E720 synchronizácia PIM, ktorá slúži na jednoduchú synchronizáciu všetkých údajov s PC.

Súborový manažér
Súborový manažér pracuje s 5 adresármi: obrázky, videá, hudba, zvuky a ďalšie súbory.
Obrázky možno priamo z manažéra odoslať v MMS, e-maili alebo cez Bluetooth, tlačiť ich cez Bluetooth, nastaviť ich ako pozadie či ID volajúceho, upraviť ich, premenovať, presunúť do adresára „obľúbené“, nastaviť ich automatické prehrávanie, či ochranu pred neželaným vymazaním.
Hudobné súbory možno odoslať len v e-maili a cez Bluetooth, nastaviť ich ako vyzváňanie, personalizovaný vyzváňací tón volajúceho či tón budíka. V položke Zvuky sú uložené záznamy z diktafónu i stiahnuté zvuky. Do položky Ďalšie súbory možno ukladať prílohy e-mailu, ktoré telefón nerozpozná i iné súbory.

Java hry
V telefóne sme našli tri Java hry: V telefóne sme našli tri úplne nové Java hry: Screamer, Pharaoh´s Treasure a Freekick. Screamer je úplne nová hra, jazdíte v nej na sánkach po ľadovej dráhe na olympijských hrách. Súťažiť sa dá aj za Slovensko. Hra Pharaoh´s Treasure je nevýrazná behačka v katakombách. Freekick je staršia hra, ktorú nájdete v predchádzajúcich modeloch. Ide o futbal, v ktorom strieľate na terč v bráne. Všetky hry s majú bohatý zvukový podklad a reagujú aj vibrovaním.

Aplikácie
V telefóne sme nenašli žiadne aplikácie okrem spomenutých v manažérskej výbave.

Pohybový senzor
Telefón má novú senzačnú funkciu: reaguje na pohyb. Zabudovaný pohybový senzor možno využiť viacerými spôsobmi. Stlačením špeciálneho tlačidla na pravom boku sa aktivuje ponuka. Ponuka sa zobrazí len pri zatvorenom telefóne: pohybom zľava doprava spustíte MP3 prehrávač, zatrasením zospodu navrch fotoaparát a sprava doľava sa spúšťa rytmická hra využívajúca pohyb telefónom.
Ovládanie telefónu týmto spôsobom skutočne funguje – stačí krátky tréning a môžete sa dostať k obľúbeným funkciám. Škoda len, že sa nedá nastaviť vlastný výber spúšťaných funkcií alebo aplikácií.
To však nie je všetko – Samsung v telefóne pripravil tri hry, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre pohybový senzor. Najzábavnejšie sú kocky – na obrazovke sa objavia dve hracie kocky a trasením telefónu ich „hodíte“. Telefón vydáva podarený zvuk trasenia kociek v pohári a výsledný efekt je úžasný. Druhá hra pre pohybový senzor uspokojí opäť gamblerov – v lotérii si tipnete výherné čísla a trasením telefónom miešate osudím.
Tretia aplikácie je takisto veľmi zábavná: trasením telefónu aktivujete rôzne sample a rytmus a môžete si tak vytvoriť vlastné remixy.
Pohybom možno ovládať aj MP3 prehrávač – funkciu pause, preskakovanie skladieb vpred i vzad a vypnutie.
Príjemným prekvapením je aj podpora hier. V hre Screamer sa pohybom telefónu ovláda zrýchlenie a spomalenie, pohyb vľavo i vpravo. V hre Pharaoh´s Treasure možno pohybom telefónu ovládať pohyb vpred, vzad, hore a dole.
Funkcia, ktorá využíva princíp pohybového senzora je veľmi príjemným osviežením v mobilných telefónoch, ktoré v oblasti hier začali stagnovať. Možno ju prirovnať k inej prevratnej hre Mosquito, ktorú vo svojom smartphone SX1 predstavil Siemens. Vtedy bolo možné pohybom telefónu zostreľovať komáre na reálnom pozadí, ktoré si telefón v hre snímal fotoaparátom. Po tejto hre nič podobne originálne neprišlo až pokým Samsung neuviedol svoj pohybový senzor.

Personalizácia
V telefóne si možno nastaviť vlastné pozadia pre oba displeje, ID volajúceho, i šetriče obrazovky.
Na náhľadovom displeji si možno vybrať z niekoľkých pekných kruhových analógových hodín, nápis, alebo obrázkové pozadia.
Náhľadový displej možno zapnúť ako servisnú kontrolku – v nastavenom čase (15, 30 alebo 60 sekúnd) preblikne aj s informáciou o čase. Ak máte telefón v noci pri posteli, túto funkciu veľmi rýchlo vypnete...
Fanúšikovia kvalitných polyfonických zvonení si zgustnú - tento model podporuje až 64 tónov a na kvalite zvuku je to aj počuť. Predvolené zvonenia v telefóne sú už tradične veľmi veľmi dobré a komu nestačia, ten si môže ako zvonenie zvoliť ľubovoľnú MP3.
V telefóne je aj nastavenie používateľských profilov.

