Motorola PEBL U6: prvá recenzia čierneho kamienka

Pokračujeme v sérii recenzií, ktoré si na MOBIL.SME.SK môžete prečítať v slovenskej, ale častokrát aj v českej premiére. Tentoraz vám predstavíme luxusné véčko Motoroly U6 PEBL.

Dizajn a klávesnica
Keď Motorola PEBL prvý raz ukázala pred rokom na veľtrhu 3GSM v Cannes, opäť rozvírila stojaté vody medzi výrobcami telefónov. Motorola totiž svoj telefón obalila do celochrómového nalešteného kovového krytu a „kamienok“ vyzeral na prvý pohľad mimoriadne efektne a exkluzívne. Rovnaký záujem vzbudilo toto nekonformné véčko aj na nemeckom veľtrhu CeBIT, kde si ho mohli vybraní návštevníci poťažkať v ruke. Potom však prišiel útlm a na verejnosť sa dostávali len kusé informácie o postupe prác na vývoji tohto telefónu.
Nové fotografie telefónu zverejnené v lete odhalili významné zmeny konštrukcie klávesnice, ktorá vychádza z osvedčeného receptu ultratenkého modelu V3.
Keď sme dostali do ruky takmer finálnu vzorku luxusného véčka PEBL, dočkali sme sa ďalšieho prekvapenia. Motorola zmenila vyleštený celokovový kryt za pogumovanú matnú čiernu povrchovú úpravu. Prvý dojem bol rozpačitý – na fotografiách vyzerala lepšie. Ako sme si na ňu po čase zvykli?
Pogumovaný čierny povrch má jednu výhodu – možno na ňom pošúchaním prsta okamžite zotrieť všetky odtlačky prstov a prach. V tomto bol naleštený strieborný povrch skôr na obtiaž – bolo na ňom vidieť doslova všetko a možno práve toto bol dôvod, prečo Motorola zmenila farbu i typ povrchu. Telefón má vyvážený oblý dizajn – je to skutočne kamienok „pebl“ v ruke. Výborne sa drží v dlani, aj povrch je príjemný na dotyk. Matný čierny kryt dopĺňajú plastové časti – napríklad kryt displeja na prednej strane a tlačidlá po obvode. Na kryte však predsa len nájdete aspoň kúsok pochrómovaného povrchu – vo vrchnej časti, ktorú tvorí elegantne vyriešený kĺb. Zatiaľ čo iní výrobcovia sa neubránili masívnej konštrukcii kĺbu, Motorola si ponecháva ľahkosť, akou konštruktéri dokázali vyriešiť otváranie luxusných véčok, medzi ktoré patrí aj ultratenký model V3.
Na prednej strane sa nachádza vo vyleštenom čiernom rámčeku náhľadový displej, ktorý sa od konkurencie odlišuje v dvoch základných parametroch: má nezvykle pretiahnutý úzky tvar s rozlíšením xx x xx bodov a nie je farebný. Motorola sa vrátila k inverznému displeju s jemným fialovým nádychom, na aký si dnes už len spomenieme napríklad v súvislosti s prvým telefónom s krytom otáčajúcim sa okolo displeja na svete V70 (recenziu si môžete prečítať tu - http://mobil.sme.sk/clanok.asp?cl=803561).
Nad displejom je logo výrobcu, pod ním očko VGA fotoaparátu. Na pravej strane je len jedno podlhovasté tlačidlo, ktoré mierne vystupuje nad povrch. Spúšťajú sa ním hlasové značky v adresári telefónu. Na ľavej strane sú dve podobné tlačidlá – dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti a tlačidlo na spustenie fotoaparátu. V dolnej časti sa prekvapujúco nenachádza nič. Konektor je umiestnený neobvykle na vrchnej hrane telefónu. Pod gumenou krytkou sa skrýva miniUSB konektor, prostredníctvom ktorého možno telefón nielen pripojiť k počítaču, ale aj nabíjať batériu. A použiť akýkoľvek USB kábel na nabíjanie telefónu je veľmi lákavá možnosť. Krytka je však tuhá a trochu nepraktická – Motorola sa mohla inšpirovať napríklad u Samsungu, ktorý má vo svojich telefónoch dizajnovo veľmi podobnú plastovú krytku, ktorá sa pohodlne odsúva do strany.
Kryt batérie zaberá celú plochu zadnej strany telefón. Otvára sa tlačidlo umiestneným v jeho vrchnej časti, dole je mriežka reproduktora. Ak snímete kryt, Motorola sa pochváli masívnym reproduktorom s priznanou rezonančnou blanou rovno pod batériou.
Hneď vedľa reproduktora je pod gumenou krytkou konektor – vyzerá to, že je určený pre externú anténu, no na zadnom kryte pre neho chýba systémový otvor.
Po otvorení vyzerá telefón ako iné véčka – vo vrchnej časti je reproduktor a displej, v spodnej klávesnica. Displej je rovnaký ako v modeli V3. Podobne riešená je aj klávesnica v spodnej časti otvoreného telefónu. V povrchu s platinovým vzhľadom sú vygravírované otvory štrbín medzi klávesami, do ktorých je vlepený priehľadný plast, mierne presahujúci nad povrch. Prsty sa tak po povrchu klávesnice výborne kĺžu a vždy spoľahlivo nahmatajú hranicu medzi klávesmi. A presne tieto štrbiny sú aj podsvietené tlmeným bielym svetlom.
To najlepšie sme si nechali na koniec – Motorola PEBL U6 prináša nový spôsob otvárania véčka. Vrchný kryt už netreba podoberať zo spodnej hrany a nadvihovať ho. Stačí ho jemne pritlačiť a prisunúť ho k sebe. Vtedy sa uvoľní aretácia a pomocná pružinka kryt vystrelí smerom hore. Zaujímavé je, že tento grif spoľahlivo funguje, len ak používateľ posúva kryt vo vrchnej časti, ak zabehne prstom dole, mechanizmus sa nedokáže uvoľniť. Prirodzený je však pohyb prstom vo vrchnej časti a preto možno spôsob otvárania označiť za bezproblémový. Všetky poloautomatické spôsoby otvárania telefónu sú zradné – ak konštruktéri telefón nesprávne vyvážia, môže pri otvorení krytu vypadnúť z ruky a rozbiť sa. V Motorole však mysleli aj na toto a telefón ostane stabilne v dlani aj počas razantnejšieho otvorenia.
Veľmi ťažko sa nám hodnotí nový pogumovaný povrch – je efektný, no nedá sa s istotou povedať, či sa nepoškriabe alebo častým používaním nevyderie presne v tej časti, kde sa prstom otvára. Verme, že výrobca si je svojou voľbou dokonale istý.

