SME

Vreckový počítač v našom teste: HP iPAQ hw6515 Mobile Messenger

Na redakčný stôl sa nám na test dostal vreckový počítač z dielne Hewlett-Packard iPaq HW6515d s operačným systémom Windows Mobile 2003 Second Edition.

Po slabšej sérii HW6300 uviedlo HP model HW6515, ktorý sa vyrovná svojím konkurentom a navyše ich v niektorých aspektoch predbehne. Pozrime sa teda HW6515d na zúbky.

Dizajn a klávesnica
Vzhľad iPaqu je rovnaký ako u iných zariadení typu Pocket PC s plnohodnotnou klávesnicou. Prednej strane dominuje veľký dotykový displej pod ktorým je QWERTY klávesnica s ovládacími tlačidlami. Displej je chránený priehľadným plastovým krytom, ktorý ho chráni pri neopatrnom zaobchádzaní. Nad displejom je reproduktor spolu s tlačidlom na zapnutie/vypnutie prístroja a dve LED diódy, ktoré signalizujú zapnutý Bluetooth, pripojenie do mobilnej siete a nabíjanie batérie.
Na pravej bočnej strane sú dva sloty jeden pre pamäťové karty Secure Digital (SD) a MMC karty a jeden pre Secure Digital mini (mini-SD). Na pravej strane je aj priestor pre stylus. Ľavá strana obsahuje posuvné tlačidlo na ovládanie hlasitosti reproduktoru, spúšť fotoaparátu a v dolnej časti infraport. Na zadnej strane je okrem krytu batérie aj objektív fotoaparátu s diódou na dosvietenie scény a zrkadielkom na autoportréty. Vedľa zrkadielka je reproduktor hlasného odposluchu. Systémový konektor je tak ako pri iných telefónoch a PocketPC umiestnený na spodnej strane zariadenia.
Plnohodnotnú klávesnicu tvoria nahusto poukladané malé okrúhle tlačidlá, ktoré sa dajú ľahko nahmatať vďaka svojmu vypuklému tvaru. Navyše sú klávesy pri svojej veľkosti pomerne ďaleko od seba a ani väčším palcom sa nestlačí viac ako jedno tlačidlo. Na písanie dvoma prstami si však treba chvíľu zvykať.
Nad alfanumerickou klávesnicou je dvojica tlačidiel s telefónikmi, tlačidlo pre rýchly prístup ku kontaktom a k správam. V strede je umiestnený päťsmerový joystick. S klávesnicou sa dobre pracuje, no v prípade ak má používateľ voľné obe ruky je pohodlnejšie používať dotykový displej so stylusom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Dotykový displej iPaqu má rozlíšenie 240 x 240 pixelov a zobrazí 65 tisíc farieb. Ide teda o prvé zariadenie s Windows Mobile so štvorcovým displejom. Displej má jemný raster a rovnomerné biele podsvietenie, vďaka ktorému je dobre čitateľný tak v tme ako aj pri silnom svetle.
Po kalibrácii, ktorá patrí k prvým krokom pri zapnutí nového prístroja, zaznamenáva displej dotyky stylusu ale aj prsta presne.

Ovládanie
Počas testu sme využívali najmä výhody dotykového displeja a klávesy prišli k slovu len pri prijímaní a ukončovaní hovoru. Ovládanie cez dotykový displej je veľmi intuitívne a logikou pripomína ovládanie počítača s Windows. Podobné je to aj pri ovládaní cez klávesnicu, kde nájdeme napríklad aj tlačidlo WIN na otvorenie menu Štart. V menu sa dá pohybovať a potvrdzovať joystickom.
Funkcie pre klávesy na rýchly prístup ku kontaktom a správam si môže používateľ nadefinovať sám, pričom každé môže mať dve funkcie – jednu pri normálnom stlačení a druhú pri podržaní. Tlačidlom na vypnutie a zapnutie prístroja sa dá po podržaní rýchlo dostať k profilom.
Pri písaní textu si môžete zvoliť viacero spôsobov. Okrem písania na QWERTY klávesnici si ju môžete zobraziť na displeji a ťukať stylusom alebo písať písmená priamo na displeji. Plocha, na ktorej sa rozoznávajú písmená je rozdelená na tri časti – veľké písmená vľavo, malé v strede a číslice vpravo. Navyše sú na ploche načrtnuté vodiace linajky, ktoré pomáhajú pri písaní vysokých, nízkych písmen a tých, ktoré siahajú aj pod hlavnú linajku. Zobrazenie plochy na písanie nie je vymyslené dokonale, pretože niekedy prekáža a nie je vidieť vypĺňané pole. Zaujímavejší je preto mód Transcriber, ktorý rozoznáva písaný text na celej ploche displeja. Zároveň automaticky určuje medzery medzi slovami pri prerušení písania. Kvalita rozpoznávania je na primeranej úrovni, no predsa len človek sa musí máličko prispôsobiť pri písaní zariadeniu.

