Shadowgrounds - strieľam, strieľaš, strieľame

Strieľanie do živých bytostí je činnosť v našej spoločnosti nie veľmi tolerovaná (až na poľovníkov, samozrejme). No jej spracovanie do počítačovej podoby zažíva dlhé roky jednu vlnu úspechu za druhou. A ako dopadol Shadogrounds?

Strieľanie do živých bytostí je činnosť v našej spoločnosti nie veľmi tolerovaná (až na poľovníkov, samozrejme). Jej spracovanie do počítačovej podoby zažíva dlhé roky jednu vlnu úspechu za druhou. Ľudia sú jednoducho radi, keď môžu vystrieľať zlých mutantov a mimozemšťanov, nastoliť tak poriadok vo svete. Množstvo z týchto hier sa snaží obyčajné a primitívne strieľanie obohacovať o rôzne inovatívne a progresívne prvky, všetko v snahe oživiť žáner a upútať kritiku. Čo keby sa autori hier úplne vykašlali na inovatívne prvky, interaktívne možnosti, logické hádanky. Čo by sa stalo, keby k tomu všetkému, autori zakývali aj tretiemu rozmeru? Človek by si povedal, že by ich to prenieslo do drevných dôb počítačových hier.

A presne to spravili aj chlapíci z Frozen Byte, všetko čo nebolo potrebné odhodili do koša, obliekli zvyšok do pomerne slušivého kabátu a nové akčné rešeto s názvom Shadowgrounds je na svete. Neobťažuje sa so žiadnymi zložitosťami, proste vám dá do ruky tony zbraní rôzneho kalibru a druhu. Predstaviť si môžete úplne klasický arzenál. Samopal strieda brokovnicu, za tú občas zaskočí minigun, či plameňomet a na záver všetky problémy vyrieši raketomet. Shadowgrounds však myslí aj na arkádový odkaz svojich predkov. Z padlých nepriateľov totiž sem-tam vypadávajú „upgrade parts“, za ktoré si môžete každú jednu zbraň vylepšiť a dodať jej tak ďalší mód streľby, vylepšiť zásobník, účinnosť atď.

Hlavným hrdinom a tým pádom aj človekom, ktorý si to všetko odnesie, je prostý mechanik, pracujúci na prvej teramorfovanej planéte. Jedného nešťastného dňa sa však objavia zlí mimozemšťania (no oni vlastne nie sú zlí, ale to sa dozviete až v hre) a jemu nezostáva nič iné, ako zobrať vyššie spomínaný arzenál a prestrieľať sa až na ich materskú loď. Tmavými uličkami planetárneho komplexu sa bude musieť predierať s baterkou v ruke a po vzore filmu Aliens naňho budú vyskakovať slizkí votrelci. Občas bude dokonca musieť čeliť kontaktu s ostatnými kolonistami, sem-tam bude musieť niečo otvoriť, stlačiť, či aktivovať. Väčšinu času však bude míňať muníciu a projektily rozdávať každému kto o ne požiada. To je celá náplň jeho práce, nič extra, no ako sa ukáže on to zvládne na výbornú. 

          

GRAFIKA  6 / 10
Jedným z dvoch hlavných pilierov dnešných strieľačiek je práve grafika, tvorcovia hier si na nej v poslednej dobe dávajú veľmi záležať. Autori Shadowgrounds grafickú stránku svojej hry nenechali na ľahkú váhu, pokúsili sa nám totižto ponúknuť pomerne slušný vizuálny zážitok. Síce s minimálnym množstvom polygónov a smiešnou animáciou, ale s pomerne slušnými efektmi a textúrami a dobre zvládnutou hrou s tieňmi. Shadowgrounds teda na plných detailoch, uprostred masívnej bitky s plameňometom, dokáže uspokojiť väčšinu hráčov. Avšak má to všetko jeden veľký háčik, vlastne zopár háčikov. Engine je na celej čiare odfláknutý, pretože aj keď na to nemá právo, je strašne náročný. Obsahuje veľké množstvo chýb, hrubých chýb v zobrazovaní, keď sa vám deformuje priestor.