Multimédiá
V telefóne nájdete plnohodnotný MP3 prehrávač s pekným grafickým prostredím a ekvalizérom, ktorý sa zobrazuje nielen na hlavnom, ale aj na náhľadovom displeji. Efektne farebne meniace sa pozadie s názvom prehrávanej skladby však po niekoľkých sekundách z náhľadového displeja zmizne.
MP3 prehrávač sa ovláda päťsmerovým tlačidlom, ale aj pohybom telefónu.
Nastaviť možno režim opakovania, shuffle, vizualizáciu a hlasitosť (tú možno počas prehrávania upravovať aj dvojtlačidlom na ľavom boku). Prehrávač umožňuje vytvárať playlisty.
Pri hlasnom móde hrá hudba zo stereoreproduktorov na zadnej strane, kvalita reprodukcie sa zlepšila a v reprodukcii už možno rozoznať hĺbky a basy.
Pribalené slúchadlá majú skôr podpriemerný zvuk, hrajú pomerne ticho a nie sú ani príliš dobre vyriešené. Ovládací prvok na prijatie hovoru je príliš vysoko a zasunutý konektor sťažuje ovládanie hlasitosti, ktoré je pri reprodukcii na verejnosti dosť dôležité.

Dáta
Samsung SGH-E760 podporuje GPRS triedy 10, má WAP 2.0.
V základnej výbave véčka je Bluetooth. Bluetooth ponúka slušné možnosti nastavenia a prenosy dát prebehli bezchybne.

Synchronizácia
Možnosti synchronizácie s PC sme nenašli ani v menu telefónu, ale ani v návode na používanie. Samsung SGH-E760 teda nemožno synchronizovať.

Pamäť
Interná pamäť v telefóne dosahuje hodnotu 96 MB. Na bežnú prácu bohate postačuje, no na to, aby telefón nahradil MP3 prehrávač je zas primalá. Pre Java aplikácie sú vyhradené 4 MB pamäte. Výrobca do telefónu neintegroval ani pamäťovú kartu.

Fotoaparát
V telefóne je fotoaparát s rozlíšením 1,3 megapixelu (1280 x 1024 bodov). V základnom móde možno pohybom päťsmerového tlačidla nastaviť jas a 8-násobný digitálny zoom.
V nastaveniach možno nastaviť podstatne viac parametrov: jednu snímku, sekvenčné snímanie (6, 9 alebo 15 snímok po sebe v dvoch úrovniach kvality) alebo zložený obraz. K dispozícii sú aj tradičné farebné efekty ako sépia, negatív a pod. Obrázky možno vložiť do rámčekov, nastaviť 6 veľkostí fotografie, 3 úrovne kvality či zvoliť, či bude ako hľadáčik slúžiť celá plocha displeja. Pribudlo nastavenie ISO (automatické, 100, 200, 400) a nastavenie jasu podľa osvetleného bodu.
Vybrať si môžete aj 5 zvukov uzávierky, prípadne všetky zvuky vypnúť. Zapnúť sa dá aj zvuk transfokátora a zvuk počas zmeny jasu. V telefóne úplne chýba LED dióda na prisvietenie scény.
Video možno nakrúcať v maximálnej veľkosti QCIF 176 x 144 bodov v troch úrovniach kvality.

Ani v tomto telefóne sa Samsungu nepodarilo zlešiť parametre fotoaparátu. Fotografie sú priemerné s nevýraznou kresbou.

Batéria
V telefóne je batéria s kapacitou 800 mAh. Výrobca uvádza čas hovoru max. 6,5 hodín a pohotovostný čas 280 hodín. V praxi nám telefón vydržal so zapnutým Bluetooth 2 - 3 dni a noci na jedno nabitie pri priemernej frekvencii používania.

Celkové hodnotenie
Samsung SGH-E760 má niekoľko silných predností. Prvou je dizajn, ktorý svojou jednoduchosťou zaujme skutočne mnohých. Druhou je celkom silná funkčná výbava telefónu. Nuž a tou treťou je práve pohybový senzor, s ktorým si možno užiť dosť zábavy a ktorý toto véčko odlišuje od iných na trhu.
Véčka Samsungu nepatria medzi najlacnejšie. Štartovacia cena telefónu je síce pomerne vysoká – pohybuje sa na hranici 13000 Sk, no za túto cenu dostanete celkom solídny telefón s kvalitným spracovaním a dobrou výbavou.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.

DOMOV

Dobré ráno: Prečo na olympiádu nezobrali nikoho zo Slovanu

Kto sú najväčšie slovenské nádeje?

Neprehliadnite tiež

LG V30 je skoro dokonalý smartfón pre milovníkov multimédií

Špičkový výkon, skvelý fotoaparát a množstvo ďalších superlatív. Aký je nový smartfón od LG v skutočnosti?

DETSKÁ RUBRIKA

Krahulcom ublížili postreky. Z poškodených vajec sa mladé nikdy nevyliahli

Pôsobením chemikálií sa škrupina na vajíčkach stenčila a nasledoval smutný koniec. Keď si nádejná mama sadla na znášku, vajíčka pod ňou popraskali.

Prekvapivé príslušenstvo: Nintendo spojilo kartónové hračky a hraciu konzolu

Postavte si vlastný klavír, auto na diaľkové ovládanie či robotický oblek.

Prekonáva všetky limity. Nový fotoaparát má 400 megapixelové fotky

Jedna fotografia zaberie 2,4 gigabajtu úložného priestoru.

Môže ukrývať mayské tajomstvá. Našli najväčšiu zatopenú jaskyňu sveta

Potápači našli prepojenie dvoch jaskynných systémov, spolu sú dlhé 347 kilometrov.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 4. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 5. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 6. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 7. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 8. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 9. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 10. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 107
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 832
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 3 848
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 726
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 257
 6. Kam do tepla v januári? 2 535
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 285
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 147
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 1 568
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 352