SkryťVypnúť reklamu

Menu telefónu
Operačný systém Windows Mobile pripomína prostredie známe z počítača. K aplikáciám sa ide cez tlačidlo Štart, programy sa dajú vypnúť krížikom vpravo hore a na ploche sa zobrazujú niektoré dôležité informácie. Prostredie je pekne spracované a veľmi intuitívne. Priemerne zdatný používateľ počítača nebude na veľkú väčšinu úkonov potrebovať návod.
Hlavná obrazovka obsahuje okrem tlačidla Štart, času a informačných ikon aj ďalšie informácie. Zobrazuje sa tu počet neprečítaných správ, najbližšie udalosti kalendára alebo úlohy. V spodnom rade ikon je zobrazený indikátor batérie a stavu vnútornej pamäte. V tomto rade je aj ikona pomocou ktorej sa dá nastavovať sila podsvietenia displeja. Hlavnú obrazovku si samozrejme môžete upraviť prostredníctvom tém. V základnom balení sú len dve, ktoré menia iba farby a obrázok na pozadí. Nové témy s iným rozložením ikon a položiek sa však dajú stiahnuť z internetu.
V menu Štart sú v najvyššom riadku zobrazené ikony aplikácií, ktoré boli naposledy spustené a pod nimi môže mať používateľ osem aplikácií, ktoré najčastejšie používa. V posledných dvoch riadkoch sú submenu s ďalšími programami a nastaveniami. Každý riadok menu Štart obsahuje ikonu s názvom aplikácie.
Submenu pripomínajú prieskumníka na počítači. Zobrazuje sa matica deviatich ikon a pod každou je meno programu.

SkryťVypnúť reklamu

Funkcie
V iPaqu nájdete všetky funkcie, ktoré operačný systém Windows Mobile 2003 ponúka. Nechýba dokonca ani podpora EDGE, ktorá bola doteraz v zariadeniach s mobilnými Windows zriedkavá. K zaujímavostiam patrí aj softvérová výbava pre satelitný navigačný systém GPS.

Telefónny zoznam
Na rozdiel od bežných telefónov nie je telefónny zoznam vo Windows Mobile obmedzený na počet kontaktov. Ku každému menu sa pritom dá uložiť množstvo informácií od niekoľkých telefónnych čísel až po mená detí. Kontakty teda plne korešpondujú s možnosťami kontaktov v Outlooku na počítači. Medzi kontaktmi sa dá jednoducho vyhľadávať, pričom box na zadanie hľadaného reťazca písmen je k dispozícii neustále. Zaujímavosťou, ktorá by potešila aj na bežných manažérskych telefónoch, je možnosť zoradenia kontaktov podľa názvu firmy.
Kontakty sa dajú zoskupovať do skupín a neskôr podľa nich aj filtrovať.

SkryťVypnúť reklamu

Komunikácia
Práca so správami je na vysokej úrovni. Každý typ správ má samostatnú štruktúru priečinkov, čo sa nám nezdalo ako opodstatnené pri MMS a SMS. Okrem priečinku pre prijaté správy je tu teda aj adresár pre odchádzajúce, odoslané, vymazané a neodoslané správy. Správy sa pri vymazávaní najprv presunú do priečinka pre vymazané správy a až odtiaľ sa dajú úplne vymazať z pamäte.
V zozname správ sa zobrazuje okrem odosielateľa aj čas a dátum, veľkosť správy a začiatok textu. Správy sa dajú zoradiť podľa času prijatia, odosielateľa a predmetu.
Editor multimediálnych správ je prehľadný a už pri otvorení novej správy sa na displeji zobrazia polia pre obrázok, text a zvukový záznam.
Práca s e-mailami je podobná ako u Microsoft Outlooku, veď nie nadarmo sa mobilný klient vola Outlook E-mail. K možnostiam nastavenia patrí napríklad prihlasovanie k SMTP serveru pri odosielaní správ, dá sa nastaviť, či sa majú stiahnuť všetky e-maily alebo len správy za posledných niekoľko dní. Samozrejmosťou je nastavenie, či sa majú sťahovať celé správy alebo len hlavičky. Zaujala nás možnosť periodickej kontroly schránky každých niekoľko minút pričom sa dá nastaviť aj jedna minúta.
Čo by to bol za Windows bez MSN Messengera, ktorý je známy aj z počítača a je alternatívou napríklad pre ICQ. Možnosti mobilného Messengera sú pritom porovnateľné s tým na počítači. Je však otázne, koľko používateľov bude túto aplikáciu používať.

