New York 25. februára (TASR) - Spoločnosť International Business Machines Corp. (IBM) vyrobila najrýchlejší mikroprocesor sveta, ktorého rýchlosť presahuje 110 gigahertzov (GHz), ktorý podstatne zlepší činnosť komunikačných systémov. IBM očakáva, že tento nový čip bude na trhu dostupný ešte v tomto roku.
Nový integrovaný obvod sa zakladá na kremíkovo-germániovej technológii a bude sa používať v komunikačných dátových zariadeniach, napríklad, ústredniach a smerovacích počítačoch, ktoré sú súčasťou optických sietí. Okrem spojovacích zariadení, telefónov a ostatných elektronických prístrojov v optických sieťach nájdu nové čipy využitie aj v mnohých ďalších výkonných zariadeniach, napríklad, vo vojenských aplikáciách.
Vďaka 110 GHz je nový čip najrýchlejším na súčasnom trhu. Prezident konzultačnej spoločnosti Communications Network Architects Frank Dzubeck uvádza, že čip je obrovským prínosom aj z iného dôvodu - ukazuje totiž, že IBM dokáže presunúť výhody kremíkovo-germániovej technológie z laboratórií do výroby.
Ako informuje agentúra Reuters, väčšina čipov pozostáva z kremíka, ktorý je základným materiálom a polovodičom. Kremíkovo-germániová technológia obsahuje aj germániovú vrstvu, ktorý sa vlastnosťami podobá kremíku, no urýchľuje a zlepšuje činnosť tranzistorov.
IBM uvádza, že tento nový čip dokazuje, že kremík-germánium prekonáva ostatné technológie v úsilí vedcov vyvíjať čoraz menšie a rýchlejšie procesory. Doteraz najrýchlejšou verziou kremíkovo-germániového čipu IBM bol procesor s 80 GHz. Podľa údajov spoločnosti táto nová technológia v porovnaní s konkurenciou umožňuje činnosť čipov vo vyšších frekvenciách a zároveň znižuje spotrebu energie.
* 1 sov