Nepochopiteľné a nepredvídateľné naskakovanie „blur“ a „glow“ efektov, ktoré majú pravdepodobne simulovať situáciu pohľadu priamo do ostrého svetla (aspoň to bol môj dojem). Tieto a mnohé iné efekty by sa však dali využiť aj úplne iným, trochu jemnejším spôsobom. Vytvorili by tak oveľa lepší vizuálny zážitok.

INTERFACE  7 / 10
Shadowgrounds je hra balansujúca na hrane budgetu a veľko-rozpočtovej hry. Vymýšľaním nového a prevratného interfacu sa preto nikto nezaoberal. Miesto toho v tejto hre nájdete úplne klasický HUD, ktorý vás bude informovať o stave munície, zbraní a zdravia. Jeden detektor pohybu a samozrejme mapu. Možnosti hlavného menu sa pohybujú v medziach šedého priemeru, očakávať môžete presne to isté na čo ste zvyknutý z podobných hier.

HRATEĽNOSŤ  7 / 10
Hrateľnosť je vec veľmi zákerná a vo väčšine prípadov aj veľmi subjektívna. Budeme sa však pohybovať v medziach, ktoré nám táto hra nastolila. A v týchto medziach je Shadowgrounds pomerne zábavná akčná strieľačka, v ktorej sa neraz zľaknete, keď s baterkou osvetlíte miestnosť plnú príšer. Nie jedenkrát sa zbláznite z neustáleho uhýbania sa a strieľania zároveň. Skrátka a jednoducho skvelá akčná zábava, Shadowgrounds síce nevydržíte hrať celý deň v kuse, no po ťažkom dni je vítaným odreagovaním. 

           

Pri tejto hre síce nevydržíte celý deň, no ani by ste nemohli, pretože jej dĺžka by vám to nedovolila. Ak ste skúsený hráč, ktorý má už zopár hier za sebou, dokážete Shadowgrounds prejsť za jedno sobotňajšie dopoludnie a to ešte stihnete dať variť obed. Aj keď som písal, že sa budeme pohybovať v medziach, ktoré táto hra nastolila, nedá mi to. Nehovorím, že by hra nutne potrebovala revolučné myšlienky, to rozhodne nie. No aspoň istý náznak nelinearity, viac variácií prostredia, zaujímavejšie súboje s bossmi, by táto hra rozhodne uvítala. Dokonca by ju to vynieslo veľmi vysoko, pretože na poli 2D (samozrejme tak úplne 2D to nie je, ale ak to porovnáme s hocijakou FPS-kou, tak rozhodne viac je) hier nie je veľká konkurencia.

MULTIPLAYER  6 / 10
Shadowgrounds vám ponúkne kooperatívny mód s možnosťou hry až štyroch ľudí na jednom počítači. Poviete si: „Wow, to znie zaujímavo!“. No po chvíľke zistíte, že hra pre túto možnosť nebola nijakým spôsobom doladená. Ovládanie je dosť krkolomné a systém trochu nedomyslený. Ak však vlastníte zopár gamepadov a "máte ich v rukách", môžete pri multiplayeri stráviť zopár prijemných chvíľ s priateľmi.

ZVUKOVÉ EFEKTY  5 / 10

Tak isto ako celá táto hra a jej technologická stránka, sú aj zvukové efekty kdesi v medziach dnešného priemeru. Môžete očakávať autentické zvuky škreku mimozemšťanov a streľby z elektrogunu. Bohužiaľ mi je tŕňom v oku priam príšerný dabing. Okúsil som nemecké demo tejto hry, v ktorom som si túto skutočnosť uvedomil. No po odohratí plnej verzie hry v anglickom jazyku som zistil, že veci môžu byť ešte horšie.