SkryťVypnúť reklamu

Manažérske funkcie
V telefóne nechýbajú všetky podstatné manažérske funkcie. Veľmi dobre je zvládnutý kalendár, ktorý je spracovaný podobne ako ten v MS Outlooku. Ponúka zobrazenie všetkých udalostí, denný, týždenný a mesačný prehľad. Oproti iným mobilom ponúka navyše aj prehľad, pri ktorom sa zobrazí na displeji šesť mesiacov. Pri vytváraní novej schôdzky vyplňujete rovnaké položky ako v Outlooku, s ktorým sa dá kalendár v telefóne bezchybne synchronizovať.
V nastaveniach nechýba možnosť vybrať si deň, ktorým týždeň začína, a koľko dní má mať jeden pracovný týždeň. Rozdiel je viditeľný pri týždennom prehľade.
V telefóne nájdeme aj jednoduchý Word, Excel, Powerpoint a prehliadač PDF súborov. Základné úpravy dokumentov sa tak dajú robiť aj vo vlaku či autobuse.
Zoznam uskutočnených hovorov sa zobrazuje spoločne, typ hovoru sa dá určiť podľa ikony. Jednotlivé typy hovorov sa však dajú aj vyfiltrovať a zobrazia sa napríklad len prijaté. Číslo v zozname sa dá uložiť do adresára, vymazať, vytočiť alebo sa dá na neho priamo odoslať SMS správa.
Kalkulačka je jednoduchá a je trochu na škodu, že neponúka aj rozšírené funkcie. Naopak budík ponúka tri časy, kedy zvoní a každý alarm môže mať svoj názov a dni kedy sa má spustiť.

SkryťVypnúť reklamu

Multimédia
Podobnosť s klasickým počítačom je aj pri multimédiach. Na prehrávanie hudobných a video súborov slúži v telefóne Windows Media Player, ktorý akoby svojmu väčšiemu bratovi z oka vypadol. Ponúka dokonca zmenu výzoru pomocou skinov. Nechýba ani prehrávanie priamo z internetu.

Správa súborov
Na prehliadanie súborov v pamäti telefónu alebo na vloženej pamäťovej karte slúži jednoduchý súborový manažér File Explorer. Súbory sa v ňom dajú zoraďovať podľa mena, dátumu vytvorenia, veľkosti a typu. Nechýba základná práca so súbormi ako je premenovávanie, presúvanie, kopírovanie a odosielanie cez e-mail, infraport a Bluetooth.

Zábava
Pre unudených manažérov ponúka iPaq v základnej výbave dvojicu hier – Jawbreaker a nesmrteľný Solitaire. V Jawbreaker označujete guličky rovnakej farby a cieľom je zbaviť sa všetkých guličiek na ploche. Pri tejto hre sa dá zabiť mnoho hodín. Solitaire alebo Pasians je hra, ktorú netreba bližšie predstavovať.

SkryťVypnúť reklamu

Dáta a internet
Prenos dát mobilnou sieťou zabezpečuje v iPaqu GPRS triedy 10 a aj rýchlejší EDGE. Na prehliadanie wapu a xHTML stránok je v telefóne vreckový Internet Explorer, ktorý ponúka základnú funkcionalitu. Stránky sa môžu zobrazovať v jednom stĺpci bez horizontálneho posúvania, v celej kráse s posúvaním do všetkých smerov alebo sa prispôsobia veľkosti displeja.

Pamäť
V telefóne je zabudovaných 12 MB pamäte pre užívateľské dáta a 58 MB zdieľanej pamäte pre aplikácie a pre dáta. Vnútorná pamäť sa dá rozšíriť kartami Secure Digital (SD) a MultiMedia Card (MMC), pričom telefón má dva sloty – pre klasické karty a pre malé miniSD karty. Pri dvoch slotoch je teda možné mať v jednom napríklad WiFi adaptér a v druhom ďalšiu pamäť.

Fotoaparát
Fotoaparát v telefóne má 1,3 megapixelový snímač a LED diódu na dosvietenie scény. K dispozícii sú štyri rozlíšenia: 1280 x 1024, 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 bodov. Okrem toho sa dá nastaviť vyváženie bielej, sila kompresie, frekvencia snímania a farebné efekty (čiernobiela, sépia, negatív a modrobiela).
Fotoaparát poslúži aj ako kamera. Pri nahrávaní videa ponúka telefón tri rozlíšenia: 352 x 288, 176 x 144 a 128 x 96 bodov.
V tme pomôže pri fotení LED dióda, no žiadne zázraky sa očakávať nedajú.
Kvalita fotografií a videa zodpovedá štandardu podobných fotoaparátov.

SkryťVypnúť reklamu

Batéria
Výrobca vybavil iPaq Li-Ion batériou s kapacitou 1200 mAh. Pri bežnom používaní vydržala deň, no pri vypínaní displeja sa táto doba predĺžila približne na dvojnásobok. Aj napriek tomu je táto doba kratšia ako pri konkurenčných modeloch. Odporúčame teda nabíjať každý deň.

Celkové hodnotenie
Pri celkovom pohľade na iPaq HW6515d sa dá povedať, že ide o vydarené zariadenie. Pozitívne hodnotíme otvárací kryt na displej, klávesnicu a dva sloty pre pamäťové karty. Po softvérovej stránke neponúka iPaq nič, čo by sme tu už nevideli.
Veľkou výhodou hw6515 je prítomnosť EDGE a poteší aj softvérová pripravenosť pre GPS. Naopak nevýhodou je pomerne malá vnútorná pamäť a výdrž batérie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťZatvoriť reklamu