Displej
Motorola PEBL U6 v kvalite displeja nikam nepokročila – je naprosto zhodný s modelom RAZR V3. Treba však hneď na to podotknúť, že tento displej ostáva aj viac ako 2 roky po uvedení na trh stále v kategórii špičkových. No čoskoro začne zaostávať, minimálne v rozlíšení, ktoré je momentálne na hodnote 176 x 220 bodov. Motorola v ňom použila zaujímavú technológiu, ktorá šetrí energiu: displej v štandardnom režime zobrazuje 65000 farieb a vo fotorežime, keď je používateľ citlivý na kvalitu zobrazených obrázkov sa automaticky prepne do režimu zobrazovania 262000 farieb.

Ovládanie
Telefón sa ovláda úplne rovnako ako žiletka V3. Má štyri funkčné tlačidlá: dve na ovládanie menu, jedno na rýchle spustenie adresára správy a jedno na rýchly prístup k internetovému prehliadaču. Nechýbajú, samozrejme, tlačidlá na prijatie a ukončenie hovoru.
Hlavným prvkom je však päťsmerové tlačidlo, ktoré je zapustené do povrchu krytu s mierne vyvýšeným zaobleným potvrdzovacím tlačidlom uprostred. Je malé, no ovláda sa prekvapujúco dobre.

Softvér a menu telefónu
Motorola sľubovala na koniec tohto roka telefóny s novým operačným systémom, no nepochopiteľné zdržanie prípravy modelu PEBL U6 spôsobilo, že aj novopredstavený telefón používa rovnaké prostredie ako model V3. V porovnaní s konkurenciou ho musíme označiť za zastarané, hlavne ak hovoríme o grafickom prostredí.
Základ menu tvorí matrica deviatich ikoniek: hry a aplikácie, multimédiá, posledné hovory, správy, prístup k webu, telefónny zoznam, kancelárske nástroje, bluetooth a nastavenie. Prístup k fotoaparátu sa presunul z hlavného menu do ponuky položky Multimédiá.
Submenu je textové s malými ilustračnými ikonkami pred názvom položky. Ďalšie vnorené položky menu sú len textové.
Na telefónoch Motorola možno momentálne oceniť len dve veci: používateľské prostredie je stabilné a rýchle a používateľ si môže telefón veľmi slušne prispôsobiť svojim potrebám vrátane presúvania položiek v hlavnom menu. Taký spôsob personalizácie je ešte stále pre väčšinu ostatných výrobcov tabu.