HUDBA  8 / 10
Zatiaľ čo zvukové efekty sa nedostali veľmi vysoko, hudba to všetko ťahá aj za dvoch. V Shadowgrounds nájdete hudbu rôznych motívov a žánrov, od drum-n-bass, techna až po hard-rock až industrial. Všetko sa to však nesie v duchu rýchlych melódií, ktoré dokážu zvýšiť váš tep vtedy, keď to najviac potrebujete, čiže počas boja. Jedinou šmuhou na inak krásnom diele je fakt, že hudba zvykne len tak z ničoho nič naskočiť, bez akéhokoľvek varovania. Niekedy nabehne na pár sekúnd a potom zmĺkne, čo nepôsobí veľmi príjemne.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  5 / 10
Hra vám poskytne tri stupne náročnosti, pomenované presne podľa starých konvencií. Za nimi sa skrýva presne to čo by ste očakávali. Bohužiaľ pokiaľ ide o rozloženie náročnosti počas celej hernej línie, Shadowgrounds nedopadlo najšťastnejšie. V niektorých pasážach budete trpieť a predierať sa len s pištoľou, pretože len tej jedinej sa nemôžu minúť náboje. No a potom príde pasáž, v ktorej nebudete vedieť čo s muníciou. Podobne sa dá hovoriť aj o nepriateľoch a súbojoch s nimi.

Pokiaľ ide o umelú inteligenciu, tvorcovia hry spravili poriadne veľký prešľap. Aj keď sa nedá očakávať, že by hra podobného kalibru ponúkla geniálnych protivníkov, je jasné, že ich správanie nebude obsahovať chyby, ktorých sme sa zbavili pred rokmi. Občas sa stane, že si vás vôbec nevšimnú - keď sa k nim priblížite so správneho smeru. Taktiež by bolo oveľa zaujímavejšie, keby sa viac pohybovali alebo napríklad množili, či vás napádali z viacerých strán. 

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  6 / 10
Neviem si predstaviť lepšie hodnotenie pre túto hru ako tri hviezdičky. Šedý priemer technicky, ničím nevybočujúci hrateľnostne. Napriek tomu Shadowgrounds môže byť dobrou kúpou, pretože navzdory všetkému negatívnemu, čo som na ňu povedal, je to celkom zábavná jednoduchá strieľačka, ktorá nič nerieši. Ak máte radi jednoduchosť a akciu, môžete nad touto hrou začať uvažovať.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prečo by Plavčan nemal byť ministrom

Peter Plavčan, ktorého si vybrala SNS, mal za sebou kauzy, už keď sa stal členom vlády. Aj keď ďalšie pribúdajú, odstúpiť zatiaľ neplánuje.

KOMENTÁRE

Keď už je trápne posmievať sa ministrovi školstva

Dôležité je ukázať, kto to celé vymyslel. A či to je riadená schéma.

ŠPORT

Ružomberok potrápil favorita, s Evertonom prehral iba o gól

Jediný gól stretnutia strelil kapitán domácich Leighton Baines.

TECH

Vedci ukázali, aké majú ľudia nezvyčajné sexuálne túžby

Štúdia naznačila, že rozdiel medzi mužmi a ženami nie je veľký.

Neprehliadnite tiež

Vedci z Oregonu po prvý raz v USA upravili gény ľudského embrya

Využili metódu CRISPR, ktorá umožňuje pozmeniť alebo nahradiť časti DNA.

Vedci ukázali, aké majú ľudia nezvyčajné sexuálne túžby

Štúdia naznačila, že rozdiel medzi mužmi a ženami nie je veľký.

Mliečna dráha má cudzí pôvod, ukázali astrofyzici

Nový vesmírny fenomén odhalil, ako sa objavila časť hmoty hmoty v galaxiách.

Antibiotiká netreba vždy dobrať, naznačuje nová analýza

Odborníci spochybnili odveké pravidlo pri užívaní antibiotík. Pacienti by však nemali prerušovať liečbu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 2. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami.
 2. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 3. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 4. Modesta Real Estate sprostredkovala pre Emil Frey halu v P3
 5. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 6. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 7. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 8. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 9. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 10. Cíťte sa v priestore príjemne
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 10 053
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 526
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 280
 4. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 4 056
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 971
 6. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 891
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 764
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 491
 9. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek 2 056
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 750