Funkcie
Motorola PEBL U6 sa vo funkčnej výbave v ničom neodlišuje od ultratenkej V3. Táto výbava je síce solídna, no telefón s VGA fotoaparátom dnes príliš nekonkuruje. Používatelia, ktorí preferujú špičkovú výbavu viac ako módny dizajn telefónu sa preto budú musieť poobzerať po niečom inom.

Telefónny zoznam
Kapacita telefónneho zoznamu je približne 2000 miest, no systém ju počíta v percentách. Adresár pracuje plnohodnotne so záznamami v pamäti telefónu i na SIM karte, odlíšené sú výraznou ikonou pred kontaktom. Vybrať prioritu jednej či druhej pamäte však nemožno.
Záznamy v telefóne sú viacpoložkové: meno, kategória (skupina), číslo, typ čísla (šesť rôznych možností), cieľ uloženia (telefón, SIM), hlasová značka, zrýchlená voľba, výber zvonenia, obrázok volajúceho. V telefóne konečne pribudla možnosť priradiť ku kontaktu adresu, prezývku a narodeniny. V základnom nastavení sa každé ďalšie telefónne číslo priradené k rovnakému kontaktu sa však v zozname zobrazuje ako samostatný kontakt. Ak si teda ku kontaktu „Martin“ priradíte 4 telefónne čísla, v zozname budete mať štyrikrát pod sebou položku „Martin“, vždy s iným číslom. V nastaveniach si preto treba prepnúť zobrazenie primárnych kontaktov, potom sa ďalšie čísla schovajú pod primárny kontakt.
Zatiaľ čo Motorola V3 trpela problémom s vyhľadávaním obmedzeným len na prvý znak, PEBL U6 tento problém nepozná. Vyhľadávať možno až podľa 12 znakov.

Záznamy hovorov
V záznamoch hovorov sa zobrazuje meno volaného/volajúceho, telefónne číslo, čas a dátum. S kontaktom sa dá ďalej pracovať – poslať na neho SMS alebo MMS, upraviť číslo, pridať k nemu iné číslo a poslať fax.
Prijaté a neprijaté hovory sú pod spoločnou položkou „prijaté hovory“, pričom prijaté hovory sú odlíšené od neprijatých ikonkou označenej položky „fajky“. V adresári nájdete aj ďalšie funkcie: zápisník (pamätá si číslo, ktoré ste zadali trebárs počas hovoru), informácie o dĺžke a cene hovoru a počítadlo dát.

Správy
V komunikačnom centre nájdete SMS, MMS správy a e-mail. Priamo v adresári je prehľadná štruktúra správ: vytvorenie správy, prijaté správy, odoslané, koncepty, šablóny MMS, vzorové správy, e-maily, informačné služby, správy z WAPu a odkazová schránka.
Ak stlačíte tlačidlo „menu“ na klávesnici, dostanete sa do menu nastavenia všetkých správ. Môžete si tu ľubovoľne nastaviť poradie položiek v menu, automatické čistenie priečinkov a iné.
Editor SMS správ má nalinkované pozadie, správy môžete spojiť do jednej s maximálnym počtom 450 znakov. Tie sa pri písaní odpočítavajú priamo na obrazovke editora. S textom možno pracovať – kopírovať ho, presúvať a vkladať. PEBL U6 pracuje so slovníkom iTap.
MMS správy sa vytvárajú jednoducho a prehľadne, editor zvláda zvuk, obrázky, animácie i video.
E-mailový klient podporuje SMTP, POP3 i IMAP4. Klient sťahuje celé správy a dokáže otvoriť aj niektoré podporované formáty súborov v prílohe. Nastaviť možno automatický podpis, kópiu správy na serveri i automatické sťahovanie správ v nastavenom intervale.
Kritiku si zaslúžia vzorové správy, ktoré ostali kompletne nepreložené v anglickom jazyku.

Manažérske funkcie
Telefón má prehľadne spracovaný kalendár s mesačným a týždenným zobrazením. Pripomienky možno jednoducho pridávať, ale aj hromadne mazať nepotrebné. Priamo z kalendára možno cez Bluetooth tlačiť svoje poznámky na kompatibilnej tlačiarni.
Budík nemá žiadne možnosti nastavenia, nastaviť si možno štyri časy budenia.
Kalkulačka je naopak urobená výborne, je prehľadná, dobre ovládateľná a má všetky základné funkcie (%, pamäť na čísla...).
Čudne je urobený hlasový záznamník – používateľ musí počas celého nahrávania držať stlačené tlačidlo na boku telefónu. Pri dlhšom nahrávaní to je nepraktické a ak vám stŕpne prst, nahrávanie prerušíte a môžete prísť o najdôležitejšiu pasáž záznamu.

Multimédiá
Telefón štandardne podporuje MP3 zvonenia, takže si možno nastaviť ľubovoľné zvuky. Reproduktor na zadnej strane telefónu má čistý zvuk a je dostatočne hlasný.
Telefón má však podpriemernú internú pamäť – 6 MB – a okrem zvonení sa do neho už ďalšie MP3 skladby neoplatí nahrávať.
Okrem MP3 zvonení telefón podporuje aj polyfonické zvuky, vlastné zvonenia si možno vytvoriť v aplikácii MotoMixer.
Telefón prehráva videoklipy, prehrávač je veľmi jednoduchý a jednoúčelový.

Personalizácia
Okrem vlastného menu si telefón môžete skrášliť aj témami. Predinštalované sú len dve – Moto a Cosmic. Vybrať si tiež môžete štyri farebné témy: moto, neon, scarlet a techno. Ako pozadie si môžete uložiť akýkoľvek obrázok v telefóne a k dispozícii je aj šetrič obrazovky.

Hry a aplikácie
V telefóne boli predinštalované tri aplikácie: Fitness, Rebels a Safe.

Dáta a internet
V telefóne je GPRS triedy 10, EDGE chýba. Internet možno prehliadať cez vlastný prehliadač Motoroly s podporou WAP 2.0.

Konektivita
Telefón možno prepojiť s inými zariadenia predovšetkým cez Bluetooth 2.0, infraport v telefóne nie je. S počítačom telefón komunikuje aj cez USB kábel, ktorého konektor je integrovaný priamo na vrchnej hrane mobilu. Toto riešenie je najlepšie možné a Motorola si ním získala obrovské plus k dobru. Nadôvažok, cez USB sa telefón aj nabíja a v základnom balení je USB kábel na spojenie s počítačom vrátane CD so softvérom.

Fotoaparát
Zabudovaný fotoaparát sníma obrázky do rozlíšenia VGA, teda 640 x 480 bodov. Výsledok je tradičné slabý a priemerný, VGA fotoaparát je vhodný len na posielanie obrázkov z mobilu na mobil.
Nastaviť sa dá zoom (4x), jas, svetelné podmienky, expozícia, rozlíšenie a tón uzávierky.
PEBL U6 dokáže snímať aj video. Nastaviť sa dá úroveň bielej podľa predvolených režimov (slnečno, zamračené, doma, kandelária, noc) a nahrávanie zvuku. Video možno snímať v dvoch rozlíšeniach: 128 x 96 alebo 176 x 144 bodov.

Batéria
V telefóne je pomerne malá batéria s kapacitou 710 mAh. Telefón vydrží približne 3 dni a noci na jedno nabitie pri častom telefonovaní.

Celkové hodnotenie
Motorola PEBL U6 je ďalším módnym telefónom, ktorým sa budete môcť v spoločnosti popýšiť. Jeho výbava uspokojí priemerne náročného používateľa, na každodenné používanie má všetko čo má mať. Telefón má dokonalé ergonomické tvary a zapôsobil na nás aj nový spôsob otvárania krytu. Väčší dojem ako čierna farba na nás spravil naleštený pochrómovaný kryt telefónu. Uvidíme, čo si napokon Motorola vyberie, keď telefón uvedie na trh.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Neprehliadnite tiež

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu, keďže herným počítačom dokážu plnohodnotne konkurovať iba konzoly od Sony a Microsoftu.

Odstránenie pazúrov u mačiek vedie k bolestiam a agresivite

Mnoho veterinárov sa od zákroku dištancuje a považuje ho za neetický.

Rozlúštili kód, ktorým Volkswagen klamal pri emisiách

Ak by niekto analyzoval kód dostupný na webe, celá aféra mohla prasknúť už pred niekoľkými rokmi.

Kto klope pri dverách? Nový domový alarm rozpozná kamerou autá

Senzory ktoré snímajú pohyb, zvuk či rozpojenie kontaktov už nestačia. Doba pýta viac detailov.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 3. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 4. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 6. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 7. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 8. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 9. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 14 663
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 853
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 371
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 246
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 209
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 516
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 273
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 946
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 224
 10. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 115